Polska

Polska 1-2 Holandia: Super rezerwowy Weghorst zapewnia Oranje zwycięstwo | UEFA EURO 2024

• 16 czerwca, 2024
  • 6 min read
Polska 1-2 Holandia: Super rezerwowy Weghorst zapewnia Oranje zwycięstwo |  UEFA EURO 2024

Silna Polska pod wodzą Michała Probierza nie mogła utrzymać się, gdy postępowa Holandia zdobyła wszystkie trzy punkty w grupie D UEFA EURO 2024 – było to pierwsze w historii spotkanie obu drużyn na dużym turnieju.

Kluczowe momenty

2′: Strzał Gakpo zmusza Szczęsnego do obrony
16′: Buksa główkuje w pierwszym meczu
20′: Odmowa woleja Van Dijka z dystansu
29′: Poziomy Gakpo poprzez odchylenie
54′: Simons strzela szeroko
83′: Rezerwowy Weghorst wygrywa

Mecz w skrócie: Super sub-Weghorst uderza

Wojciech Szczęsny został wezwany do natychmiastowej akcji, gdy w ciągu dwóch minut dośrodkowanie Cody’ego Gakpo nadało ton na Volksparkstadion.

Bezpośrednie podejście Holandii zdawało się zaskoczyć niezdecydowaną Polkę, gdy jej długie piłki z głębi pola trafiły w sam środek linii obrony Orłów.

Nastąpiła większa presja Holendrów, Tijjani Reijnders przepuścił piłkę obok bramki po sprytnej kombinacji z Jerdym Schoutenem, a mimo to Polska zachowała zdecydowanie, zdobyła przyczółek i szybko objęła prowadzenie, gdy Adam Buksa wyprzedził holenderskich zawodników i rzucił okiem na znakomity rzut rożny Piotra Zielińskiego.

Buksa odjeżdża zachwycony

Buksa odjeżdża zachwyconyObrazy Getty’ego

Oranje odpowiedziało. Virgil van Dijk oddał woleja zza pola karnego, co zmusiło Szczęsnego – pierwszego polskiego bramkarza, który pojawił się na czterech mistrzostwach Europy – do sparowania. Memphis Depay również był blisko dwukrotnie.

Podopieczni Michała Probierza, nie mogąc wystawić kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego, sprowadzili na ziemię tuż przed przerwą, gdy uderzenie Gakpo z dystansu odbiło się od Szczęsnego. Chwilę przed przerwą Depay stworzył sobie szansę na wyprowadzenie Holandii na prowadzenie, ale uderzył szeroko.

Holandia świętuje wyrównanie

Holandia świętuje wyrównanieObrazy Getty’ego

Xavi Simons i Depay wykorzystali kilka szybkich okazji, a Oranje szybko wyszli z pułapek w drugiej połowie.

Warto przeczytać!  Jak oglądać Euro 2024: Polska kontra Holandia na żywo z dowolnego miejsca

W zamian Polska przeprowadziła podwójny atak. Jakub Kiwior i Zieliński testowali Barta Verbruggena, a drużyna Probierza cieszyła się najlepszym okresem popołudnia.

Polska 1-2 Holandia: Tak się złożyło

Jednak gdy wydawało się, że mecz zakończy się remisem, zmiennik Wout Weghorst w 81. minucie wykorzystał podanie Nathana Aké i dwie minuty i 18 sekund po jego wejściu na boisko wytypował zwycięzcę.

Rozczarowujący koniec dla Polski, ale wytrwałość – i zmienniki Ronalda Koemana – opłaciły się Holendrom, którzy odnieśli pierwsze zwycięstwo po emocjonującym spotkaniu w grupie D.

Gracz meczu Vivo: Cody Gakpo (Holandia)

Był pozytywny w sytuacjach jeden na jednego, szczególnie w pierwszej połowie. Dobrze współpracował z Aké przez cały mecz i ostatecznie strzelił pierwszego gola. Swoją posturą i tempem stanowił wyraźne zagrożenie z tyłu. Zrobił różnicę dla Holandii, szczególnie w pierwszej połowie.
Panel Obserwatorów Technicznych UEFA

Gracz meczu: Cody Gakpo

Piotr Koźmiński, reporter polski

Choć będą rozczarowani, że nie udało im się zdobyć punktu, dzisiejszy występ Polaków był całkiem dobry. Mało kto spodziewał się, że podopieczni Probierza – grający bez Lewandowskiego – zmierzą się z Holandią w taki sposób, jak to zrobili. Wydawało się, że to się opłaci aż do późnej interwencji Weghorsta. Niemniej jednak sytuacja przed meczem z Austrią wygląda obiecująco.

Derek Brookman, holenderski reporter

Holandia odrabia straty i rozpoczyna zwycięsko. Wyglądało na to, że będą musieli zadowolić się remisem, gdyż momentami brakowało im tempa, a Szczęsny był w doskonałej formie. Oranje brakowało klinicznej przewagi, ale Weghorst wstał z ławki i strzelił zwycięskiego gola i dokończył zmianę.

Reakcja

Cody Gakpo, holenderski napastnik i Gracz Meczu: „To był trudny mecz z trudnym przeciwnikiem. Oczywiście to oni strzelili pierwsi, więc było trochę trudniej. Stworzyliśmy jednak wiele dobrych sytuacji. Musimy podejść bardziej klinicznie. Ale ogólnie rzecz biorąc, myślę, że spisał się naprawdę dobrze.”

Warto przeczytać!  Polska wycofuje się z art. 7, specjalnej procedury UE dotyczącej praworządności

Gakpo: „Musimy podejść bardziej klinicznie”

Wout Weghorst, napastnik Holandii: „Dominowaliśmy w pierwszej połowie i byliśmy lepszym zespołem. Stworzyliśmy sześć lub siedem naprawdę dobrych okazji. Musimy jednak podejść bardziej klinicznie, a wtedy łatwiej będzie nam wszystko ułatwić, ale tego nie zrobiliśmy […] Prawie masz przeczucie [that you’re going to score]. Powiedziałem o tym mojej partnerce dziś rano, ponieważ miała wątpliwości, czy przyjdzie. Powiedziałem, że będzie remis na 20 minut przed końcem, a potem wjdę na boisko i zdobędę bramkę. Czasami po prostu to czujesz. Jestem po prostu naprawdę szczęśliwy i dumny.”

Adam Buksa, napastnik Polski: „Mam duży szacunek do Holandii, rozegrali fantastyczny mecz. Ale my też zagraliśmy dobry mecz. Byliśmy wyraźnie słabsi nie tylko w tym meczu, ale ogólnie w tej grupie, więc myślę, że możemy być dumni z naszych ale oczywiście w takich konkursach liczą się tylko punkty.”

Michał Probierz, trener Polski: „Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim polskim kibicom, tym, którzy tu byli i tym, którzy oglądali mecz w telewizji. Mówiłem zawodnikom, że w niektórych momentach nie utrzymywaliśmy się długo przy piłce wystarczająco i nie ruszyliśmy wystarczająco do przodu. Musimy zrobić wszystko, aby wygrać dwa pozostałe mecze. Myślę, że podczas tego turnieju możemy być coraz silniejsi. Graliśmy agresywnie, byliśmy blisko przeciwnika, byliśmy dobrze zorganizowani.

Jakub Moder, polski pomocnik: „Jesteśmy trochę rozczarowani. Zagraliśmy dobrze, dobrze się broniliśmy, strzeliliśmy gola. Ale prawdą jest, że w ostatnich kilku minutach mogliśmy zrobić więcej”.

Warto przeczytać!  Exit poll: konserwatywna opozycja przed partią premiera Tuska w wyborach samorządowych w Polsce

Kluczowe statystyki

Weghorst świętuje zwycięzcę

Weghorst świętuje zwycięzcęObrazy Getty’ego

• Holandia jest niepokonana od 13 spotkań z Polską we wszystkich rozgrywkach (R5, P7). Ich ostatnią porażką było zwycięstwo 2:0 u siebie w eliminacjach do EURO 1980.
  • Holandia pokonała już 18 różnych krajów na Mistrzostwach Europy. Tylko Niemcy pokonali więcej (19).
  • Polska wygrała tylko dwa z 15 meczów na turnieju (nie licząc rzutów karnych), a oba zwycięstwa miały miejsce w fazie grupowej w 2016 roku (7 remisów, 6 zwycięstw).
  • Wojciech Szczęsny jest pierwszym zawodnikiem, który wystąpił dla Polski w czterech finałowych turniejach EURO (2012, 2016, 2020, 2024).
  • Mający 21 lat i 303 dni holenderski bramkarz Bart Verbruggen został najmłodszym bramkarzem, który wystąpił na mistrzostwach Europy od czasów José Ángela Iribara (21 lat i 108 dni) w 1964 roku.
  • Cody Gakpo strzelił gola w czterech kolejnych meczach grupowych dużych turniejów dla Holandii (trzy na Mistrzostwach Świata 2022 i jeden na EURO 2024).
  • Adam Buksa został czwartym polskim zawodnikiem, który strzelił gola w debiucie na EURO, po Robercie Lewandowskim (2012), Arkadiuszu Milika (2016) i Karolu Linettym (2020).
  • Wout Weghorst strzelił najszybszego gola holenderskiego zmiennika na EURO, dwie minuty i 18 sekund po zejściu z ławki.
  • Mecz ten był pierwszym w historii spotkaniem Polski z Holandią na tak dużym turnieju.

Składy

Polska: Szczęsny; Bednarek, Salamon (Bereszyński 86), Kiwior; Frankowski, Zieliński (Piotrowski 78), Romanczuk (Ślisz 55), Zalewski; Urbański (Świderski 55), Buksa, S. Szymański (Moder 46)

Holandia: Verbruggen; Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké (Van de Ven 87); Schouten, Reijnders, Veerman (Wijnaldum 62); Simons (Malen 62), Depay (Weghorst 81), Gakpo (Frimpong 81)