Świat

Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu mówią, że izraelscy osadnicy ich atakują i przejmują ich ziemię w czasie wojny z Hamasem

  • 17 listopada, 2023
  • 6 min read
Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu mówią, że izraelscy osadnicy ich atakują i przejmują ich ziemię w czasie wojny z Hamasem


Wschodnia Jerozolima – Aby wjechać na podjazd swojego domu we Wschodniej Jerozolimie, Sa’adat Gharib musi przejść przez bramę zdalnie kontrolowaną przez izraelskie siły bezpieczeństwa. Dom Ghariba znajduje się na ziemi przodków jego rodziny, ale został otoczony imponującym metalowym płotem i mieści się w klatce otoczonej izraelskimi osadami.

Gharib powiedział, że kiedy był dzieckiem, wokół jego domu powstały społeczności osadnicze – nielegalnie. Powiedział, że osadnicy zaproponowali mu, że zapłacą mu tyle, ile zechce, ale on odmówił. Powiedział CBS News, że jego rodzinie, w tym małym dzieciom, grożono.

east-jerusalem-palestinian-family.jpg
Sa’adat Gharib stoi ze swoimi dziećmi przy wejściu do ich domu we Wschodniej Jerozolimie, całkowicie otoczonego izraelskim osiedlem i wysokim płotem ochronnym, w połowie listopada 2023 r.

Wiadomości CBS/Agnes Reau


Gharib powiedział, że jego 11-letni syn Sabri został zatrzymany na sześć godzin po tym, jak jego piłka przetoczyła się w pobliżu osiedli. Zapytany o to Sabri uśmiechnął się z młodzieńczą brawurą i zapewnił, że się nie boi.

„Ale ja byłam” – wtrąciła jego siostra.

Okoliczności odcisnęły piętno na Gharibie.

„Jako ojciec czuję się załamany wewnętrznie, ponieważ moje dzieci nie mogą bawić się na świeżym powietrzu tak jak inne dzieci” – powiedział.

Patrolując tuż po drugiej stronie płotu, uzbrojeni w karabin, znaleźliśmy izraelskiego osadnika Jonathana Landmana. Powiedział, że jest „człowiekiem pokoju” i że ogrodzenie zostało zbudowane, aby zapewnić bezpieczeństwo jemu i innym osadnikom. Tam się urodził, na lądzie, który nalegał, żeby kupiła go jego matka.

izraelski-osadnik-jonathan.jpg
Osadnik Jonathan Landman rozmawia z CBS News przez płot oddzielający dom rodzinny Palestyńczyka Sa’adata Ghariba od otaczającego go izraelskiego osiedla we Wschodniej Jerozolimie, 9 listopada 2023 r.

Wiadomości CBS/Agnes Reau


„Kiedy mieszkasz tu przez całe życie… boisz się i musisz się chronić” – powiedział. „Jeśli Palestyńczycy opuszczą broń, będziemy tu żyć w pokoju… Jeśli Izraelczycy opuszczą broń, zabiją nas”.

Zachodni Brzeg, znacznie większe z dwóch terytoriów palestyńskich, jest okupowany przez izraelskie siły bezpieczeństwa. Składa się z surowych, wapiennych wzgórz usianych gajami oliwnymi – ziemi, która znajduje się w samym sercu tego konfliktu.

Około 700 000 Izraelczyków żyje w osadach rozsianych po całym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie.

east-jerusalem-settlement-cbs-news.jpg
Zdjęcie lotnicze pokazuje dom rodzinny Sa’adata Ghariba, otoczony wysokim płotem ochronnym, pośrodku izraelskiego osiedla we Wschodniej Jerozolimie, 9 listopada 2023 r.

Wiadomości CBS


The osady są uważane za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, ale tak było wspierany przez obecny rząd IzraelaKtóry skręcił ostro w prawo kiedy premier Benjamin Netanjahu utworzył koalicję z partiami, które od dawna istniały na marginesie izraelskiej polityki.

Izraelscy cywile, w tym osadnicy, są coraz lepiej uzbrojeni i coraz bardziej ośmieleni. Od Władcy Hamasu w Strefie Gazy uruchomili swoje krwawe Atak terrorystyczny z 7 października na Izrael – w którym Izrael twierdzi, że zginęło około 1200 osób, a ponad 200 wzięty jako zakładnik — Zachodni Brzeg osiągnął punkt wrzenia i istnieje obawa, że ​​może to wywołać powstanie społeczne.

Ministerstwo Zdrowia Zachodniego Brzegu twierdzi, że od 7 października na tym terytorium zginęło prawie 200 Palestyńczyków, a agencja ONZ ds. pomocy humanitarnej OCHA twierdzi, że prawie 1150 osób zostało wysiedlonych ze swoich domów z powodu przemocy ze strony osadników i ograniczeń dostępu do gruntów .


Zabójstwo palestyńskiego rolnika zwiększa obawy związane z przemocą osadników na Zachodnim Brzegu

02:49

Według Abu Bashera, starszego ze społeczności arabskich pasterzy, wśród wysiedlonych jest około 400 mężczyzn, kobiet i dzieci z etnicznych rodzin beduińskich z wioski Wadi Al Seeq. Udostępnił CBS News nagranie z telefonu komórkowego, na którym widać, jak pod koniec października uzbrojeni osadnicy zmuszają go i inne osoby do opuszczenia kraju na muszce.

„Ludzie krwawili, a kobiety i dzieci krzyczały” – powiedział. „Bałem się, że moja żona i dzieci zostaną zamordowane”.

Basher powiedział, że osadnicy zniszczyli ich domy i majątek, nawet lokalną szkołę, a także ukradli pieniądze, telefony komórkowe i cenne zwierzęta gospodarskie.

„Jestem przygnębiony. Cała moja ciężka praca przez ostatnie 48 lat… wszystko poszło w niepamięć” – powiedział. „Nadal nie otrząsnąłem się z szoku… Straciłem wszelką nadzieję”.

Część wysiedlonych Beduinów mieszka w namiotach na terenie należącym do sąsiada – jest to tymczasowe schronienie, gdy próbują stanąć na nogi.

beduini-palestyńczycy-displaced-west-bank.jpg
Beduiński Palestyńczyk siedzi ze swoimi dziećmi w namiocie na posesji sąsiada na Zachodnim Brzegu, 11 listopada 2023 r., po tym, jak setki członków ich społeczności zostało rzekomo zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wiosce Wadi al Seeq przez izraelskich osadników.

Wiadomości CBS/Agnes Reau


Aktywista Mohammed Mattar pomagał chronić Beduinów po tym, jak powiedzieli, że otrzymali groźby śmierci od osadników, ale okazało się, że to Mattar potrzebował ochrony.

Powiedział, że osadnicy porwali go i dwie inne osoby, rozebrali ich do naga, a następnie bili i torturowali przez ponad osiem godzin.

mohammed-mattar-west-bank.jpg
Zdjęcie dostarczone przez palestyńskiego aktywistę Mohammeda Mattara pokazuje siniaki, które, jak twierdzi, nabawił się od izraelskich osadników, którzy porwali go na Zachodnim Brzegu.

Dzięki uprzejmości Mohammeda Mattara


„Potem byliśmy w stanie załamania” – powiedział. „Wtedy ktoś zaczął na nas sikać. Wtedy zacząłem krzyczeć”. W pewnym momencie powiedział, że do nadużyć przyłączyli się izraelscy żołnierze. Według Sił Obronnych Izraela izraelski dowódca wojskowy został w międzyczasie zwolniony i wszczęto dochodzenie.

Osadnicy nawet się tym przechwalali, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające posiniaczonych mężczyzn z zawiązanymi oczami i związanymi rękami.

„Osadnicy wierzą, że jeśli jesteś Arabem… mogą zrobić, co chcą” – powiedział. „Mogą zabrać twoją krew, twoje pieniądze, twoje kobiety… wszystko”.

izrael-west-bank-settlers-violence-cbs-news.jpg
Zdjęcie udostępnione w Internecie przez izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu przedstawia trzech Palestyńczyków, w tym po prawej aktywistę Mohammeda Mattara Mattara, który powiedział CBS News, że wszyscy zostali porwani i godzinami torturowani przez osadników podczas wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy .

Siniaki Mattara zagoiły się i pomimo ciężkiej próby jego pragnienie sprawiedliwości tylko się wzmocniło. Powiedział, że skierowa sprawę Beduinów do sądu, ale dopiero po zakończeniu wojny.

Beduińscy pasterze przybrali odważną minę ze względu na swoje dzieci, ale powiedzieli CBS News, że czuli się, jakby znajdowali się w ciemnym tunelu bez światła na końcu. Zbliża się zima, a oni boją się przyszłości bez ich ziemi.


Źródło

Warto przeczytać!  Muzea w Wielkiej Brytanii unikają używania „mumii” do opisywania starożytnych egipskich szczątków: to „odczłowieczające”