Świat

Pierwsze zdjęcia z indyjskiego tunelu pokazują pracowników uwięzionych przez dziewięć dni

  • 21 listopada, 2023
  • 4 min read
Pierwsze zdjęcia z indyjskiego tunelu pokazują pracowników uwięzionych przez dziewięć dni


SILKYARA, Indie, 21 listopada (Reuters) – We wtorek pojawiły się pierwsze zdjęcia 41 mężczyzn uwięzionych na ponad tydzień w tunelu autostradowym w indyjskich Himalajach. Przedstawiają ich stojących w zamkniętej przestrzeni i komunikujących się z ratownikami.

Mężczyźni utknęli w 4,5-kilometrowym tunelu w stanie Uttarakhand, odkąd zawalił się on na początku listopada 12 listopada i według władz są bezpieczni, mają dostęp do światła, tlenu, żywności, wody i leków.

Nie powiedzieli, co spowodowało zawalenie się, ale region jest podatny na osuwiska, trzęsienia ziemi i powodzie. Wysiłki mające na celu wydobycie 41 mężczyzn zostały spowolnione przez przeszkody podczas przewiercania gruzu w górzystym terenie.

30-sekundowy film udostępniony przez władze pokazuje kilkunastu uwięzionych mężczyzn stojących w półkolu przed kamerą, w kaskach i kurtkach budowlanych narzuconych na ubrania, na tle świateł w tunelu.

Na zewnątrz słychać było ratownika, który kazał mężczyznom stanąć przed kamerą jeden po drugim, aby potwierdzić swoją tożsamość za pomocą wysłanego krótkofalówki.

Władze podały, że wideo nakręcono kamerą do endoskopii medycznej, którą wprowadzono przez drugi, szerszy rurociąg o średnicy 15 cm, wywiercony w gruzach w poniedziałek.

Warto przeczytać!  Szef NATO chce więcej „przyjaciół”, gdy Rosja i Chiny zbliżają się do siebie

Na nagraniu widać, że uwięzieni mężczyźni czują się dobrze, a w odpowiedzi na pytania o ich samopoczucie odpowiadają, że wszystko w porządku, powiedział jeden z urzędników w pomieszczeniu dowodzenia służb ratowniczych, który rozmawiał z Reutersem pod warunkiem zachowania anonimowości.

Obecnie w tunelu Silkyara w Uttarakhand trwa akcja ratunkowa, której celem jest uwolnienie 41 pracowników, którzy utknęli w środku po osuwisku.

Hinduski ksiądz modli się w prowizorycznej świątyni przed wejściem do tunelu, w którym pracownicy są uwięzieni po zawaleniu się części tunelu w Uttarkashi w północnym stanie Uttarakhand w Indiach, 21 listopada 2023 r. REUTERS/Saurabh Sharma nabywa prawa licencyjne

We wtorek ratownicy mają wznowić wiercenie poziome przez 60-metrową stertę gruzu, aby przepchnąć rurę wystarczająco dużą, aby uwięzieni mężczyźni mogli się wydostać.

Wiercenia zostały zawieszone w piątek po uszkodzeniu maszyny i obawie przed ponownym zawaleniem się.

Władze pracują jednocześnie nad pięcioma innymi planami wyciągnięcia robotników, obejmującymi pionowe wiercenie ze szczytu góry.

Abhishek Sharma, psychiatra wysłany na miejsce przez rząd stanowy, powiedział, że poprosił 41 mężczyzn, aby przeszli na obszarze o długości 2 km (1,2 mili), gdzie są przetrzymywani, wykonali lekkie ćwiczenia jogi i regularnie rozmawiali między sobą, aby zachować zajęty.

Warto przeczytać!  Chiny potępiają planowaną wizytę USA „separatystycznego” kandydata na prezydenta Tajwanu

„Sen jest dla nich bardzo ważny… i jak na razie śpią dobrze i nie zgłaszają żadnych problemów ze snem” – powiedziała Sharma agencji Reuters, dodając, że mężczyźni byli w dobrym nastroju i chcieli wkrótce wyjść z domu.

Inny lekarz na miejscu, Prem Pokhriyal, powiedział, że mężczyzn poproszono o unikanie ciężkich treningów, które mogłyby zwiększyć gromadzenie się dwutlenku węgla w zamkniętej przestrzeni podczas wydechu.

Uwięzieni mężczyźni to pracownicy o niskich zarobkach, w większości z biednych stanów na północy i wschodzie Indii.

„Powiedział, że czuje się dobrze” – powiedziała reporterom Sunita Hembrom, szwagierka jednego z pracowników uwięzionych w tunelu, Surendry Kisko.

„Powiedział: «Dbajcie o siebie, dzieci i rodziców. Powiedz nam tylko, co robią, żeby nas stąd wydostać.»”

Doniesienia Saurabha Sharmy w Silkyara; Tekst: YP Rajesh; Montaż: Clarence Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło