Świat

Orki, czyli orki, oskarżane o atak na zatonięcie żaglówki w Europie

  • 8 listopada, 2023
  • 4 min read


Najnowszy koszmar marynarzy uderzył ponownie, i to w Halloween ze wszystkich dni.

Jak podaje Live Science, stado orków w południowo-zachodniej Europie zatopiło żaglówkę 31 października po nieprzerwanym, 45-minutowym ataku. Jest to czwarty przypadek w ciągu dwóch lat, w którym orki, zwane także orkami, są obwiniane za zatonięcie statków w południowo-zachodniej Europie.

Strąki orków z regionu Cieśniny Gibraltarskiej nękają łodzie i ich pasażerów od ponad trzech lat.

Według przetłumaczonego postu na Facebooku autorstwa polskiego towarzystwa wycieczkowego Morskie Mile, właściciela zatopionej łodzi, średniej wielkości jacht żaglowy o nazwie Grazie Mamma został zaatakowany przez stado orków u wybrzeży Maroka w Cieśninie Gibraltarskiej. Poważne uszkodzenia spowodowane przez nieznaną liczbę orków, które wielokrotnie uderzały w ster jachtu, spowodowały przedostanie się wody do kadłuba statku. Wszyscy pasażerowie zostali bezpiecznie ewakuowani, zanim łódź zatonęła po wejściu do portu Tanger-Med w Maroku podczas holowania z marokańską marynarką wojenną.

’Po prostu piękna’: Zdjęcia ptaków, oceanów i nie tylko ujawnione w konkursie Nature Conservancy 2023

Dlaczego orki atakują łodzie?

Opowieści o zasadzkach na orki zaczęły zyskiwać coraz większy rozgłos w Internecie, ponieważ liczba zgłoszonych incydentów u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego wzrosła z 52 w 2020 r. do ponad 200 w zeszłym roku, choć nie zgłoszono żadnych obrażeń ani ofiar śmiertelnych wśród ludzi, jak ujawniła na początku tego roku grupa badawcza Orca GTOA.

Warto przeczytać!  Siły amerykańskie wracają na Filipiny, aby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Chin

Eksperci po raz pierwszy udokumentowali, że młode orki iberyjskie – „wyjątkowa subpopulacja orek zamieszkująca północno-wschodni Atlantyk” – dotykały, pchały, a nawet obracały statki, w tym niektóre łodzie rybackie i pontony, w 2020 r., podało GTOA. Eksperci uważają, że reszta populacji może naśladować to zachowanie.

grać

ORCApokalipsa? Ekspert ds. wielorybów na temat niedawnych ataków łodzią

Choć może wydawać się prawdopodobne, że orki chcą pomścić ludzi, atakując i uszkadzając ich łodzie, eksperci twierdzą, że jest to dalekie od przypadku.

Scott L. Hall, USA DZIŚ

Orki: Na pierwszym szczegółowym filmie widać orki polujące na żarłacze białe w Republice Południowej Afryki

Eksperci zebrali się na początku tego roku, aby spróbować odpowiedzieć na „pilną potrzebę podjęcia konkretnych działań w oparciu o międzynarodową koordynację między administracjami, marynarzami i naukowcami, aby zapobiec przyszłym szkodom dla ludzi, orków i statków” – stwierdziło GTOA.

Andrew Trites, profesor i dyrektor Marine Mammal Research na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, powiedział CBS News, że istnieją dwie główne teorie wyjaśniające, dlaczego tak się dzieje, ale na razie pozostaje to „bezprecedensową” tajemnicą. Trites stwierdził, że istnieje coś, co pozytywnie wzmacnia zachowanie wysoce inteligentnych gatunków.

Warto przeczytać!  Walka Ukrainy o Bachmuta – DW – 04.04.2023

Orki iberyjskie to jedyny gatunek wieloryba, o którym wiadomo, że atakuje łodzie w tym regionie, dodał Trites.

Pierwsza główna teoria głosi, że orki biorą udział w czymś w rodzaju „zabawy” lub „sportu” z wielorybami – powiedział Trites. Druga teoria głosi, że lata radzenia sobie orków z traumatycznymi urazami na łodzi zaowocowały „negatywnymi doświadczeniami”.

Ekspert ds. wielorybów Anne Gordon powiedziała „USA Today”, że są to odosobnione przypadki.

„Tak, ich praca polega na byciu drapieżnikami w oceanie, ale w normalnych okolicznościach zagrożenie dla ludzi na łodzi jest zerowe” – powiedział Gordon.

„Myślę, że jest to odbierane jako agresja, ponieważ powoduje szkody, ale nie sądzę, że możemy powiedzieć, że motywacja jest koniecznie agresywna” – powiedziała NBC News Monika Wieland Shields, dyrektor waszyngtońskiej organizacji badawczej non-profit Orca Behavior Institute w zeszłym miesiącu.


Źródło