Świat

Opinia | Izrael i Hamas są bliskie porozumienia w sprawie uwolnienia dziesiątek zakładników

  • 14 listopada, 2023
  • 5 min read
Opinia |  Izrael i Hamas są bliskie porozumienia w sprawie uwolnienia dziesiątek zakładników


TEL AWIW – Izrael i Hamas są bliskie zawarcia umowy o zakładnikach, która uwolni większość izraelskich kobiet i dzieci porwanych 7 października, według wysokiego rangą izraelskiego urzędnika. Dodał, że porozumienie może zostać ogłoszone w ciągu kilku dni, jeśli zostaną ustalone ostateczne szczegóły.

„Ogólny zarys umowy jest zrozumiały” – wyjaśnił izraelski urzędnik w poniedziałkowym wywiadzie, prosząc o anonimowość w celu omówienia delikatnego tematu. Wstępne porozumienie wzywa do wypuszczania izraelskich kobiet i dzieci w grupach, jednocześnie z palestyńskimi kobietami i młodymi ludźmi przetrzymywanymi w izraelskich więzieniach.

Izrael chce uwolnienia wszystkich 100 kobiet i dzieci zabranych Izraelowi, ale początkowa liczba prawdopodobnie będzie mniejsza. Hamas oświadczył, że jest gotowy uwolnić 70 kobiet i dzieci, jak wynika z oświadczenia jednego z jego urzędników na kanale grupy Telegram, cytowanego w poniedziałek przez Reuters. Nie jest jasna liczba palestyńskich kobiet i młodych ludzi, którzy mogliby zostać zwolnieni, ale w zeszłym tygodniu urzędnik arabski powiedział mi, że w więzieniach przebywa co najmniej 120 osób.

Wymianie zakładników i więźniów towarzyszyć będzie tymczasowe zawieszenie broni, trwające około pięciu dni, powiedział izraelski urzędnik. Rozejm ten umożliwiłby bezpieczną podróż izraelskim jeńcom. Mogłoby również pozwolić na większą pomoc międzynarodową dla palestyńskiej ludności cywilnej w Gazie i powinno złagodzić tamtejszy kryzys humanitarny, wyjaśnił izraelski urzędnik.

Warto przeczytać!  Finansowanie publiczne dla króla Karola III i rodziny królewskiej zostało ponownie obliczone ze względu na zyski z transakcji na farmach wiatrowych

W niedzielnej rozmowie telefonicznej prezydent Biden wyraził zdecydowane poparcie Stanów Zjednoczonych dla umowy o zakładnikach, wyrażając osobiste „podziękowanie” emirowi Kataru Tamimowi bin Hamadowi al-Thaniemu, którego naród pełnił rolę mediatora z Hamasem. „Obydwaj przywódcy zgodzili się, że wszyscy zakładnicy muszą zostać uwolnieni bez dalszej zwłoki” – głosi oświadczenie Białego Domu.

Urzędnicy amerykańscy mają nadzieję, że porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników i tymczasowy rozejm zmniejszą międzynarodowe zamieszanie wokół wojny. Izrael nie zgodzi się zakończyć swojej kampanii mającej na celu zniszczenie potęgi militarnej Hamasu. Jednak urzędnicy uznają potrzebę pomocy palestyńskim cywilom, których sytuacja stała się rozpaczliwa.

Izrael chce potwierdzenia, że ​​jego przetrzymywani ludzie, każdy zidentyfikowany z imienia i nazwiska, zostaną uwolnieni w związku z wymianą więźniów palestyńskich. Proces weryfikacji jest jednym ze szczegółów, które urzędnicy nadal negocjowali w poniedziałek.

Negocjacje Izraela z Hamasem były prowadzone pośrednio przez Katar, gdzie ma swoją siedzibę polityczne przywództwo Hamasu. Premier Kataru Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim al-Thani w wywiadzie ze mną w ostatnią środę w Doha nakreślił wysiłki mediacyjne. Następnego dnia spotkał się z dyrektorem CIA Williamem J. Burnsem i Davidem Barneą, dyrektorem izraelskiego wywiadu Mossad, aby omówić ramy, które obecnie wydają się być bliskie ostatecznego pakietu.

Warto przeczytać!  Chiny bronią swojej odpowiedzi na COVID po WHO, obawy Biden

Mossad blisko współpracował z Katarem i CIA przy kształtowaniu porozumienia. Izraelscy urzędnicy doceniają pomoc Kataru, ale chcą, aby Katarczycy wywarli wpływ na Hamas i uwolnili jego jeńców, a nie tylko pośredniczyli. Izraelscy urzędnicy uważają, że Egipt również odegrał pomocną rolę w zachęcaniu do negocjacji i wywieraniu nacisku na Hamas.

Uwolnienie izraelskich kobiet i dzieci byłoby pierwszym krokiem w kierunku wolności, która według Izraela musi być wolnością dla wszystkich zakładników w Gazie. Wysoki rangą izraelski urzędnik powiedział, że łącznie przetrzymywanych jest od 240 do 250 zakładników. Większość z nich to obywatele Izraela, w tym niektórzy posiadający podwójne obywatelstwo, którzy są także obywatelami Stanów Zjednoczonych, Niemiec i innych krajów. Około 35 to obcokrajowcy spoza Izraela, w większości Tajowie, którzy pracowali w Izraelu, powiedział urzędnik.

Izraelski urzędnik powiedział, że jego rząd jest zaangażowany w uwolnienie wszystkich zakładników, w tym około 90 cywilów płci męskiej i mniejszą grupę żołnierzy, których Hamas prawdopodobnie uważa za najcenniejszych. „Chcemy, aby było ich jak najwięcej i jak najszybciej, aby nikt nie pozostał w tyle” – podkreślił urzędnik.

Hamas powiedział Katarczykom, że jego agenci pojmali jedynie izraelskich żołnierzy, ale izraelski urzędnik stwierdził, że to twierdzenie jest fałszywe. Hamas przetrzymuje „zdecydowaną większość” zakładników, w tym niewielką liczbę ciał, które terroryści zabrali do Gazy, powiedział Izraelczyk. Niektórzy zakładnicy są przetrzymywani przez inne grupy w różnych lokalizacjach, ale Hamas ma władzę, aby negocjować w imieniu prawie wszystkich z nich – argumentował. Jedna mniejsza grupa zwana Palestyńskim Islamskim Dżihadem przetrzymuje około 35 jeńców, a milicja znana jako „shabiha” i inne mniejsze grupy przetrzymują kilkudziesięciu więcej, powiedział wysoki rangą Izraelczyk.

Warto przeczytać!  Kakadu dołączają do ludzi i szympansów jako jedyne gatunki, które potrafią posługiwać się zestawem narzędzi

Zakładnicy codziennie gorzko przypominają Izraelczykom o agonii ataku terrorystycznego Hamasu 7 października. Izraelskie Siły Obronne utworzyły specjalną grupę zadaniową, na czele której stoi emerytowany generał dywizji Nitzan Alon, w celu koordynowania działań mających na celu ich uwolnienie. według izraelskich doniesień prasowych.

„Przyprowadź ich do domu” to narodowa pasja Izraela. Zdjęcia jeńców wiszą w głównym holu wejściowym lotniska Ben Guriona, aby przypomnieć przylatującym pasażerom o trudnej sytuacji zakładników. W przygranicznych miastach i kibucach, gdzie mieszkało wielu z nich, ich nazwiska i twarze widnieją na jaskrawych sztandarach.

Następne kilka dni będzie delikatne, ponieważ Izraelczycy wstrzymują oddech, czekając, aż pierwsza grupa zostanie uwolniona i zjednoczona z rodzinami, oraz martwiąc się o tych, którzy pozostaną w niewoli. Po przerwie brutalna rzeczywistość wojny powróci, a administracja Bidena pozostanie rozdarta między swoim wsparciem dla Izraela a rosnącym zaniepokojeniem trudną sytuacją palestyńskiej ludności cywilnej.


Źródło