Świat

Obie strony ponoszą winę za wojnę między Izraelem a Hamasem, mówi Obama

  • 6 listopada, 2023
  • 3 min read
Obie strony ponoszą winę za wojnę między Izraelem a Hamasem, mówi Obama


Były prezydent USA Barack Obama wezwał Amerykanów, aby „przyjęli całą prawdę” o wojnie między Izraelem a Hamasem, mówiąc, że każdy jest w pewnym stopniu odpowiedzialny za konflikt.

CHICAGO, ILLINOIS – 03 LISTOPADA: Były prezydent Barack Obama przemawia do uczestników Forum Demokracji Fundacji Obamy 3 listopada 2023 r. w Chicago, Illinois.  Scott Olson/Getty Images/AFP (zdjęcie: SCOTT OLSON / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images przez AFP) (Getty Images przez AFP)
CHICAGO, ILLINOIS – 03 LISTOPADA: Były prezydent Barack Obama przemawia do uczestników Forum Demokracji Fundacji Obamy 3 listopada 2023 r. w Chicago, Illinois. Scott Olson/Getty Images/AFP (zdjęcie: SCOTT OLSON / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images przez AFP) (Getty Images przez AFP)

„Nikt nie ma czystych rąk” – powiedział w sobotnim wywiadzie dla Pod Save America, podcastu prowadzonego przez jego byłych pracowników Białego Domu.

Powiedział, że zarówno działania Hamasu, jak i izraelska okupacja terytoriów palestyńskich były „przerażające” i „nie do zniesienia” oraz że jedynym sposobem rozwiązania kryzysu jest uznanie tych realiów.

Powiedział też, że nie należy ignorować historii narodu żydowskiego i „szaleństwa antysemityzmu” oraz że po obu stronach giną niewinni ludzie.

„Moglibyśmy tak jeszcze długo” – powiedział.

CZYTAJ TAKŻE| Donald Trump atakuje rywala Rona DeSantisa, odpowiadając: „Jest jak ranny spadający ptak”

Obama skrytykował media społecznościowe za polaryzację debaty i stworzenie przestrzeni, w której ludzie jedynie bronili własnej „niewinności moralnej”.

„Problem z mediami społecznościowymi, aktywizmem na TikToku i próbami debatowania na ten temat polega na tym, że nie można mówić prawdy. Można udawać, że mówi się prawdę, można mówić jedną stronę prawdy, a w niektórych przypadkach można próbować zachować swoją niewinność moralną, ale to nie rozwiąże problemu” – stwierdził.

Warto przeczytać!  Covid China: Po trzech latach izolacji Chiny otwierają swoje bramy

„Jeśli chcesz rozwiązać problem, musisz przyjąć całą prawdę” – powiedział Obama. „A potem musisz przyznać, że nikt nie ma czystych rąk i że wszyscy jesteśmy w pewnym stopniu współwinni”.

Wojna między Izraelem a Hamasem wybuchła 7 października, kiedy palestyńska grupa bojowników przypuściła niespodziewany atak na Izrael, zabijając około 1400 osób i biorąc ponad 200 zakładników.

Izrael wziął odwet bezlitosną kampanią bombardowań Strefy Gazy, gdzie rządzi Hamas.

Ministerstwo Zdrowia Gazy, kontrolowane przez Hamas, twierdzi, że w Gazie zginęło dotychczas ponad 9 000 osób, ale te liczby zostały zakwestionowane, biorąc pod uwagę, że Hamas jest organizacją terrorystyczną.

Obama przyznał, że też czuł się winny konfliktu i zastanawiał się, czy będąc prezydentem mógł zrobić więcej, aby mu zapobiec.

CZYTAJ TAKŻE| Bill Maher podpala Gavina Newsoma i Kamalę Harris za „kampanię cieni” przeciwko Joe Bidenowi, chwaląc Deana Phillipsa

Miał napięte stosunki z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, z którym nie zgadzał się w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem i ekspansji izraelskich osiedli na spornych obszarach.

Nawoływał Amerykanów, aby „nie ograniczali się do oburzenia”, ale aby wysłuchali różnych punktów widzenia.

Warto przeczytać!  Działaj szybciej, aby pomóc Ukrainie, Rishi Sunak wezwij sojuszników

„Jeśli naprawdę chcesz to zmienić, musisz wymyślić, jak rozmawiać z kimś po drugiej stronie, wysłuchać go i zrozumieć, o czym mówi, a nie lekceważyć tego” – powiedział.

Według Pod Save America pełny wywiad zostanie opublikowany we wtorek.

„Ekscytujące wieści! Hindustan Times jest teraz dostępny na kanałach WhatsApp Zapisz się już dziś, klikając link i bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami!” Kliknij tutaj!


Źródło