Novak Djokovic wygrywa w 5 setach na French Open, nie mając pewności co do kolana

• 3 czerwca, 2024
  • 6 min read

PARYŻ – Novak Djokovic nie był pewien, czy będzie w stanie zagrać w ćwierćfinale French Open po tym, jak w poniedziałek doznał kontuzji prawego kolana i potrzebował tabletek przeciwzapalnych, aby móc dokończyć ekscytujące zwycięstwo w pięciu setach z Francisco Cerundolo z numerem 23.

Djokovic, który stracił seta i miał przerwę w meczu, zebrał siły i zwyciężył 6:1, 5:7, 3:6, 7:5, 6:3 na turnieju Roland Garros, zdobywając swoje rekordowe 370. zwycięstwo w meczu Wielkiego Szlema.

„Byłem”, powiedział Djokovic, „może trzy lub cztery punkty od porażki w tym meczu”.

Djokovic powiedział, że od kilku tygodni dokucza mu kolano, ale stan się pogorszył, gdy w poniedziałek na początku drugiego seta zaczął go poprawiać. Wziął przerwę medyczną, po czym kilka razy odwiedził go trener i lekarz, którzy przekazali mu lekarstwo, które według Djokovica ostatecznie pomogło mu poczuć się lepiej i poruszać się bez ograniczeń.

Po meczu Djokovic powiedział, że był moment, w którym zastanawiał się, czy powinien kontynuować grę. Powiedział, że wstępne badania kolana dały wynik pozytywny, ale nadal ma wątpliwości i we wtorek przeprowadzi więcej badań.

W środę w ćwierćfinale ma spotkać się z rozstawionym z numerem 7 Casperem Ruudem. Ruud, który w poniedziałek wyeliminował Taylora Fritza z numerem 12 w czterech setach, przegrał z Djokoviciem w finale French Open w zeszłym roku i z Rafaelem Nadalem w meczu o tytuł w 2022 roku.

„Nie wiem do czasu [Tuesday] jeśli będę mógł wyjść i zagrać” – powiedział Djokovic o ćwierćfinale. „Mam taką nadzieję. … Zobaczmy co się stanie.”

Warto przeczytać!  Turniej Kandydatów Szachowych 2024 Aktualizacje na żywo: Vidit, Humpy przegrana; Pragg, Vaishali, Gukesh remis | Wiadomości szachowe

Było to drugie z rzędu zwycięstwo w pięciu setach, które trwało około 4,5 godziny dla Djokovica, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. W trzeciej rundzie również przegrywał w setach 2:1, ale przedarł się przez Lorenzo Musettiego z numerem 30. 22. miejsce z Włoch, które zakończyło się w niedzielę po 3:00 w nocy – to ostatni finisz w historii French Open.

Dzięki poniedziałkowemu zwycięstwu Djokovic przełamał remis z Rogerem Federerem pod względem największej liczby zwycięstw w meczach na głównych turniejach, a także największej liczby ćwierćfinałów Szlema w historii, zajmując 59. miejsce w swojej karierze.

Pierwsze oznaki kłopotów Djokovica pojawiły się w drugim secie, kiedy zaczął zginać prawą nogę. Wziął przerwę medyczną i położył się na ręczniku położonym na linii bocznej, gdzie trener masował kolano, a następnie kazał Djokovicowi przewrócić się na brzuch, aby popracować nad ścięgnem podkolanowym.

Djokovic skrzywił się, gdy manipulowano jego prawą nogą – scena ta powtarzała się przy kolejnych zmianach.

Djokovic zajmujący pierwsze miejsce ostatecznie zatriumfował w sposób, który stał się znajomy po latach jego dominacji i zdobyciu 24 głównych trofeów, zarówno odwracając losy rywalizacji po przegrywaniu, jak i wychodząc, gdy napięcie jest największe.

W swojej karierze ma obecnie bilans 40-11 w piątych setach.

„Jak znalazłem sposób na ponowne zwycięstwo? Nie wiem” – powiedział Djokovic publiczności na Court Philippe Chatrier. „Jedynym wyjaśnieniem, jakie mam, jesteś ty. Dziękuję”.

Przeciwko Cerundolo (25 lat) z Argentyny, który próbował dotrzeć do swojego pierwszego ćwierćfinału Wielkiego Szlema, 37-letni Djokovic ponownie wykorzystał wszystkie swoje umiejętności, doświadczenie i umiejętność dostosowywania się w locie. Udało mu się to częściowo dzięki bardziej agresywnej grze i zwiększonej prędkości uderzeń po ziemi, jednocześnie radząc sobie z problemami związanymi z kolanem.

Warto przeczytać!  Finał PSL – Shadab Khan chwali „proces” i „wiarę” Islamabadu po trzecim zdobyciu tytułu

W czwartym secie Djoković prowadził 4:2, po czym od razu zaczął odrabiać straty.

Przy stanie 4-3 w czwartej kwarcie uderzył zwycięzcę i zdobył punkt przełamania, wywołując wrzaski na trybunach, a następnie zamienił się na bramkę, gdy Cerundolo strzelił gola.

Djokovic potrząsnął rakietą nad głową i rozległa się skandacja jego dwusylabowego przezwiska: „No-le! No-le!”

Przy wyniku 2:1 w piątym secie, Djokovicowi podeszły nogi, gdy gonił piłkę po swojej prawej stronie, a on potoczył się po ziemi, brudząc swoje białe spodenki, czerwoną koszulkę oraz części rąk i nóg rdzawą gliną. . Podchodząc do linii bocznej, aby wziąć butelkę wody i pomóc się umyć, podzielił się swoimi przemyśleniami z każdym, kto chciał słuchać, ponawiając wcześniejszą skargę dotyczącą żądania zamiatania kortu w celu poprawy przyczepności.

Wniosek ten został odrzucony, ponieważ harmonogram zamiatania został wcześniej uzgodniony.

„Dobra robota, przełożony i wszyscy” – powiedział Djokovic głosem przesiąkniętym sarkazmem. „Wcale nie jest śliski.”

Jednak w tym secie szło mu całkiem nieźle, zdobywając 3 punkty, kiedy rozciągał się i ślizgał, robił szpagaty, a jednocześnie w jakiś sposób uderzał rakietą w piłkę, aby wykonać rzut z woleja, aby zdobyć punkt. Z klatką piersiową na ziemi Djokovic wyciągnął obie ręce, naśladując samolot, i uśmiechnął się.

Po meczu Djokovic powiedział, że według niego na boisku jest „mało lub wcale gliny” i że kontuzja kolana nastąpiła, ponieważ „zbyt wiele razy się poślizgnął”.

Warto przeczytać!  Co sprawiło, że Mikel Arteta zmienił plan Kaia Havertza, gdy pojawiła się alternatywa transferu Arsenalu

Podczas gry Djokovic czasami się potykał. I trochę utykałem. Po kilku dłuższych punktach opierał się na rakiecie lub zginał w pasie i opierał ręce na kolanach lub kucał.

Powiedział, że otrzymał od swojego trenera „maksymalną dawkę” leków, które miały zaradzić dyskomfortowi w kolanie i pomogło mu to, gdy zaczęło się to pod koniec czwartego seta.

„[That’s] kiedy wszystko zaczęło się naprawdę poprawiać” – powiedział Djokovic. „Zacząłem odczuwać mniejsze ograniczenia w ruchu. W zasadzie cały piąty set przebiegł prawie bez bólu, co jest wspaniałe, wiesz.”

Kiedy nie trafił w bekhend, który pozwolił Cerundolo wykorzystać break point po raz pierwszy od 13 prób, Djokovic oddał drugiego seta. Wkrótce Djokovic wpatrywał się w dołek dwóch setów do jednego. Niedługo potem w czwartej kwarcie przegrywał 4:2.

Ruud, dwukrotny wicemistrz French Open, pokonał Fritza 7:6 (6), 3:6, 6:4, 6:2. Drugi pojedynek mężczyzn zaplanowany na środę to Alex de Minaur z numerem 11 przeciwko Alexandrowi Zverevowi z numerem 4, który zwyciężył 4-6, 6-1, 5-7, 7-6(2), 6-2 z numerem 1 13 Holger Rune w meczu, który zakończył się we wtorek o godzinie 1:40.

W poniedziałek de Minaur pokonał 5. Daniiła Miedwiediewa 4:6, 6:2, 6:1, 6:3 i został pierwszym Australijczykiem w ćwierćfinale French Open od czasów Lleytona Hewitta w 2004 roku.

Do powstania tego raportu wnieśli swój wkład Tom Hamilton i Associated Press z ESPN.