Biznes

Nowy podatek na nowy rok. Bdzie skomplikowany, ale da si go unikn

  • 16 listopada, 2023
  • 3 min read
Nowy podatek na nowy rok. Bdzie skomplikowany, ale da si go unikn


Minimalny podatek dochodowy był elementem reformy podatkowej w ramach Polskiego Ładu. Był on jednak mocno krytykowany przez przedsiębiorców, w związku z czym jego wprowadzenie odłożono na dwa lata. Czas ten jednak dobiega końca i nowe przepisy zaczną obowiązywać wraz z początkiem roku. Jeśli nic się nie zmieni, danina zostanie odprowadzona pierwszy raz w 2025 roku. 

Zobacz wideo
W życiu są pewne tylko śmierć i podatki. Kasia Gandor opowiada o tych drugich

Podatek minimalny od dochodu od początku 2024 roku

– Ten specjalny podatek będzie generalnie należny w przypadku, gdy spółka poniesie stratę podatkową lub nie przekroczy 2-proc. progu rentowności. Ma w założeniu uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć chęć przerzucania dochodów z polskich spółek do jurysdykcji o korzystnym reżimie opodatkowania. Jednocześnie ta konstrukcja będzie zapewne przysparzała przedsiębiorcom wiele problemów praktycznych: rozpoczynając od tego, kto ten podatek zapłaci, kto może uniknąć zapłaty – powołując się na obszerny katalog wyłączeń – oraz kto nie uniknie zapłaty i będzie musiał przejść przez wielopoziomowy wzór do wyliczenia należnego podatku do dopłaty – tłumaczył portalowi prawo.pl Michał Kwaśniewski, adwokat i partner w Quidea.

Warto przeczytać!  Jak sprawdzić, czy akumulator jest dobry, czy do wymiany?

Podatek nie będzie obejmował m.in. instytucji finansowych, spółek komunalnych, przedsiębiorstw górniczych otrzymujących pomoc publiczną, podatników świadczących usługi związane z ochroną zdrowia, firm postawionych w stan upadłości, likwidacji lub objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, tzw. małych podatników. 

Zmieni się też sposób liczenia podstawy opodatkowania. „Puls Biznesu” przypomina jednak, że jednocześnie przedsiębiorcy będą mogli wybrać spośród dwóch opcji te korzystniejszą dla siebie

  • wariant 2: podstawa opodatkowania to suma 1,5 proc. kosztów operacyjnych (czyli innych niż te o charakterze kapitałowym) oraz nadmiarowych kosztów pasywnych (koszty finansowania dłużnego, nadmiarowe koszty usług niematerialnych itd.);
  • wariant 1: podstawa opodatkowania to 3 proc. wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródła przychodów innego niż z zysków kapitałowych.

Jak pisze „PB”, minimalny podatek dochodowy uderzy szczególnie mocno w firmy, które osiągają wysokie przychody, ale mają jednocześnie niskie marże. 

Globalny minimalny CIT

Jesienią 2021 roku Polska i 136 krajów świata podpisała porozumienie ws. dalszej współpracy przy przebudowie międzynarodowego systemu podatkowego. Efektem tych prac ma być wprowadzenie minimalnej stawki podatku CIT na poziomie 15 proc. oraz opodatkowanie cyfrowych gigantów. I choć polski rzd wprowadził minimalny podatek dochodowy w naszym kraju, by chronić budżet przed prowadzeniem firm w rajach podatkowych, to paradoksalnie jednocześnie byliśmy jedynym państwem, które w kwietniu 2022 roku zawetowało wprowadzenie tego podatku. Nieoficjalnie mówiło się, że była to próba wymuszenia odblokowania funduszy z KPO. 

Warto przeczytać!  Czy rozliczenie podatku za 2022 rok będzie skomplikowane? Co z wypełnianiem PIT przez urząd skarbowy w 2023 roku? Sprawdź [3.01.2023 r.]


Źródło