Biznes

Płaca minimalna 2024. Pracodawca musi szykować się na dodatkową wypłatę

  • 17 listopada, 2023
  • 3 min read
Płaca minimalna 2024. Pracodawca musi szykować się na dodatkową wypłatę


  • Płaca minimalna w 2024 roku zostanie podwyższona dwa razy – pierwszy raz w styczniu, a drugi raz w lipcu
  • Minimalna krajowa w 2024 roku wzrośnie wysoko ponad 4 tys. zł brutto, a koszt utrzymania pracownika na płacy minimalnej przebije 5 tys. zł
  • Liczby dotyczące wysokości płacy minimalnej wskazują jasno – firma zapłaci za utrzymanie czterech pracowników tyle, ile rok wcześniej płaciła za pięciu.

Płaca minimalna do końca 2023 roku wynosi 3600 zł brutto (ok. 2800 zł netto). Jednak za 1,5 miesiąca stawka minimalnej krajowej wzrośnie do 4242 zł brutto, co doda do ręki pracownika około 400 zł. Jeszcze większa płaca minimalna będzie obowiązywać od lipca 2024 roku, co może przysporzyć pracodawcy bólu głowy. 

Znamy już oficjalnie zaplanowane przez rząd stawki płacy minimalnej na 2024 rok. Wskaźnik inflacji prognozowany na następny rok przekracza 5 proc., dlatego płaca minimalna podniesiona zostanie dwukrotnie:

  • od 1 stycznia 2024 – 4242 zł brutto, czyli 3222 zł netto,
  • od 1 lipca 2024 – 4300 zł brutto, czyli 3262 zł netto.

To, że pensja brutto jest wyższa od netto wie każdy, ale przedsiębiorca musi pamiętać, że całkowity koszt utrzymania pracownika to nie tylko wypłata. Kwota, którą pracodawca musi wydać na zatrudnionego, rośnie za każdym razem, gdy podniesiona zostanie płaca minimalna.

Od lipca 2023 roku, odkąd minimalna krajowa wynosi 3600 zł brutto, a do ręki pracownik dostaje około 2784 zł, pracodawca musi wydać 4337 zł. Jeszcze więcej trzeba będzie zapłacić od 1 stycznia 2024 roku, gdy poziom płacy minimalnej podskoczy do 4242 zł brutto. Ta podwyżka wywinduje koszt utrzymania pracownika do 5111 zł miesięcznie. 

Z rozporządzenia dotyczącego płacy minimalnej na przyszły rok wynika też, że pracodawca będzie musiał wypłacać dodatkową pensję pracownikom. Mowa o porównaniu kosztów utrzymania pracowników w 2024 roku w porównaniu do obecnych stawek. 

– Po dokonaniu obliczeń okazuje się, że obecnie opłacenie pięciu pracowników kosztuje pracodawcę tyle samo, ile będzie kosztowało utrzymanie czterech w roku 2024. Można więc powiedzieć, że w przyszłym roku pracodawca będzie zmuszony do wypłacania jednej dodatkowej pensji miesięcznie bez zwiększenia liczebności personelu – podkreślił cytowany przez serwis Puls HR Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie InFakt.

W ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba osób, które zarabiają płacę minimalną. Jak wskazują rządowe dane, obecnie minimalną krajową dostaje 3 mln Polaków. Jeszcze w 2019 roku płaca minimalna trafiała do około 1,5 mln Polaków.

Podwyższanie płacy minimalnej to często wzrost wynagrodzenia nie tylko w przypadku tych zarabiających minimalną krajową. Zwiększenie minimalnego wynagrodzenia zmniejsza różnicę między tymi na płacy minimalnej, a tymi zarabiającymi więcej. W efekcie ci drudzy też chcą dostać podwyżkę, co wywołuje presję płacową.

Przemysław Terlecki


Źródło

Warto przeczytać!  NBP znowu kupuje złoto. Polska zwiększa rezerwy kruszcu i może kontynuować zakupy