Świat

Niemcy zamrażają wydatki w obliczu pogłębiającego się kryzysu budżetowego – POLITICO

  • 21 listopada, 2023
  • 5 min read
Niemcy zamrażają wydatki w obliczu pogłębiającego się kryzysu budżetowego – POLITICO


Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać ten artykuł

Wyrażona przez sztuczną inteligencję.

BERLIN – Niemieckie Ministerstwo Finansów nałożyło zamrożenie wydatków na wszystkie ministerstwa federalne, pogłębiając kryzys budżetowy, który wstrząsnął koalicją rządzącą od czasu bombardującego orzeczenia Sądu Najwyższego kraju w zeszłym tygodniu.

Decyzja Ministerstwa Finansów, wstrzymująca większość nowych zezwoleń na wydatki, była następstwem zeszłotygodniowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które wyjęło w skarbcu rządu dziurę w wysokości 60 miliardów euro.

Rząd przygotowuje się obecnie na potencjalne znacznie szersze konsekwencje finansowe wynikające z orzeczenia, które może ograniczyć jego zdolność do pozyskiwania środków z różnych funduszy specjalnych utworzonych w celu obejścia hamulca zadłużenia kraju, ograniczającego deficyt federalny do 0,35 proc. PKB, z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych.

W piśmie do wszystkich ministerstw sekretarz stanu Werner Gatzer oświadczył, że ministerstwo finansów zamraża wydatki „w celu uniknięcia dalszych obciążeń początkowych w przyszłych latach budżetowych”. Krok ten nie ma wpływu na już podjęte zobowiązania finansowe, powiedział w poniedziałek telewizji publicznej Kevin Kühnert, sekretarz generalny Partii Socjaldemokratycznej (SPD) kanclerza Olafa Scholza.

Warto przeczytać!  Kari Lake świętuje unieważnienie wyborów przez niemiecki sąd

Podczas gdy rząd stara się zrozumieć pełne konsekwencje zeszłotygodniowego orzeczenia sądu, we wtorek rano parlamentarzyści z komisji budżetowej Bundestagu przeprowadzili publiczne przesłuchanie z ekspertami prawnymi, aby ocenić jego skutki.

Choć luka finansowa w wysokości 60 miliardów euro wynikająca z zeszłotygodniowego orzeczenia sądu teoretycznie rozciąga się na kilka lat, w praktyce skutki będą bardziej natychmiastowe, powiedział Thiess Büttner, profesor z Uniwersytetu w Erlangen-Norymberdze, w pisemnym oświadczeniu skierowanym do parlamentu przed wtorkowym posiedzeniem przesłuchanie. „Istnieje potrzeba konsolidacji planowania budżetu na nadchodzący rok wynoszącego 52 miliardy euro” – stwierdził.

Niezdolność rządu do znalezienia pieniędzy potrzebnych do sfinansowania szeroko zakrojonego programu przyspieszenia transformacji ekologicznej i ochrony niemieckiego przemysłu przed wysokimi kosztami energii prowadzi do coraz częstszych wezwań, szczególnie na lewicy politycznej, do rządu o zawieszenie hamulca zadłużenia poprzez ogłoszenie sytuacji nadzwyczajnej, podobnie jak miało to miejsce podczas pandemii koronawirusa i w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

„Moim zdaniem nie będziemy w stanie uniknąć stosowania zasady zwolnienia w 2024 r., a być może nawet dłużej” – powiedział niemieckiemu serwisowi informacyjnemu Stern działacz SPD w Bundestagu Rolf Mützenich.

Warto przeczytać!  Stany Zjednoczone przedłużają legalny pobyt ukraińskich uchodźców przetwarzanych wzdłuż granicy z Meksykiem

Jednak członkowie Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), będącej częścią trójstronnej koalicji rządzącej w kraju, jak dotąd opierali się wezwaniom do zawieszenia hamulca zadłużenia.

Minister finansów FDP Christian Lindner przekonywał w zeszłym tygodniu, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie uzasadnia zawieszenia hamulca zadłużenia.

„Będziemy musieli opracować skuteczniejszą politykę przy mniejszych nakładach finansowych niż w ostatniej dekadzie” – powiedział.

Jeszcze inni członkowie rządu nawołują do fundamentalnej reformy hamulca zadłużenia, który został wprowadzony w 2009 roku.

W piśmie do wszystkich ministerstw sekretarz stanu Werner Gatzer stwierdził, że ministerstwo finansów zamraża wydatki „w celu uniknięcia dalszych obciążeń początkowych w przyszłych latach budżetowych” Hannibal Hanschke/EPA-EFE

„Sposób, w jaki skonstruowany jest niemiecki hamulec zadłużenia, nie jest wystarczająco inteligentny” – powiedział w poniedziałek nadawcy publicznemu ARD minister zielonej gospodarki Robert Habeck. Hamulec zadłużenia – dodał – „został dokonany w innych czasach, kiedy zawsze mieliśmy tani gaz z Rosji, kiedy Chiny były zawsze… naszym rynkiem zakupów i kiedy Amerykanie zawsze byli niezawodnymi, lojalnymi przyjaciółmi i brali na siebie ciężar militarny” – dodał. z naszych ramion, ponieważ w Europie nie było wojny”.

Dodał, że te czasy już minęły.
Źródło