Polska

„Pan marszałek wprowadził państwa w błąd”. Jabłoński pokazał dokument, który chce analizować Hołownia

  • 21 listopada, 2023
  • 7 min read
„Pan marszałek wprowadził państwa w błąd”. Jabłoński pokazał dokument, który chce analizować Hołownia


Szymon Hołownia

Paweł Jabłoński podał dziś podczas konferencji prasowej, że Klub Prawa i Sprawiedliwości proponuje aby na tym posiedzeniu Sejmu RP rozpatrzyć najszybciej jak to możliwe informacje o projekcie złożonej uchwały.

Uchwała PiS

W wykazie sejmowych druków opublikowano w poniedziałek projekt uchwały Sejmu, zgłoszony przez klub PiS. Projekt dotyczy „zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej”.

„Sejm RP zdecydowanie sprzeciwia się propozycjom zmian systemu instytucjonalnego Unii Europejskiej przedstawionym w sprawozdaniu Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego z 25 października 2023 r. w sprawie zmian traktatów” – czytamy w projekcie uchwały. Jak podkreślono, jednocześnie Sejm ma wyrazić „poparcie dla obecności Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, będącej sojuszem współpracujących ze sobą, równych, wolnych i suwerennych państw”.

Okoliczności są nadzwyczajne. Jutro o godzinie 12:00 w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie w sprawie sprawozdania komisji spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego. To sprawozdanie zawiera pakiet 267 poprawek radykalnie zmieniających strukturę decyzyjną, powoływanie organów, także mechanizmy głosowania w różnych organach Unii Europejskiej. Likwiduje się zasadę jednomyślności, likwiduje się prawo weta w szeregu bardzo istotnych spraw, spraw które tak naprawdę stanowią podstawowe elementy suwerenności wszystkich państw członkowskich

– powiedział Paweł Jabłoński.

Jutro głosowanie w PE

Jak podkreślił wiceminister spraw zagranicznych wszystko dzieje się bardzo szybko.  PE będzie tej sprawie głosował jutro.

„Dlatego uznaliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość, że polski Sejm również musi się w tej sprawie wypowiedzieć. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej nie może być w tej sprawie sejmem niemym. Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek reprezentować naszych obywateli, którzy są bardzo zaniepokojeni tymi propozycjami. Dlatego przedstawiliśmy projekt uchwały i wczoraj zaproponowaliśmy, aby Konwent Seniorów ten projekt rozpoznał, aby ten projekt został włączony do porządku obrad tego posiedzenia. Słuchałem przed chwilą wypowiedzi pana marszałka, który mówił, że ta uchwała jest niezwykle poważna. Cieszę się, że tak ją ocenia. Zgadzamy się z tym. Ta sprawa jest niezwykle poważna i ona będzie wymagała debaty, będzie wymagała zajęcia stanowiska przez polski Sejm. Natomiast pan marszałek też wprowadził państwa w błąd mówiąc, że to jest jakaś niezwykle duża bardzo, obszerna uchwała, że ona wymaga bardzo długich drobiowych analiz”

– mówił polityk PiS.

Warto przeczytać!  Wymazują ślady po Edgarze K. Na jaw wychodzi nieudolność rządu

Podał, że tą „obszerną” – według Szymona Hołowni uchwałę przyniósł ze sobą na konferencję prasową. To dwie kartki tekstu.

Ja tą uchwałę mam ze sobą. Ona jest w ważnych sprawach, ale ona jest krótka. To są dwie strony. Naprawdę nie potrzeba bardzo dużo czasu, żeby ją przeanalizować. Rozumiem, że część posłów może się nie zgadzać i część posłów może mieć ochotę na to, żeby te zmiany traktatów szły do przodu. Te zmiany traktatów, które pozbawiają Polskę prawa do samodzielnej decyzji w polityce obronnej, w polityce zagranicznej, w sprawach współpracy policyjnej i sądowej, w takich sprawach jak polityka energetyczna, która zostałaby w całości podporządkowana decyzji Unii Europejskiej

– wymieniał Jabłoński.

Każdy kolejny rząd

Dodał, że być może niektórzy posłowie uważają, że to jest dobry kierunek. „Ale my uważamy, że to jest zły kierunek. Uważamy, że polski Sejm powinien się w tej sprawie wypowiedzieć” – mówił.

Ta uchwała zawiera zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji, zawiera zobowiązanie dla Rady Ministrów dla każdego polskiego rządu, takiego jaki jest dzisiaj, taki jaki będzie za miesiąc, za rok, za 5 lat, żeby każdy polski rząd głosował w organach Unii Europejskiej przeciwko zmianom, które ograniczają polską suwerenność

– powiedział.

Apel do europosłów

Polityk podał, z jakich powodów ta uchwała jest taka pilna.

Ta uchwała zawiera również apel do wszystkich polskich europosłów, żeby realizowali swoje konstytucyjne zobowiązanie do tego, żeby strzec suwerenności, niepodległości i interesów Rzeczypospolitej Polskiej i żeby jutro w tym głosowaniu zagłosowali przeciw

– stwierdził.

Warto przeczytać!  "I że cię nie opuszczę aż do śmierci". Jak katolicy unikają rozwodów

Dodał, że ta uchwała jest potrzebna i pilna. Poseł PiS przypomniał również dzisiejsze słowa marszałka Szymona Hołowni o zamrażaniu projektów w sejmie.

Jak słyszymy, że ma nie być „zamrażarki” sejmowej, to mamy nadzieję, że będzie to dotyczyło również takich spraw, zwłaszcza, że są to sprawy o strategicznym znaczeniu dla polskiego państwa

– podkreślił Jabłoński.

Uchwała trafi do KE

Na konferencji prasowej w Sejmie Hołownia przekazał, że do Sejmu wpłynął projekt PiS, dotyczący uchwały wzywającej rząd do zablokowania prac nad zmianami traktatów Unii Europejskiej. Na pytanie o to, czy jest szansa, by do pierwszego czytania projektu uchwały doszło dziś lub jutro, odpowiedział, że „nie ma takiej możliwości”, ze względu na późne przekazanie go do Prezydium Sejmu.

„Nie, nie ma takiej możliwości. (…) Zaświadczą o tym wszyscy członkowie Prezydium Sejmu. Myśmy to dostali wczoraj, na pięć minut przed rozpoczęciem posiedzenia prezydium. (…) Myśmy nie mieli czasu nawet jej przeczytać. Jak mamy podejmować decyzje (…) dotyczące tego rodzaju działalności legislacyjnej czy uchwałodawczej, w takim trybie?”

–  pytał Hołownia.

„Ja traktuje poważnie tych, którzy podpisali się pod tym projektem uchwały, dlatego trafi do Komisji Europejskiej, która będzie teraz nad tym normalnie, w trybie pierwszego czytania pracować” – dodał marszałek Sejmu.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

 

#Sejm #Polska #Unia Europejska #Traktaty #uchwała #PiS #zamrażarka #Szymon Hołownia

Michał Gradus

Wczytuję ocenę…
Źródło