Polska

NIK składa zawiadomienie do prokuratury na premiera Mateusza Morawieckiego

  • 6 listopada, 2023
  • 3 min read


Jak podają media, NIK kontrolował kancelarię premiera w latach 2021-2022. Kontrolerzy zbadali m.in. tryb decyzji, którą Mateusza Morawiecki wydał 19 października 2020 r. Dotyczyła ona utworzenia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. I to właśnie wyniki tej kontroli wskazują na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez premiera.

Zawiadomienie zostało złożone do Prokuratury Okręgowej w Warszawie 13 października.

Oto główne zarzuty NIK wobec premiera. Izba podała kwotę szkody

Główny zarzut NIK to niedopełnienie obowiązku oszczędnego wydawania środków publicznych. W ocenie kontrolerów decyzja premiera nie została oparta na dokładnej analizie, która pokazywałaby realne zapotrzebowanie na liczbę łóżek dla chorych na koronawirusa. Według NIK w Warszawie było ich wówczas wystarczająco dużo. Zabrakło także analiz dotyczących dostępności personelu medycznego oraz kosztów przekształcenia stadionu w szpital.

Warto przeczytać!  Rekordowe mrozy w Rosji. Zamknięte szkoły, pękające rury i gwałtowny wzrost zużycia gazu

NIK wskazuje, że decyzja premiera wyrządziła szkody majątkowe w wysokości 69,8 mln zł. W związku z tym uzasadnione jest podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 3 Kodeksu karnego.

Jak wyjaśnia tvn24.pl, przepis zakłada, że funkcjonariusz publiczny za przekroczenie uprawnień lub działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, który nieumyślnie wyrządza szkodę, może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności na dwa lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrowersje wokół szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym

NIK nie uzyskał dostępu do dokumentów, na podstawie których premier podjął decyzję. Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk tłumaczył, że spółki tworzące szpitale tymczasowe były wybierane po ustnych konsultacjach. Izba wskazuje, że w takich przypadkach obowiązuje „zachowanie zasady pisemności”.

Warto przeczytać!  Kościół w Polsce obchodzi dziś jeszcze jedno święto


Źródło