Zdrowie

Niedobór kwasu foliowego – objawy mogą być nietypowe. Jak rozpoznać deficyt?

 • 17 listopada, 2023
 • 12 min read
Niedobór kwasu foliowego – objawy mogą być nietypowe. Jak rozpoznać deficyt?

 1. Kwas foliowy to jeden z kluczowych składników dla prawidłowego funkcjonowania i zdrowia organizmu

 2. Ryzyko niedoboru kwasu foliowego dotyczy m.in. ciężarnych kobiet, osób w podeszłym wieku i cierpiących na zaburzenia wchłaniania

 3. Niedobór kwasu foliowego może manifestować się w postaci objawów ze strony układu pokarmowego lub neurologicznego, ale też symptomami związanymi z układem krwiotwórczym

 4. Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Rola kwasu foliowego w organizmie

Kwas foliowy, zwany także witaminą B9, odgrywa kluczową rolę w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie. Jest niezbędny do syntezy i naprawy DNA, co jest istotne podczas szybkiego wzrostu komórek. Właśnie dlatego dużo mówi się o znaczeniu kwasu foliowego w ciąży, ponieważ jest on potrzebny w okresie rozwoju embrionalnego i może zapobiegać wadom cewy nerwowej u rozwijającego się płodu.

Kwas foliowy jest również niezbędny w procesie produkcji czerwonych krwinek. Wykorzystywany jest do syntezy hemu, składnika hemoglobiny odpowiedzialnego za transport tlenu. Ponadto witamina B9 bierze udział w metabolizmie aminokwasów, co ma znaczenie dla procesu syntezy białek. Kwas foliowy ma też znaczenie dla utrzymania prawidłowych funkcji układu nerwowego i wspiera ogólną zdolność organizmu do zwalczania stanów zapalnych.

Braki kwasu foliowego mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym anemii i komplikacji ciążowych. Z tego powodu zaleca się zapewniać odpowiednią podaż kwasu foliowego poprzez zdrową dietę lub suplementację. Zwiększone ryzyko niedoboru kwasu foliowego dotyczy w szczególności osób, które nie odżywiają się zdrowo, piją dużo alkoholu, biorą niektóre leki, cierpią na zaburzenia wchłaniania (np. celiakia), są w ciąży lub mają więcej niż 65 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Niedobór kwasu foliowego – objawy ogólne

Ze względu na znaczenie kwasu foliowego dla wielu układów organizmu jego niedobory nie pozostają obojętne dla samopoczucia. O niedostatecznej ilości kwasu foliowego w organizmie może świadczyć uczucie zmęczenia, męczliwość, słabość mięśni, zaburzenia trawienia (w tym biegunki czy zaparcia), suchość skóry, siwienie włosów czy pękanie kącików ust (zajady). Powszechne przy niedoborze kwasu foliowego są też afty w jamie ustnej, opuchnięcie języka, bóle i zawroty głowy.

Niezaspokojone zapotrzebowanie na kwas foliowy może również powodować dolegliwości o charakterze neurologicznym, problemy psychologiczne, spłycenie oddechu, bladość skóry i niedokrwistość.

Zobacz: Siedem sygnałów, że brakuje ci witamin i mikroelementów

Niedobór kwasu foliowego – objawy neurologiczne

Na występowanie niedoborów kwasu foliowego mogą wskazywać różne objawy neurologiczne. Dzieje się tak, ponieważ kwas foliowy – podobnie jak inne witaminy z grupy B – mają duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu wielu procesów, za które odpowiada układ nerwowy. Następujące objawy mogą być wynikiem niedoboru witaminy B9:


 1. znużenie i drażliwość, trudności w koncentracji oraz ogólne uczucie zmęczenia;

 2. problemy z pamięcią, zwłaszcza krótkotrwałą, zaburzenia funkcji poznawczych;

 3. zaburzenia nastroju – niewystarczająca podaż kwasu foliowego może wpływać na równowagę neuroprzekaźników, co może skutkować zaburzeniami nastroju, takimi jak nerwowość czy uczucie przygnębienia;

 4. depresja – brak kwasu foliowego zwiększa też podatność na objawy depresji.

W rzadkich, ciężkich przypadkach niedoboru kwasu foliowego, może dojść do uszkodzenia nerwów, pojawienia się neuropatii, a nawet objawów psychotycznych. Leczenie skrajnych niedoborów może wymagać suplementacji w formie tabletek lub zastrzyków. W razie potrzeby leczy się też choroby towarzyszące, np. związane z zaburzeniami wchłaniania.

Niedobór kwasu foliowego – objawy anemii

Niedobór kwasu foliowego jest często powiązany z anemią określaną jako anemia z niedoboru kwasu foliowego. Związek między witaminą B9 a niedokrwistością dotyczy w szczególności udziału tej witaminy w procesie produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów). Niedobór kwasu foliowego prowadzi do zaburzeń w procesie wzrostu i dojrzewania prekursorów komórek czerwonych krwinek, zwanych erytroblastami. W rezultacie komórki te nie dojrzewają prawidłowo, co wpływa na liczbę i jakość produkowanych czerwonych krwinek.

Kolejna kwestia to utrudnienie prawidłowego zachodzenia procesu syntezy DNA i podziału komórkowego podczas produkcji nowych komórek, w tym erytrocytów. Brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego może zatem zakłócać ich prawidłowy rozwój. Pojawia się ryzyko wystąpienia makrocytozy, czyli powiększenia czerwonych krwinek. Taka sytuacja zmniejsza ich zdolność do przenoszenia tlenu. Dodatkowy problem to zmniejszenie produkcji hemoglobiny, w której również bierze udział kwas foliowy.

Wymienione czynniki to elementy składowe niedokrwistości. Gdy organizm nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek, niedostateczna ilość tlenu dostarczana jest do tkanek i narządów. Możliwe objawy takiego stanu rzeczy to:


 1. bladość skóry;

 2. osłabienie i zmęczenie;

 3. problemy z koncentracją i pogorszenie zdolności poznawczych;

 4. zawroty głowy;

 5. płytki oddech;

 6. nadmierne pocenie się.

Przy anemii z niedoboru kwasu foliowego można też doświadczyć utraty wagi, pogorszenia stanu skóry i paznokci (np. łamliwość paznokci), stanów zapalnych błon śluzowych, a także zmian w odczuwaniu smaku. W początkowych stadiach objawy anemii związanej z niedoborem kwasu foliowego mogą być łagodne, ale w miarę postępowania problemów z niedoborem z reguły się nasilają. Jeśli istnieje podejrzenie niedoboru kwasu foliowego i związanej z nim anemii zaleca się konsultację z lekarzem w celu uzyskania diagnozy i zaplanowania leczenia.

Przy podejrzeniu anemii konieczne jest określenie przyczyny choroby. Wyróżnia się różne typy anemii, w tym anemię z niedoboru żelaza, anemię z niedoboru witaminy B12, a także niedokrwistość powodowaną różnymi chorobami przewlekłymi.

Niedobór kwasu foliowego – nietypowe objawy

Niektóre objawy niedoboru kwasu foliowego mogą występować rzadziej lub trudno powiązać je właśnie z tym problemem zdrowotnym. Do nietypowych oznak braków witaminy B9 należą m.in. przyspieszony oddech, tachykardia, szmery sercowe, choroba Wilsona, bolesne przełykanie, zapalenie języka czy wybroczyny.

Objawy niedoboru kwasu foliowego w ciąży

W przypadku tematu niedoborów i suplementacji często poruszana kwestia to kwas foliowy w ciąży. Jego szczególne znaczenie dla kobiet ciężarnych związane jest z wpływem tej witaminy na rozwijający się płód. Badania wykazują, że niedobory kwasu foliowego w okresie ciąży zwiększają ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu, tym samym zwiększając ryzyko powstania m.in. rozszczepu kręgosłupa, przepuklin oponowo-rdzeniowych czy bezmózgowia.

Niedobór kwasu foliowego w ciąży może prowadzić do różnorodnych objawów i potencjalnie wiązać się z ryzykiem poważnych komplikacji. Na niedobór kwasu foliowego w ciąży może wskazywać niedokrwistość megaloblastyczna (zmęczenie, bladość skóry), zaburzenia nastroju, depresja, skurcze mięśni, zawroty głowy czy obniżona odporność.

Warto przeczytać!  Trzydziestolatkowie się "sypią". Martyna: Kichnęłam i... stało się

Należy pamiętać, że niewystarczająca podaż kwasu foliowego w ciąży sprzyja nie tylko wadom płodu, ale też stanowi przedrzucawkowemu, odklejeniu łożyska, przedwczesnemu porodowi, niskiej masie urodzeniowej dziecka, poronieniu lub śmierci dziecka zaraz po urodzeniu. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety planujące ciążę i te już w ciąży zadbały o dostarczanie sobie odpowiednich dawek kwasu foliowego. Poziom tej witaminy jest szczególnie istotny w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy rozwijające się narządy i układ nerwowy płodu są szczególnie podatne na wpływ tego składnika.

Objawy niedoboru kwasu foliowego u dzieci

Niedobór kwasu foliowego jest niekorzystny nie tylko na etapie życia płodowego, może on też szkodzić dzieciom. Jednym z potencjalnych objawów niedoboru kwasu foliowego u dzieci są zaburzenia prawidłowego wzrostu i opóźnienia w rozwoju fizycznym. Podobnie jak u dorosłych braki kwasu foliowego również u dzieci sprzyjają anemii, zmianom skórnym i łamliwości paznokci. Możliwe są także zaburzenia w pracy układu pokarmowego, bóle brzucha, nudności, wymioty, a także problemy z apetytem.

Objawem niedoboru kwasu foliowego u dziecka może też być zwiększona podatność na infekcje dróg moczowych. Do szczególnie niepożądanych aspektów tego niedoboru u dzieci w okresie wzrostu należy niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Warto podkreślić, że objawy często różnią się w zależności od stopnia niedoboru kwasu foliowego oraz indywidualnych cech każdego dziecka. W przypadku dzieci zmagających się z zaburzeniami wchłaniania niedostateczna ilość kwasu foliowego może objawiać się w postaci zaburzeń neurologicznych.

Niedobory kwasu foliowego a witamina B12

Witamina B12 i kwas foliowy wspólnie biorą udział w wielu kluczowych procesach biologicznych, szczególnie w obrębie funkcjonowania układu krwiotwórczego i układu nerwowego. Odpowiednia równowaga między tymi witaminami jest istotna dla utrzymania optymalnego zdrowia. Oto kilka kluczowych związków między nimi:


 1. uczestniczą w procesach syntezy DNA i produkcji erytrocytów, dlatego też niedobory obu tych witamin mogą wiązać się z rozwojem niedokrwistości;

 2. wpływają na układ nerwowy – witamina B12 uczestniczy w procesach tworzenia osłonki mielinowej spełniającej funkcję ochronną, zabezpieczając włókna nerwowe, a tymczasem kwas foliowy wspiera funkcje neurologiczne;

 3. witaminy B12 i B9 mają znaczenie dla prawidłowego przebiegu metabolizmu homocysteiny, która w nadmiarze może być szkodliwa i podwyższać ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, udaru i zaburzeń neurologicznych; do prawidłowego metabolizmu homocysteiny niezbędna jest równowaga w poziomach witaminy B12 i kwasu foliowego;

 4. obie witaminy mają także znaczenie dla minimalizowania ryzyka wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu.

W przypadku objawów sugerujących możliwość niedoboru kwasu foliowego wskazane może być zbadanie również poziomu witaminy B12. Objawy niedoboru tych witamin mogą się pokrywać, co może utrudnić prawidłowe stwierdzenie przyczyny występowania niepokojących symptomów. Istnieje zatem ryzyko przeoczenia któregoś z niedoborów.

Neurologiczne oznaki niedoborów kwasu foliowego i witaminy B12, które mogą się pokrywać, to zaburzenia poznawcze, depresja, demencja, a rzadziej również neuropatia oraz choroba Lichtheima (zwyrodnienie powrózkowe rdzenia kręgowego).

Właśnie ze względu na wspólny udział witaminy B12 i kwasu foliowego w wielu podobnych procesach zaleca się czasem równoczesną suplementację tych witamin.

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

Warto przeczytać!  Jak i o której przyjmować magnez, żeby naprawdę działał?

— W pewnym momencie zaczynamy się dusić, ale nie dusić się w sposób taki, jak byśmy byli pod wodą, że tam nie ma w ogóle powietrza. Tylko zaczyna dusić się nasz mózg – opowiada Rafał Fronia, himalaista z Jeleniej Góry, uczestnik zimowej narodowej wyprawy na K2 i niedawny zdobywca Broad Peaku.

Strefa śmierci jest szczególnym miejscem, w którym człowiek znajduje się właściwie w stanie agonalnym przez samo w niej przebywanie. Jakie to uczucie? Co dzieje się wtedy z ciałem? I czy wszystko, co wtedy zachodzi, na pewno da się racjonalnie wyjaśnić?

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 • Co może być przyczyną podwyższonego kwasu moczowego we krwi?

  Co może być przyczyną podwyższonego kwasu moczowego we krwi?

  Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi może wskazywać na hiperurykemię i prowadzić do problemów zdrowotnych. Co może być przyczyną podwyższonego kwasu…

  Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

  Aleksandra Filec, diagnosta laboratoryjny

 • materiał promocyjny

  Fakty i mity na temat kwasu foliowego

  Fakty i mity na temat kwasu foliowego

  Prawdą jest, że największe jego źródła znajdziemy w zielonych warzywach, jednak myli się ten, kto sądzi, że muszą go przyjmować kobiety w ciąży. Kwas foliowy — bo…

 • materiał promocyjny

  Problemy z przyswajaniem kwasu foliowego – kogo mogą dotyczyć?

  Problemy z przyswajaniem kwasu foliowego – kogo mogą dotyczyć?

  Każda kobieta starająca się o dziecko wie jak ogromną rolę w okresie ciąży pełni kwas foliowy. Czy wiedziałaś jednak, że problemy z przyswajaniem kwasu foliowego…

 • materiał promocyjny

  Dlaczego warto oceniać stężenie kwasu moczowego?

  Dlaczego warto oceniać stężenie kwasu moczowego?

  Wysokie stężenie kwasu moczowego, czyli hiperurykemia, sprzyja wystąpieniu zawału serca i udaru mózgu. Stąd w ostatnich latach stężenie kwasu moczowego zostało…

 • By nadmiar kwasu moczowego nie zepsuł lata, czyli dieta osób z hiperurykemią

  By nadmiar kwasu moczowego nie zepsuł lata, czyli dieta osób z hiperurykemią

  Kiedy lato jest w rozkwicie, rozpoczynają się wakacje, pandemia Covid-19 najwyraźniej odpuszcza, trudniej nam myśleć o profilaktyce zdrowotnej i w okresie…

 • materiał promocyjny

  Dlaczego warto badać stężenie kwasu moczowego?

  Dlaczego warto badać stężenie kwasu moczowego?

  Hiperurykemia występuje coraz powszechniej i idzie w parze z wieloma chorobami – zespołem metabolicznym, nadwagą i otyłością, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek,…

 • DHA - właściwości, zapotrzebowanie, źródła kwasu DHA w diecie

  DHA – właściwości, zapotrzebowanie, źródła kwasu DHA w diecie

  DHA to kwas należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Dla organizmu człowieka jest on bardzo istotny, a zapewnienie odpowiedniej dawki może uchronić przed…

 • Nadmiar kwasu foliowego może sprzyjać otyłości i cukrzycy u potomstwa

  Nadmiar kwasu foliowego może sprzyjać otyłości i cukrzycy u potomstwa

  Choć kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu, zbyt wysoki jego poziom może powodować u potomstwa skłonność do otyłości i cukrzycy typu 2 -…

 • Falvit Mama dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ile kwasu foliowego zawiera Falvit Mama?

  Falvit Mama dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ile kwasu foliowego zawiera Falvit Mama?

  Falvit Mama to preparat zawierający witaminy i minerały. Preparat zawiera dodatkowo ekstrakt z żurawiny, który przygotowany jest specjalnie z myślą o kobietach w…

  MP

 • Przyjmowanie kwasu DHA przez karmiące mamy może pomóc ich dzieciom

  Przyjmowanie kwasu DHA przez karmiące mamy może pomóc ich dzieciom

  Suplementacja diety karmiących mam jednym z kwasów omega-3 – kwasem dokozaheksaenowym (DHA) wspomaga wzrost i rozwój mózgu wcześniaków – poinformowali Kanadyjscy…


Źródło