Polska wygrywa z USA w siatkówce mężczyzn w piątym secie i zagra o olimpijskie złoto

• 7 sierpnia, 2024

PARYŻ (AP) — Polska zagra o złoty medal w męskiej siatkówce, odrabiając stratę 2-1 i pokonując Stany Zjednoczone w decydującym piątym secie półfinału igrzysk olimpijskich w Paryżu w środę.

Polska odrobiła straty 20-18 w trzeciej tercji i potrzebowała dwóch punktów setowych, aby wywalczyć decydującą piątą tercję, doprowadzając w większości pro-polską publiczność na South Paris Arena do szału. Na stadionie rozbrzmiewały okrzyki „Polska!” i trąbki.

Prowadzeni w ataku przez rodowitego Kubańczyka, atakującego Wilfredo Leóna, Polacy objęli wczesną przewagę w piątej kwarcie i zmusili Amerykanów do próby nadrobienia zaległości do końca.

As serwisowy Maxa Holta przybliżył Amerykanów do wyniku 11-10. Strzał Leóna poza linię boczną sprawił, że było 14-13, ale chwilę później jego skuteczny punkt posłał drużynę na parkiet, aby świętować powrót na boisko.

León zdobył najwięcej punktów w meczu – 26 i poprowadził drużynę do zwycięstwa 25-23, 25-27, 14-25, 25-23, 15-13.

Czterokrotni amerykańscy olimpijczycy Matt Anderson i David Smith byli tak blisko, że w końcu zagrali o złoty medal. Amerykanie nie byli na mistrzostwach olimpijskich od czasu, gdy wygrali wszystkie na Igrzyskach w Pekinie w 2008 roku.

Warto przeczytać!  Czy polski M120 Rak może stać się nowym samobieżnym moździerzem 120 mm armii amerykańskiej?

Pomimo tej porażki, awans do rundy medalowej jest słodkim odkupieniem dla męskiej drużyny USA, która trzy lata temu nie zdołała wyjść z fazy grupowej w Tokio. To także główny powód, dla którego kilku starszych graczy z drużyny powróciło na ostatnie olimpijskie igrzyska.

Doświadczona reprezentacja USA zagra o brązowy medal ze zwycięzcą meczu w środę pomiędzy Włochami i Francją, natomiast Polska w sobotę zagra o tytuł ze zwycięzcą.

Trener reprezentacji USA John Speraw poprowadził drużynę UCLA do tytułu NCAA w zeszłym roku i miał nadzieję, że w tym samym roku kalendarzowym uda mu się zdobyć tytuł mistrza olimpijskiego.

Dla męskiej reprezentacji USA w siatkówce, która była jedną z najmłodszych na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., na których zdobyła brązowy medal, Amerykanie są teraz weteranami igrzysk olimpijskich — pięciu z nich jest ojcami.

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami z 12. dnia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.:

Anderson, Smith, Micah Christenson, trzykrotny libero olimpijski Erik Shoji i inni wrócili, aby po raz kolejny pobiec w Paryżu po rozstaniu z rundą medalową w Tokio.

Warto przeczytać!  Raport z analizy inwestycji na rynku centrów danych w Polsce

37-letni Anderson jest czterokrotnym olimpijczykiem, ale drugim najstarszym zawodnikiem po 39-letnim Smithie. Christenson, Shoji, Holt i Thomas Jaeschke to już trzecie igrzyska olimpijskie.

Pewne szczegóły pokazują również, jak Amerykanie radzą sobie poza boiskiem.

Anderson i Christenson przechadzają się po obiekcie po meczach z dziećmi na rękach. Aaron Russell, który zadebiutował na igrzyskach olimpijskich, pomagając USA zdobyć brąz podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., został ojcem po raz pierwszy na początku tego roku, grając w Japonii.

Te dwa zespoły z pewnością dobrze się znają.

Amerykanie zatrzymali się w Gdańsku, aby rozegrać mecz towarzyski z Polską w drodze do Paryża i przegrali mecz pokazowy w pięciu setach. W maju 2023 r. Amerykanie pokonali Polskę 3-0 w Holandii podczas rozgrywek Ligi Narodów Siatkówki, a następnie przegrali 3-1 z Polską w meczu o złoty medal na własnym parkiecie w Gdańsku prawie miesiąc później.

Amerykanie zdobyli złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r., a następnie zajęli piąte miejsce w Londynie cztery lata później, a następnie brąz w Rio. Ale rozczarowanie tym, jak to się skończyło w Tokio trzy lata temu, posłużyło jako poważny czynnik napędzający.

Warto przeczytać!  Od Australii do Polski, jak zmiany wizowe utrudniają i podnoszą koszty studiowania za granicą – Firstpost

Libero Polski Paweł Zatorski upadł w połowie trzeciego seta, gdy Amerykanie prowadzili 13-9, a USA przejęły inicjatywę. Zatorski wstał o własnych siłach po kilku minutach i można było zobaczyć, jak rozciąga lewe ramię, a personel medyczny sprawdzał jego stan, a chwilę później złapał go za ramię po kopnięciu.

Polska, która w Tokio zajęła piąte miejsce, prowadziła w pierwszym secie 24-20, ale ostatecznie wygrała 25-23.

Amerykanie potrzebowali trzech punktów setowych, aby zamknąć drugą kwartę wynikiem 27-25. Prowadzili 22-20 i mieli punkt setowy przy wyniku 24-23, gdy atak Toreya Defalco trafił do siatki. Amerykanie popełnili kolejny błąd w ataku przy wyniku 25-24, gdy uderzenie Matta Andersona poszybowało daleko — USA zakwestionowały to jako dotyk, ale przegrały. Przy trzecim punkcie setowym przy wyniku 26-25, uderzenie Russella dało punkt.