Biznes

Pompy ciepła odchodzą w niepamięć? W programie Czyste Powietrze króluje teraz inne źródło ciepła

  • 6 listopada, 2023
  • 5 min read
Pompy ciepła odchodzą w niepamięć? W programie Czyste Powietrze króluje teraz inne źródło ciepła


Po rekordach z 2022 roku popularność pomp ciepła w tym roku ustawicznie spada. Obecnie to inne źródło ciepła podbija domy Polaków. W programie Czyste Powietrze do łask wraca dawno już zapomniane źródło ciepła. Na jakie surowce obecnie stawiamy? Co dzieje się z pompami ciepła w Polsce? Zbieramy ciekawostki związane z programem Czyste Powietrze.

Spis treści

Od dawna pompy ciepła wiodą prym we wnioskowanych źródłach ciepła z programu Czyste Powietrze. Jeszcze w styczniu 2023 roku stanowiły ona 64 procent wszystkich wniosków, choć jeszcze rok wcześniej było to zaledwie 28 proc.

Znaczące różnice we wnioskowanych źródłach ciepła widać w analizie danych ze stycznia 2022 i 2023:

  • pompy ciepła: 28 proc. w 2022 i 64 proc. w 2023,
  • kotły gazowe kondensacyjne: 40 proc. w 2022 i 24 proc. w 2023,
  • kotły na biomasę: 26 proc. w 2022 i 10 proc. w 2023.

W ciągu 12 miesięcy najbardziej zyskały zatem pompy ciepła, jednak pierwsze półrocze 2023 roku wskazuje na kolejne zmiany w trendach. Pompy ciepła w okresie od stycznia do czerwca przewodzą, ale procent ich udziału we wnioskach spada z miesiąca na miesiąc. Ustawicznie rośnie jednak udział kotłów na biomasę.

Warto przeczytać!  Spaliny przekształcone w paliwo. Efektywność dzięki turbinie kogeneracyjnej

Kotły na biomasę stanowiły 26 proc. wniosków w programie Czyste Powietrze jeszcze w styczniu 2022 roku. Od tego czasu ich popularność regularnie spadała, ale ten trend wyraźnie zaczyna się zmieniać. Od początku 2023 roku ich popularność wzrosła z 10 do 17 proc. To najlepszy wynik spośród wszystkich źródeł ciepła dostępnych w programie. Pompy ciepła zanotowały w tym czasie spadki z 64 do 56 proc., a kotły gazowe zyskały zaledwie 3 proc. (wzrost z 24 do 27 proc.). Od lipca 2023 kotły na biomasę notują stabilizację wyników, jednak najciekawsze wydają się statystyki dotyczące pomp ciepła. Ich udział we wnioskowanych źródłach ciepła we wrześniu spadł do 50 proc., a więc stanu, który pamiętamy z kwietnia 2022 roku, kiedy jeszcze pompy ciepła nie były w Polsce aż tak popularne.

Pompy ciepła tracą popularność w Polsce. W programie Czyste Powietrze obecnie króluje inne źródło ciepła
Wnioskowane źródła ciepła w programie Czyste Powietrze

Kotły na pellet i inną biomasę to urządzenia, które do procesu spalania wykorzystują substancje pochodzenia roślinnego. Najczęściej jest to właśnie pellet z cenami w 2023, które można uznać za bardzo konkurencyjne. Warto to wykorzystać, bo Polska pozostaje jednym z największych producentów pelletu na świecie. Kotły na biomasę mogą być zatem bardzo dobrą formą termomodernizacji w polskich domach, która do złudzenia przypomina ogrzewanie węglem.

Warto przeczytać!  Ceny gazu 2023. URE wzywa przedsiębiorstwa do korekty taryfy na gaz, PGNiG odpowiada

Stowarzyszenia PORT PC, cytowane przez portal spidersweb.pl, przewidywało, że w 2023 r. będziemy mieli wzrost sprzedaży pomp powietrze-woda w okolicach 20–30 proc., a tych gruntowych nawet na poziomie 40–50 proc. Teraz prognozy wyglądają już jednak nieco inaczej.

W 2022 roku to prawdopodobnie kryzys energetyczny spowodował znaczne wzrosty sprzedaży pomp ciepła. Gaz drożał z dnia na dzień, węgiel miał nigdy do Polski nie dotrzeć – to już wszystko było. Obecnie w Polsce węgla na pewno nie zabranie, a również ceny gazu są stabilne i na relatywnie niskim poziomie. Dodatkowo mamy do czynienia z nadal wysoką inflacją. To wszystko musiało wpłynąć na spadki sprzedaży pomp ciepła, które same w sobie nie są tanimi urządzeniami i potrafią pochłaniać duże ilości energii. Dlatego inwestycja w pompę ciepła ma największe szanse na oszczędności przy jednoczesnym instalowaniu paneli fotowoltaicznych.

Pomocny może okazać się także plan na rzecz powszechnego zastosowania pomp ciepła, który pod koniec br. ma opublikować Komisja Europejska. Będzie to sposób na usunięcie wielu barier związanych z tym rynkiem we wszystkich krajach członkowskich. Już teraz pojawiają się ułatwienia stosowania OZE w blokach. Regiodom.pl sprawdza, jak pompy ciepła mogą obniżyć rachunki za prąd w blokach?

Program Czyste Powietrze to jednak nadal spora szansa na dofinansowanie termomodernizacji budynków i wymianę starych źródeł ciepła. Największym zainteresowaniem cieszy się obecnie w województwie podkarpackim, lubelskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i świętokrzyskim. W całym 2022 roku złożono blisko 160 tys. wniosków, a tylko w pierwszym półroczu 2023 roku liczba wniosków przekroczyła już 100 tys.

Pompy ciepła tracą na popularności. Inne źródło ciepła jest hitem Czystego Powietrza(8 zdjęć)

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl


Źródło