Biznes

PKP Intercity otrzyma dodatkowe miliardy złotych. Rząd przyjął uchwałę

  • 14 listopada, 2023
  • 3 min read
PKP Intercity otrzyma dodatkowe miliardy złotych. Rząd przyjął uchwałę


Rząd we wtorek przyjął uchwałę zwiększającą rekompensatę dla PKP Intercity. Spółka kolejowa w latach 2024-2030 ma otrzymać dofinansowanie o 6,5 miliarda złotych większe niż wcześniej zakładano. 

Chodzi o uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie finansowania międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym. Centrum Informacyjne Rządu (CIR) poinformowało o przyjęciu uchwały podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

„Rząd zwiększy środki na dofinansowanie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2024–2030. Chodzi o podwyższenie rekompensaty w ramach umowy ramowej o świadczenie usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich, zawartej między ministrem infrastruktury a PKP Intercity S.A.” – czytamy w komunikacie.

PKP Intercity otrzyma dodatkowe miliardy

Zdaniem rządzących „ze względu na szok inflacyjny i energetyczny, który spowodowany został pandemią oraz atakiem Rosji na Ukrainę, dotychczasowa kwota rekompensaty dla PKP Intercity nie pokrywa całkowitego deficytu kolejowych międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozów pasażerskich”.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, w latach 2024–2030 dofinansowanie do międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich dla PKP Intercity zwiększy się o 6,5 mld zł. Z tego w 2024 roku do spółki kolejowej trafi kwota 603 mln zł.

Warto przeczytać!  Biura podróży odnotowują spadki. Polacy chcą być w kraju podczas wyborów

Wcześniej zakładano, że dofinansowanie dla PKP Intercity wyniesie blisko 21,1 mld zł. Po wtorkowej decyzji rządu kwota wzrośnie do 29,2 mld zł, przy czym w tej kwocie są ujęte kwoty wypłacone i zagwarantowane do wypłaty w latach 2021-2023 w wysokości 1,3 mld zł.

CIR podało, że „zwiększenie dofinansowania pozwoli na utrzymanie oraz poprawę dostępności komunikacyjnej regionów przez zapewnienie i rozwój siatki dalekobieżnych połączeń kolejowych łączących wszystkie regiony Polski”. „Rozwiązanie ograniczy także wykluczenie komunikacyjne w transporcie kolejowym” – dodano.

W ocenie rządzących „brak dodatkowego wsparcia finansowego w sposób istotny mogłoby wpłynąć na ograniczenie liczby kolejowych połączeń międzymiastowych”.

Odwołana podwyżka, przedwyborcza obniżka

Kontrolowana przez państwo spółka PKP Intercity 4 stycznia 2023 ogłosiła podwyżki cen biletów. Wycofała się z nich na początku lutego, po wcześniejszej interwencji premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei na początku września, na miesiąc przed wyborami, PKP Intercity poinformowało, że obniża ceny biletów miesięcznych na wybranych trasach.

„Przez miesiąc będą zasypywać pieniędzmi Polaków wieloletnie zaniedbania i dbać o finansowanie własnych odpraw” – komentował projekt uchwały w sprawie dodatkowych środków na rekompensatę były prezes PKP Jakub Karnowski.

Warto przeczytać!  Emerytury pomostowe po nowemu - dla kogo? Kiedy można ubiegać się o emeryturę pomostową?

Najpopularniejsi przewoźnicy

Jak wynika z ostatnich dostępnych danych Urzędu Transportu Kolejowego, w okresie od stycznia do września 2023 roku z usług kolei skorzystało 276,13 mln pasażerów.

Polregio to przewoźnik pasażerski, który ma największy udział w krajowym rynku. Spółka przewiozła 26,17 proc. wszystkich pasażerów. Na drugim miejscu znalazła się spółka PKP Intercity z wynikiem na poziomie 18,38 proc. Na ostatnim miejscu podium znalazły się Koleje Mazowieckie – 16,35 proc.

Źródło zdjęcia głównego: adamsky1973 / Shutterstock.com


Źródło