Świat

Pentagon nie zdaje szóstego audytu z rzędu, powołuje się na postęp

  • 17 listopada, 2023
  • 4 min read
Pentagon nie zdaje szóstego audytu z rzędu, powołuje się na postęp


Wojsko USA wydaje się nieporuszony faktem, że nie jest w stanie rozliczyć się z miliardów dolarów. W czwartek Departament Obrony nie przeszedł szóstego z rzędu audytu, ale pochwalił jego „stopniowy postęp”.

Ponieważ budżet Pentagonu zbliża się do przełomowego poziomu 1 biliona dolarów – największego ze wszystkich agencji rządu federalnego – nigdy nie przeszedł żadnego z corocznych audytów zleconych przez Kongres. Na konferencji prasowej Departament Obrony oświadczył, że nie ma harmonogramu przejścia audytu.

„Od lat słyszeliśmy te same frazesy na temat postępów audytów” – stwierdziła Julia Gledhill, analityk w Centrum Informacji Obronnej Project on Government Oversight. „Są bez znaczenia, zwłaszcza że Pentagon nie może nawet określić harmonogramu przeprowadzenia czystego audytu”.

„Od lat słyszymy te same frazesy na temat postępów kontroli. Są bez znaczenia.”

Były kontroler Pentagonu Thomas Harker, obecnie sekretarz marynarki wojennej, publicznie wyznaczył termin na 2027 r. na przeprowadzenie czystego audytu, ale od tego czasu urzędnicy dystansują się od tego terminu. „Były kontroler Harker zasygnalizował rok 2027 już w 2020 r., ale wydział całkowicie to wycofał” – powiedział Gledhill. „Nie ma motywacji do poprawy”.

Warto przeczytać!  Rywale, Turcja i Grecja, spierają się o wstrzymane kontrakty na amerykańskie myśliwce

Od 2017 roku audyty przeprowadza Generalny Inspektor Pentagonu wraz z niezależnymi publicznymi firmami księgowymi. Departament Obrony kontroluje aktywa o wartości 3,8 biliona dolarów i pasywa o wartości 4 bilionów dolarów.

Departament Obrony upiera się, że ostatnia porażka pokazuje wzrost, na co nie ma żadnych dowodów. W tym roku Pentagon nie przeszedł tyle samo audytów cząstkowych, co w zeszłym roku.

„Jesteśmy w tym coraz lepsi” – powiedziała zastępca sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh podczas czwartkowej konferencji prasowej o niepowodzeniu audytu.

„Powiem tylko, że pozostajemy instytucją godną zaufania” – powiedział kontroler Pentagonu Michael J. McCord podczas osobnej konferencji prasowej na temat audytu. „Jak dotąd poczyniliśmy duże postępy”.

Kiedy reporter odpierał twierdzenia McCorda, przyznał, że liczba niezmodyfikowanych opinii – przypadków, w których biegły rewident stwierdza, że ​​sprawozdanie finansowe zostało przedstawione rzetelnie – nie zmieniła się od zeszłego roku.

„Od zeszłego roku sytuacja nie uległa zmianie” – powiedział McCord, „ale nadal wierzymy, że zauważyliśmy oznaki postępu, które w przyszłości zapewnią nam korzystniejsze warunki”.

Warto przeczytać!  Rodziny ofiar pożaru w Montrealu czekają w agonii

McCord przyznał również, że wzrosła liczba zastrzeżeń, gdy audytowani przedstawią niewystarczającą dokumentację do kontroli.

Pomimo tych faktów McCord wskazał na subtelne formy postępu.

„Ale tak, mówię o postępie ukrytym pod powierzchnią pozytywnego wyniku dla całej armii” – powiedział McCord.

Departament Obrony nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Prezydent Joe Biden zwrócił się do Pentagonu o rekordowy budżet w wysokości 886 miliardów dolarów na następny rok budżetowy, do czego Kongres Republikanów starał się dodać kolejne 80 miliardów dolarów, mimo że groził zawieszeniem działalności rządu w związku z, jego zdaniem, nadmiernymi wydatkami rządowymi.

Zapytana przez reportera, kiedy Pentagon spodziewa się przejść audyt, Singh odpowiedziała, że ​​nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, ale gdy Pentagon to zrobi, poinformuje ich o tym.

Ukłonem w stronę szefa obrony zmarłej administracji Busha, Donalda Rumsfelda, reporter pękł: „To znana niewiadoma”.

„Z jednej strony Pentagon jest zdecydowanie najbardziej złożoną agencją federalną” – powiedział William Hartung, starszy pracownik naukowy w Quincy Institute for Responsible Statecraft. „Ale od dziesięcioleci byli prawnie zobowiązani do przejścia audytu i najwyraźniej nie traktowali tego jako priorytetu”.

Warto przeczytać!  Arikomban: słoń indyjski „zabójca” przeniesiony do rezerwatu tygrysów

„Dopóki pieniądze będą napływać i nie będzie konsekwencji w przypadku niepowodzeń” – powiedział – „możemy spodziewać się, że Pentagon rok po roku nie będzie przechodził audytów bez widoku końca”.


Źródło