Podsumowanie półfinału baraży EURO 2024: Grecja, Polska i Walia awansują | Kwalifikacje europejskie

• 21 marca, 2024
Podsumowanie półfinału baraży EURO 2024: Grecja, Polska i Walia awansują |  Kwalifikacje europejskie

Grecja, Polska i Walia znalazły się wśród sześciu drużyn, które po zwycięstwach w czwartkowy wieczór zarezerwowały sobie miejsce w finałach barażowych UEFA EURO 2024.

UEFA.com podsumowuje całą akcję.

Odpowiedź: Polska 5:1 Estonia

Najważniejsze wydarzenia: Polska 5-1 Estonia

Piedriver Jakuba Piotrowskiego padł na bramkę, gdy Polska w wielkim stylu postępowała w Warszawie, gdzie Przemysław Frankowski otworzył wynik, a Maksim Paskotši został wyrzucony z boiska przed przerwą dla gości.

Po wznowieniu akcji Piotr Zieliński podwoił prowadzenie swojego zespołu, a debiutanci barażowi wyszli na dalsze prowadzenie po bramce Piotrowskiego, samobójczej bramce Karola Metsa i ataku z bliskiej odległości Sebastiana Szymańskiego. Martin Vetkal trafił na pocieszenie na 12 minut przed końcem, zdobywając swojego pierwszego gola w międzynarodowym meczu.

Kluczowe statystyki: Polska jest niepokonana w ostatnich 21 meczach eliminacyjnych do EURO u siebie (Z16, R5) od porażki 3:1 z Finlandią we wrześniu 2006 roku.

Odpowiedź: Walia 4-1, Finlandia

Najważniejsze wydarzenia: Walia 4-1 Finlandia

We wtorek Walia po raz trzeci z rzędu wystąpi w finale EURO po komfortowym i dominującym zwycięstwie 4:1 nad Finlandią w Cardiff.

David Brooks wyprowadził ich na prowadzenie w trzeciej minucie po amortyzowanej woleju i chociaż Neco Williams podkręcił piłkę po rzucie wolnym Harry’ego Wilsona, Teemu Pukki niemal natychmiast odzyskał piłkę.

Warto przeczytać!  Brogan trafia do siatki, a South Range wygrywa z Polską 11:8 | Wiadomości, sport, praca

Po tym, jak Brennan Johnson odbudował dwubramkową przewagę chwilę po przerwie, główka Bena Daviesa została wykluczona z powodu spalonego; Jednak Daniel James zapewnił sobie zwycięstwo w końcówce.

Kluczowe statystyki: Walia jest obecnie niepokonana od pięciu meczów z Finlandią (Z3, R2) i przegrała tylko jeden z ostatnich 16 meczów w eliminacjach do EURO u siebie (Z11, R4).

Losowanie fazy grupowej EURO 2024

B: Izrael 1-4 Islandia

Najważniejsze wydarzenia: Izrael 1-4 Islandia

Hat-trick Alberta Gudmundssona zapewnił Islandii awans do półfinału barażowego z Izraelem w Budapeszcie, momentami bardzo wyrównanego.

Gospodarze prowadzili pierwsi, gdy Eran Zahavi wykorzystał celny do centymetra rzut karny, ale Islandia szybko odpowiedziała dwoma golami w cztery minuty. Gudmundsson wykonał wspaniały podkręcony rzut wolny, po czym przed przerwą Arnór Ingvi Traustason uderzył z woleja Omriego Glazera.

W ekscytującej drugiej połowie izraelski Roy Revivo został zwolniony z boiska za potężne wyzwanie, po czym Zahavi odrzucił szansę na wyrównanie, posyłając swoje drugie kopnięcie obok lewego słupka. Gudmundsson dwukrotnie trafił w kontratak, który zakończył się pieczątkowym zwycięstwem i finałowym meczem Islandii z Ukrainą w barażach we Wrocławiu.

Kluczowe statystyki: To pierwsze zwycięstwo Islandii nad Izraelem, ale nie jest to pierwsze emocjonujące spotkanie obu stron. Co najmniej cztery gole padły w pięciu z sześciu spotkań.

Warto przeczytać!  Polska wyda 2,35 mld euro na program umocnień wschodniej granicy

B: Bośnia i Hercegowina 1-2 Ukraina

Najważniejsze wydarzenia: Bośnia i Hercegowina 1-2 Ukraina

Dzięki dwóm golom w ciągu ostatnich sześciu minut Ukraina dramatycznie odrobiła stratę i zapewniła sobie miejsce we wtorkowym finale Ścieżki B przeciwko Islandii.

Bośnia i Hercegowina objęła prowadzenie w Zenicy, gdy Amar Dedić wbiegł do środka z prawej strony i dośrodkował nisko, a Mykola Matvienko wybił bramkarza Realu Madryt Andrija Lunina.

Roman Yaremchuk wszedł z ławki rezerwowych i strzelił wyrównującego gola w 85. minucie, a napastnik zapewnił sobie zwycięstwo po biegu i dośrodkowaniu, po którym głową uderzył Artem Dovbyk.

Kluczowe statystyki: To czwarta z rzędu porażka Bośni i Hercegowiny w barażach (L z Portugalią w 2012 r., L z Irlandią w 2016 r. oraz L na piórach z Irlandią Północną w półfinale barażowym o EURO 2020). Nie zagrali jeszcze na mistrzostwach Europy.

EURO 2024: Wszystko, co musisz wiedzieć

C: Grecja 5:0 Kazachstan

Najważniejsze momenty: Grecja 5:0 Kazachstan

Grecja zwyciężyła 5:0 i kontynuowała walkę o zakwalifikowanie się do pierwszego od 12 lat finału EURO.

Gospodarze prowadzili w Atenach czterema bramkami w ciągu 40 minut po rzucie karnym Tasosa Bakasetasa z początku meczu, główce Dimitrisa Pelkasa, konwersji z bliskiej odległości Fotisa Ioannidisa i szybkim skinieniu głowy Dimitrisa Kourbelisa.

Warto przeczytać!  Polska zbuduje fortyfikacje obronne na wschodniej granicy

Kazachstan nie był w stanie pokazać formy, która zapewniła mu sześć zwycięstw w grupie kwalifikacyjnej, a wieczór zakończył się samobójczym golem pomocnika Yerkina Tapalowa.

Gruzja czeka na Grecję we wtorkowym finale barażowym Path C.

Kluczowe statystyki: Grecja strzeliła dwa lub więcej goli w sześciu z ostatnich siedmiu meczów eliminacyjnych do EURO u siebie

C: Gruzja 2:0 Luksemburg

Najważniejsze momenty: Gruzja 2:0 Luksemburg

Budu Zivzivadze był bohaterem Gruzji, gdy dublet w meczu z Luksemburgiem wyrzucił jego naród na zaledwie jedno zwycięstwo w porównaniu z pierwszym w historii wystąpieniem na ważnych międzynarodowych finałach.

30-letni napastnik otworzył wynik w 40. minucie, po odbiciu się od rzutu rożnego i skierował strzał w dach siatki. Zadanie Luksemburga stało się jeszcze trudniejsze, gdy obrońca Maxime Chanot został wyrzucony z boiska za pozbawienie klarownej okazji do zdobycia bramki, a wkrótce potem Zivzivadze zakończył mecz w formie rywalizacji, zdobywając drugie miejsce po celnym dośrodkowaniu Levana Shengelii.

Kluczowe statystyki: Gruzja przegrała u siebie tylko trzy z ostatnich 13 meczów eliminacyjnych do EURO (Z6, R4).