Świat

Ogłoszenie umowy dotyczącej zakładników między Izraelem a Hamasem może nastąpić już we wtorek

  • 21 listopada, 2023
  • 5 min read
Ogłoszenie umowy dotyczącej zakładników między Izraelem a Hamasem może nastąpić już we wtorek


Ahmada Gharabli/AFP/Getty Images

Kobieta trzyma portrety zakładników Ereza Kalderona (12 l.) i dzieci rodziny Goldstein Almog, gdy protestujący zbierają się przed biurem UNICEF w Tel Awiwie 20 listopada 2023 r., żądając uwolnienia Izraelczyków przetrzymywanych jako zakładników w Gazie od czasu ataku przeprowadzonego 7 października przez Bojownicy Hamasu wśród toczących się bitew między Izraelem a palestyńską grupą zbrojną. (Zdjęcie: AHMAD GHARABLI / AFP) (Zdjęcie: AHMAD GHARABLI/AFP za pośrednictwem Getty Images)CNN

Izrael, Hamas i Stany Zjednoczone są o krok od osiągnięcia porozumienia, które może zostać ogłoszone już we wtorek do Hamasu do uwolnienia 50 zakładników kobiet i dzieci, które grupa bojowników wzięła podczas ataku terrorystycznego na Izrael 7 października, w zamian za czterodniową przerwę w walkach i trzech palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach za każdego uwolnionego zakładnika, według źródeł zaznajomionych z negocjacjami.

Jak podają dwa izraelskie źródła, transakcja może zostać ogłoszona już we wtorek. Urzędnicy amerykańscy bliscy negocjacjom podkreślili, że choć umowa nie została zawarta, są coraz bardziej optymistyczni i wierzą, że wiele tygodni trudnej pracy wkrótce zaowocuje uwolnieniem zakładników.

„Jest bardzo blisko” – powiedział CNN wyższy rangą urzędnik USA.

Warto przeczytać!  Eksperci przewidują, że najnowszy zakaz sprzedaży ropy przez Putina może obrócić się przeciw Rosji

Izraelski gabinet wojenny spotka się we wtorek o 18:00 czasu lokalnego (11:00 ET), po czym o 12:00 odbędzie się posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa, a godzinę później „w świetle rozwoju sytuacji w kwestii uwolnienia zakładników” – powiedział premier Benjamin Ogłosiło to we wtorek biuro Netanjahu.

„Robimy postępy. Nie sądzę, że warto mówić więcej, nawet w tej chwili, ale mam nadzieję, że wkrótce będą dobre wieści” – powiedział Netanjahu podczas wtorkowego spotkania z rezerwistami.

Porozumienie spowodowałoby pierwszą trwałą przerwę w walkach i poważny krok deeskalacyjny ze strony Izraela od początku wojny.

Według znanej osoby, zakładnicy, którzy mają zostać uwolnieni, są różnej narodowości, a Amerykanie mają nadzieję, że jednym z nich będzie 3-letnia Abigail Edan – najmłodsza amerykańska zakładniczka – której rodzice zostali zabici przez Hamas. Nie było od razu jasne, ilu więcej – jeśli w ogóle – obywateli amerykańskich znajdzie się wśród 50 zakładników, których Hamas początkowo uwolni na mocy porozumienia.

W dni, w których walki są wstrzymane, Izrael przestanie latać dronami obserwacyjnymi nad północną Strefą Gazy na co najmniej sześć godzin dziennie – powiedziała jedna z osób zaznajomionych z rozmowami.

Zgodnie z przyszłym porozumieniem Hamas zgromadzi także wszelkie dodatkowe zakładniczki w postaci kobiet i dzieci w okresie wstrzymania walk – czego grupa upiera się, że nie może zrobić, dopóki nie zostanie wprowadzone trwałe zawieszenie broni. Tymczasowe zawieszenie broni mogłoby zostać potencjalnie przedłużone w celu uwolnienia większej liczby zakładników.

Warto przeczytać!  Po pół wieku Izrael przeprowadza eksmisję lokatora ze swojego domu w jaskini na plaży

W ramach negocjacji Hamas zażądał także setek ciężarówek z pomocą, głównie paliwem. Paliwo jest kluczem do prowadzenia operacji wojskowych i wentylacji sieci podziemnych tuneli grupy w Gazie.

Porozumienie nastąpi po tygodniach żmudnych negocjacji między Izraelem, Hamasem i Stanami Zjednoczonymi, przy czym Katar będzie odgrywał główną rolę mediacyjną. Wdrażanie porozumienia nie rozpocznie się natychmiast i może zająć co najmniej jeden dzień, powiedziała znajoma osoba, po części dlatego, że istnieją procedury prawne, których Izrael musi przestrzegać przed zwolnieniem jakichkolwiek palestyńskich więźniów. Oczekuje się, że więźniami będą kobiety i młodzież.

Jedno ze źródeł podało, że uwolnienie więźniów musi zostać zatwierdzone przez izraelski rząd, ale nie oczekuje się, że będzie to przeszkodą.

Źródła dyplomatyczne i urzędnicy rządowi, w tym prezydent USA Joe Biden, w ciągu ostatnich kilku dni nadawali bardziej optymistyczny ton, jeśli chodzi o postęp rozmów. Jednak różne zaangażowane strony podkreśliły również, że Hamas i rozwój sytuacji w Gazie mogą wykoleić każde porozumienie.

W poniedziałkowy wieczór przywódca Hamasu oświadczył w oświadczeniu, że strony „są bliskie osiągnięcia porozumienia o rozejmie”.

Warto przeczytać!  Ukraina może izolować, atakować Krym bez jego odbicia, mówią amerykańscy eksperci

Ostatni impuls nastąpił zaledwie dzień po spotkaniu izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i gabinetu wojennego z rodzinami zakładników.

Izrael podał, że Hamas przetrzymuje w Gazie ponad 200 zakładników. Po uwolnieniu kobiet i dzieci prawdopodobnie rozpoczną się dalsze negocjacje w sprawie uwolnienia innych kategorii zakładników.

Wyżsi urzędnicy amerykańscy od kilku tygodni intensywnie pracują nad uwolnieniem zakładników, przy założeniu, że Hamas wzięł jako zakładników garstkę amerykańskich zakładników. Biden rozmawiał w tej sprawie bezpośrednio z Netanjahu, emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al-Thanim i prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem el-Sisim.

Źródła podają, że czołowi urzędnicy Bidena, w tym doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, koordynator NSC na Bliskim Wschodzie Brett McGurk i dyrektor CIA Bill Burns, „niemal co godzinę” są zaangażowani w wysiłki mające na celu wydostanie zakładników z Gazy. McGurk ostatnio udał się na Bliski Wschód z podróżą obejmującą wiele krajów, której głównym celem było poczynienie postępów w uwalnianiu zakładników.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.


Źródło