Biznes

Oświadczenia na Facebooku. Prawnik nie pozostawia wątpliwości – Opinie

  • 14 listopada, 2023
  • 8 min read
Oświadczenia na Facebooku. Prawnik nie pozostawia wątpliwości – OpinieZakładając konto w mediach społecznościowych, akceptujemy regulamin. Dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy o określonej z góry treści. Regulamin jest rodzajem umowy adhezyjnej. Oznacza to, że jego treść ustala jedna strona umowy (w tym wypadku dostawca usług). Druga strona – użytkownik może ją zaakceptować i założyć konto lub z tego zrezygnować. Jeżeli nie zgadza się z zasadami określonymi w regulaminie, ma prawo konto usunąć. Działa to w podobny sposób jak w przypadku komunikacji miejskiej. Kupując bilet i wchodząc do autobusu, zobowiązujemy się przestrzegać regulaminu. Nikt nie podpisuje z nami odrębnej umowy przed każdym przejazdem.


Zawartej umowy nie można zmienić jednostronnie, publikując takie czy inne oświadczenie na naszym profilu. Po prostu nie do tego służy konto, które założyliśmy. Wpisy, jakie publikujemy, mogą przekazywać pewną informację, służyć do wyrażania opinii czy poglądów lub pozwolić na dzielenie się jakimiś emocjami. Nie jest to jednak skuteczna droga do zmiany umowy. Nie wpłyniemy w ten sposób na treść regulaminu i zawartej umowy z dostawcą usług. Druga strona umowy tj. dostawca usług nie komunikuje się z nami za pomocą naszych „postów”. Nie zmieni też regulaminu tylko dla jednego użytkownika.


Treść regulaminu nie jest jednak całkowicie dowolna.


W praktyce trudno wymagać, aby każdy użytkownik znał perfekcyjnie treść regulaminu. Podobnie jak nie uczymy się regulaminu komunikacji miejskiej, tak mało kto przeczyta wszystkie regulaminy portali społecznościowych. Z tego powodu prawo dba o to, aby interesy konsumentów były należycie chronione. Nie wszystkie klauzule mogą w regulaminach się znaleźć. Jeżeli znajdą się w nim klauzule niedozwolone (abuzywne), to z mocy prawa będą nieważne. Jeżeli czujemy, że nasze prawa zostały naruszone, możemy dochodzić ich w sądzie. Nie liczmy jednak na to, że wpis na naszym koncie coś zmieni.


W jednym z „łańcuszków” użytkownicy publikują ostrzeżenie: „wszystkie moje zdjęcia są moją własnością, a NIE Facebook!!!”. Pokazuje to, że wiele osób widzi problem, ale nie do końca wie, jak skutecznie zareagować.


Czytaj także: Niemożliwa wojna Apple’a. Ochrona prywatności a walka z niedozwolonymi treściamiCzyje tak naprawdę jest „nasze” zdjęcie na profilu?


Warto tutaj pamiętać, że postanowienia regulaminu nie mogą zmieniać przepisów prawa. Trzeba też widzieć pewne różnice w tym, co to jest „własność” i jak traktujemy prawa do zdjęć. W klasycznym rozumieniu własność dotyczy rzeczy, czyli świata materialnego. W przypadku zdjęć w mediach społecznościowych materialnej postaci nie mamy. W rzeczywistości jest to ich cyfrowa postać. Żeby to ująć obrazowo – tak naprawdę to ciąg cyfr czytelny dla maszyny (ciąg 0 i 1). Jest to pewien kod, który dla człowieka jest niezrozumiały. Dopiero dzięki maszynie staje się czytelny dla nas. Mamy więc w tym przypadku do czynienia z rodzajem „własności intelektualnej”. W przypadku zdjęcia możemy mówić o prawach autorskich do zdjęcia. Czym innym jest własność nośnika (np. wywołanego zdjęcia).

Warto przeczytać!  Słynna spółka z GPW wraca do żywych - notowania wznowione po ponad 5 latach!


Nie zawsze jednak prawa te będą przysługiwać osobie, która jest na zdjęciu. Z reguły tak nie będzie – bo zdjęcie najczęściej robi nam ktoś inny. Już więc na tym poziomie wpis nie jest prawdziwy.


Może to wiele osób zaskoczyć, ale zdjęcia, jakie publikują na swoich profilach, niekoniecznie są ich „własnością”. Najpierw należałoby ustalić, komu przysługują prawa, czy jest to utwór itd. – mogą przysługiwać np. fotografowi, który zrobił nam zdjęcia, a my musimy je dopiero nabyć. Co istotne zbyć możemy tylko prawa autorskie majątkowe, a prawo wyróżnia jeszcze prawa osobiste: prawa autora zdjęcia np. do oznaczenia fotografii swoim autorstwem.


Sprawa jest więc złożona.


Wpis „wszystkie moje zdjęcia są moją własnością” świadczy o niezrozumieniu problemu. Możemy tutaj zakładać, że autor, pisząc „moje”, ma na myśli „umieszczone na profilu”. Niekoniecznie jest więc to prawda. Gdyby autor, pisząc „moje”, miał na myśli „zrobione przeze mnie”, można byłoby uznać, że ma więcej racji. Cały czas to jednak ryzykowana teza. Nie bez znaczenia jest to, co jest na zdjęciu. Jeżeli fotografia przedstawia inny utwór, należałoby ustalić, komu przysługują do niego prawa. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 1973 r. bukiet kwiatów możemy traktować jak utwór. Jak czytamy w uzasadnieniu „niedozwolone jest ich odtwarzanie bez zgody autora, m.in. sposobem fotograficznym, do innego użytku niż własny użytek osobisty, a w szczególności – do użytku związanego z osiągnięciem korzyści materialnej”.

Warto przeczytać!  Będzie sensacyjna obniżka stóp? Wyjątkowe posiedzenie RPP


Trzeba jednak uspokoić wszystkich tych, którzy wystraszyli się i opublikowali wpis. Polskie prawo do przeniesienia praw autorskich majątkowych wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Podobnie jest w przypadku licencji wyłącznej. Jeżeli więc nawet ktoś wpadłby na pomysł, by niespodziewanie zmienić regulamin mediów społecznościowych i przenieść na administratora prawa autorskie, to z mocy prawa byłoby to nieważne.


Czytaj także: Po aferze z Cambridge Analytica zablokował ich Facebook. Dziś Michał Sadowski i Brand24 znów łapią wiatr w żagleSami chcemy, by inni nas oglądali


Publikowanie zdjęć w mediach społecznościowych ma swój cel: widoczność i dotarcie do odbiorców. Chcemy tym samym podzielić się nimi z pewnym gronem osób – np. naszymi znajomymi. Świadcząc takie usługi, media społecznościowe muszą w pewnym zakresie korzystać z tych zdjęć. Inaczej nie byłoby w stanie świadczyć nam usług, z których chcemy korzystać – po to przecież założyliśmy konto. Jeżeli się na to nie godzimy, powinniśmy usunąć konto, a nie publikować oświadczenia.


Czym innym jest natomiast wizerunek, bo chroniony jest nieco inaczej. Nie mówimy tu o prawach autorskich do wizerunku, w końcu nie my nasz wizerunek tworzyliśmy. Ale prawo chroni wizerunek na różne sposoby.


Co do zasady do wykorzystania naszego wizerunku wymagana jest zgoda. Prawo przewiduje tutaj kilka wyjątków np. kiedy wizerunek to jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Trudno byłoby wymagać zgody od każdego uczestnika wielotysięcznej demonstracji politycznej. Słabiej chroniony jest też wizerunek osób publicznych. Są to jednak wyjątki od ogólnej zasady.


Jeżeli ktoś opublikuje nasz wizerunek bez zgody w sposób, którego sobie nie życzymy, to mamy do wyboru kilka ścieżek postępowania.


Przede wszystkim taka publikacja może naruszać nasze dobra osobiste i możemy dochodzić swoich praw przed sądem cywilnym. Po drugie, wchodzą tu w grę przepisy o ochronie danych osobowych.


Umieszczając w mediach społecznościowych swoje zdjęcia, sami godzimy się, by inne osoby je oglądały. Trudno mieć pretensje do dostawcy takich usług, że wywiązuje się z umowy i to umożliwia. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli bez naszej zgody ktoś wykorzysta zdjęcie i umieści je np. w kontekście ośmieszającym. W takim wypadku może dojść do naruszenia dóbr osobistych. Jeżeli ktoś wykorzysta nasz wizerunek, by podszywać się pod nas i wyrządzić szkodę majątkową lub osobistą, może nawet popełnić przestępstwo. Wtedy niewykluczona jest odpowiedzialność karna. Na szczęście żadna zmiana regulaminu tego nie zmieni.

Warto przeczytać!  Emerytury bez podatku 2024 - od kiedy? Jaka kwota emerytury jest bez podatku?Prywatność to waluta


Nie oznacza to jednak, że problemów z ochroną prywatności nie ma. Skala, w jakiej oświadczenie było publikowane, pokazuje, że intuicyjnie wiele osób obawia się o swoją prywatność. Szukają jednak problemu nie tam, gdzie trzeba. Nasza aktywność w mediach społecznościowych w tym to, co oglądamy, co „lubimy” i czego szukamy, jest analizowana przez coraz bardziej złożone algorytmy. Wykorzystują one coraz częściej technologie uczenia maszynowego, szukają pewnych wzorców zachowania, wyciągają wnioski i potrafią z dużą precyzją przewidzieć, czego będziemy potrzebować. Nie robią tego bez celu. Dzięki nim dostawcy tego rodzaju usług mogą przesyłać nam coraz bardziej dopasowane do naszych potrzeb reklamy. Media społecznościowe stają się przez to coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do umieszczania personalizowanych reklam. Inaczej rzecz ujmując, nie korzystamy z mediów społecznościowych za darmo. Walutą jest nasza uwaga i nasz czas.


Dla osób, które chcą nam sprzedać swoje produkty, jest to warte na tyle dużo, że dają nam w zamian możliwość korzystania z różnego rodzaju platform (których stworzenie i utrzymanie jest przecież bardzo drogie). Są one tak zaprojektowane, abyśmy chcieli korzystać z nich jak najdłużej, dostarczając jeszcze więcej danych. To prosta droga do manipulacji naszymi wyborami poprzez wysyłanie odpowiednich treści. Warto sobie zadać pytanie, jak my wyceniamy nasz czas i przy okazji prywatność, a także czy chcemy sprzedawać je po tak niskiej cenie. W końcu dla nas „czas” to zasób ograniczony i (niestety) policzony. Może warto spędzić go w inny sposób.


Dariusz Tarabasz – adwokat, pracuje w kancelarii adwokackiej Czyżewski


Źródło