Świat

Pal obawia się, że zamordowana izraelska działaczka pokojowa Vivian Silva musiała spłonąć żywcem

  • 17 listopada, 2023
  • 6 min read
Pal obawia się, że zamordowana izraelska działaczka pokojowa Vivian Silva musiała spłonąć żywcem


Aktualności

Ekskluzywny

Przyjaciółka kanadyjskiej izraelskiej działaczki na rzecz pokoju, o której właśnie potwierdzono śmierć przez Hamas 7 października, twierdzi, że obawia się, że jej kumpel został spalony żywcem, ponieważ „prawie nic z niej nie zostało”.

„Nie została zabita, ona została zamordowana” – powiedziała w piątek The Post doradczyni duchowa i autorka Susan Lax o swojej zmarłej przyjaciółce, 74-letniej Vivian Silver.

Początkowo sądzono, że Silver została wzięta jako zakładniczka przez Hamas, gdy grupa terrorystyczna wtargnęła 7 października na jej dom w kibucu Be’eri w południowym Izraelu.

W poniedziałek urzędnicy ogłosili, że wśród szczątków odzyskanych ze zniszczonej społeczności zidentyfikowano szczątki Silvera.

„Prawdopodobnie została spalona żywcem. … Prawie nic z niej nie zostało” – ubolewał Lax (65 l.).

Lax, która jest Żydówką i mieszka między Tel Awiwem a Nowym Jorkiem, powiedziała, że ​​nigdy nie była świadkiem czegoś podobnego do tak wyjątkowego okropności wojny Izrael-Hamas, która szaleje od 41 dni.

Vivian Silver, która kiedyś pomagała Palestyńczykom uzyskać odpowiednią opiekę medyczną w Izraelu, została „prawdopodobnie spalona żywcem” 7 października, powiedział jej kumpel.

„Przeżyłam wojny w Izraelu i ataki terrorystyczne… i nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam” – powiedziała emocjonalnie.


Śledź transmisję na żywo The Post blog z najświeższymi informacjami na temat ataku Hamasu na Izrael


„Nie sądzę, że uda nam się to rozpatrzyć, dopóki w ciemnych tunelach w Gazie będzie ponad 240 zakładników, którzy nie widzieli światła od 40 dni” – dodała.

Warto przeczytać!  Korea Północna testuje pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, mówi Seul

W piątek rano Lax wziął udział w uroczystości urodzinowej ku czci Emily Hand, zakładniczki, która w piątek skończyła 9 lat w niewoli przed domem Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa w Nowym Jorku.

„Zjedliśmy tort i trzymaliśmy balony i marzyliśmy, aby kiedy wróci, zobaczyła to i wiedziała, że ​​nie została zapomniana” – Lax wyjaśniła poruszające wydarzenie.

W czwartek na nabożeństwie żałobnym Silvera w Tel Gezer w Izraelu gromadzą się tłumy.
Obrazy Getty’ego

W zeszłym tygodniu Lax wziął także udział w demonstracji na cześć wszystkich zakładników przed rezydencją Guterresa.

Podobnie jak Silver, Lax identyfikuje się jako działaczka pokojowa, ale przyznała, że ​​zmaga się z antyizraelskim protestem w odpowiedzi na odwetowe bombardowanie Strefy Gazy przez ten kraj.

„To niezwykle bolesne widzieć taką nienawiść i zło wobec Izraela, wobec Izraelczyków. Przekształciło się w ruch nienawiści do Żydów” – powiedziała The Post.

„Walczę o państwo palestyńskie odkąd pamiętam. … Gdzie wszyscy byli wtedy?” – kontynuowała, odnosząc się do propalestyńskich demonstrantów zgłaszających żądania kosztem izraelskiej państwowości.

Żałobnicy obejmują się podczas emocjonalnego nabożeństwa żałobnego Silvera.
Obrazy Getty’ego

„Ci ludzie krzyczą, żeby wymazać Izrael, wymazać mój lud”.

Zawiodły ją także bardziej oficjalne odpowiedzi, w tym ONZ.

„Dlaczego ONZ tego nie potępia? Jak mogą milczeć? To nie do pomyślenia” – powiedział Lax o pośrednim podejściu Guterresa do konfliktu.

„Udaliśmy się do Gazy, aby chronić nasz kraj. Żaden inny kraj na świecie nie siedziałby z terrorystami u drzwi” – ​​upierała się.

„Wzywa do zawieszenia broni [in Gaza] stało się silniejsze niż wezwania do potępienia masakry i właśnie z tym jest mi ciężko”.

Warto przeczytać!  Wojna na Ukrainie: rosyjski student aresztowany za historię na Instagramie
Kobieta gra na flecie, podczas gdy członkinie Women Wage Peace śpiewają razem na nabożeństwie Silvera.
Obrazy Getty’ego

Lax stwierdziła, że ​​po dziesięcioleciach pracy na rzecz pokoju w regionie jest głęboko zasmucona śmiercią cywilów w Gazie.

„Żadne dziecko, żadna osoba, ani w Gazie, nie powinna cierpieć z powodu zła i nienawiści. Ale pytam, co my [Israel] powinieneś zrobić. … Czy powinniśmy po prostu pozwolić, żeby to się powtórzyło?” – powiedziała, odnosząc się do groźby kolejnego najazdu Hamasu.

„Tu nie chodzi o wolność, nie chodzi o sprawiedliwość i pokój – tu chodzi o zło i nienawiść”.

Lax ubolewała także, że Silver – która poświęciła swój czas pomaganiu Palestyńczykom w Gazie w uzyskaniu właściwej opieki medycznej w Izraelu – powinna „doprowadzić do takiego końca swojego życia”.

Dodała, że ​​jej teściowa przeżyła Auschwitz, a rodziny jej rodziców zostały zamordowane w czasie Holokaustu.

„Dzisiaj wiemy, co się dzieje, gdy ludzie milczą” – zauważyła.

Protestujący trzymają zdjęcia osób uważanych za zakładników Hamasu.
AP

„Ludzie zapomną o tych cennych duszach [such as Vivian Silver] zostali zamordowani.”

Powiedziała The Post, że Lax w przyszłym tygodniu udaje się do Tel Awiwu. Nie była w Izraelu od początku wojny.

„Wiem, że to nie ma sensu [to go back],” powiedziała.

Ale „jest coś… muszę tam być” – powiedziała. „Mam tam rodzinę i muszę ich przytulić. Mam tam firmę i muszę przytulić moich pracowników.”

Wyjaśniła, że ​​Lax jest współwłaścicielką izraelskiej firmy obuwniczej z siedzibą w północnej części kraju.

Warto przeczytać!  Ukraina twierdzi, że nie ma żadnych oznak wycofania Bachmuta przez rosyjski Wagner | Wiadomości o konflikcie

Mimo że większość obszaru została ewakuowana z powodu zagrożeń ze strony Hezbollahu w Libanie, powiedziała, że ​​jej pracownicy nadal przychodzą do pracy w fabryce.

„Nasze buty są butami pokoju, ludzie wszystkich religii współpracują ze sobą, to jest to, co jest możliwe” – powiedziała.

„Aby znaleźć sposób, aby dać Palestyńczykom państwo, na które zasługują, abyśmy mogli żyć obok siebie”.

Powiedziała, że ​​firma wysłała tysiące butów ponad 500 000 Izraelczyków, którzy zostali wysiedleni w wyniku ewakuacji.

„Nikt o nich nie mówi” – ​​powiedziała ze smutkiem.

Pomimo codziennych zmagań w czasie wojny Lax stwierdziła, że ​​wciąż ma nadzieję na przyszłość.

„Nie jestem politykiem, jestem działaczką pokojową i wierzę, że w każdym dniu są chwile światła” – powiedziała.

„Jestem babcią i mamą i kiedy moja 11-letnia wnuczka zapytała córkę: «Dlaczego wszyscy tak nas nienawidzą?», moja córka spojrzała na nią i odpowiedziała: «Bo nas nie znają i nie wiedzą, że chcemy pokoju na tym świecie.”

Niektórzy pytali ją, czy się boi lub czy obawia się, że stanie się celem, gdy będzie mówić po hebrajsku w miejscach publicznych.

„Nigdzie się nie boję” – powiedział Lax. „Nikt nie będzie mnie przestraszył”.
Załaduj więcej…

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić


Źródło