Polska

Orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni

  • 16 listopada, 2023
  • 4 min read
Orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni


Chcę, by jakość debaty i jakość prawa stanowionego przez Sejm radykalnie wzrosła. I żebyście państwo za dwa lata patrzyli na polski Sejm jak na wzór kultury wzajemnych relacji, a nie jak na jej zaprzeczenie. Żebyście nie tracili nerwów na politykę, żeby ona zaczęła wreszcie dawać nam wszystkim nadzieję, że może być normalnie – mówił w czwartkowym orędziu marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygłosił w czwartek orędzie. – Drodzy państwo, dzięki państwa głosom i rekordowej frekwencji 15 października Sejm X Kadencji ma najsilniejszy mandat w historii. W tym tygodniu posłowie i posłanki zdecydowali się powierzyć mi zaszczytną rolę marszałka Sejmu. Dziękuję za okazane zaufanie w głosowaniu, które jest jednocześnie dowodem na stabilność nowej większości – rozpoczął.

– Sejm ma przede wszystkim służyć tym Polakom, którzy na co dzień w nim nie bywają. Będzie bliżej zwykłych, codziennych spraw. Przez tych kilka dni wprowadziłem już w Sejmie pierwsze zmiany. Zniknęły bariery, które od siedmiu lat niepotrzebnie odgradzały parlament od Polaków. Otwieramy znów Sejm na media – kontynuował marszałek.

Warto przeczytać!  Sztuczna inteligencja. Polak wśród twórców ChatGPT. To Wojciech Zaremba

– Zdecydowaliśmy też o poszerzeniu prezydium Sejmu, tak by mogli w nim zasiąść przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych od Lewicy po Konfederację. Tego wymaga szacunek do państwa głosów. Bo demokracja to rządy większości, z poszanowaniem praw mniejszości – stwierdził Szymon Hołownia.

Hołownia: miejsce w prezydium Sejmu będzie czekało na przedstawiciela PiS

Hołownia odniósł się do sejmowych głosowań ws. wyboru prezydium Sejmu. – Jak państwo wiecie, sejmowa większość zagłosowała za pięcioma kandydaturami na wicemarszałków, a odrzuciła kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości. Chciałbym zapewnić wyborców Prawa i Sprawiedliwości, że miejsce w prezydium Sejmu będzie czekało na przedstawiciela państwa partii tak długo, jak będzie trzeba. Tak długo, aż klub parlamentarny PiS zgłosi kandydaturę posłanki lub posła, która spotka się z pozytywną oceną swojej dotychczasowej pracy przez większość koleżanek i kolegów z Izby – powiedział.

Marszałek Sejmu Szymon HołowniaKancelaria Sejmu

Jak zadeklarował, „zmian będzie więcej, ale chcę państwa zapewnić: to będą bezpieczne zmiany”. – Bardzo zależy mi na otwarciu Sejmu na rozmowę z ludźmi, którzy pełnią ważne dla Polaków funkcje, nieważne przez którą partię zostali mianowani. Chcę wysłuchać ludzi, których głos w ostatnich latach nie był brany pod uwagę w wystarczający sposób – dodał marszałek.

Warto przeczytać!  KRRiT wszczęła postępowanie w sprawie wywiadu z Engelking i Holland. Wpływają skargi na TVN24

Hołownia o nadchodzących spotkaniach

– Dziękuję panu profesorowi Adamowi Strzemboszowi za wczorajszą rozmowę o naprawie praworządności: z poszanowaniem konstytucji i z korzyścią dla obywateli. Jutro pojadę do prezydenta Andrzeja Dudy, by zapewnić go o potrzebie szybkiego stworzenia rządu, który zaraz zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw Polaków: obniżeniem kosztów życia, zapewnieniem bezpieczeństwa – powiedział Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu opowiedział także o swoich następnych planach. – W najbliższych dniach zaproszę na spotkanie rzecznika praw obywatelskich, z którym porozmawiam o udziale zwykłych obywateli w pracy Sejmu. Podziękuję też przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej za sprawne przeprowadzenie wyborów i omówię z nim niezbędne zmiany w Kodeksie wyborczym. Zwrócę szczególną uwagę na konieczność usprawnienia głosowania Polek i Polaków mieszkających za granicą. Nie mogę się też doczekać na spotkania z państwem w budynkach Sejmu i poza nim, w całej Polsce – podkreślił.

– Drodzy państwo, w najbliższych latach na pewno nie unikniemy sporu. On jest częścią życia każdego z nas, i istotą polityki. Mój cel jest prosty: chcę, by jakość debaty i jakość prawa stanowionego przez Sejm radykalnie wzrosła. I żebyście państwo za dwa lata patrzyli na polski Sejm jak na wzór kultury wzajemnej relacji, a nie jak na jej zaprzeczenie. Żebyście nie tracili nerwów na politykę, żeby ona zaczęła wreszcie dawać nam wszystkim nadzieję, że może być normalnie – zakończył swoje orędzie marszałek Sejmu.

Warto przeczytać!  Poważny stan zdrowia Saakaszwilego. Mateusz Morawiecki wysyła lekarzy
Całe orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Całe orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni Kancelaria Sejmu


Źródło