Świat

Ponad 20 pacjentów zmarło w szpitalu al-Shifa w Gazie w wyniku izraelskiego nalotu | Wiadomości ze Strefy Gazy

  • 17 listopada, 2023
  • 5 min read
Ponad 20 pacjentów zmarło w szpitalu al-Shifa w Gazie w wyniku izraelskiego nalotu |  Wiadomości ze Strefy Gazy


Rzecznik ministerstwa zdrowia twierdzi, że co najmniej 24 osoby zmarły w największym szpitalu w Gazie z powodu przerw w dostawie prądu.

Według urzędnika szpitala i palestyńskiego ministerstwa zdrowia w Gazie w ciągu ostatnich dwóch dni w szpitalu al-Shifa w Gazie zginęło ponad 20 pacjentów, podczas gdy siły izraelskie kontynuowały nalot.

Ministerstwo zdrowia podało w piątek, że 24 pacjentów zmarło w ciągu ostatnich 48 godzin z powodu przerw w dostawie prądu w szpitalu, który od soboty był wyłączony z pracy z powodu braku paliwa.

„Dwudziestu czterech pacjentów na różnych oddziałach zmarło w ciągu ostatnich 48 godzin, ponieważ niezbędny sprzęt medyczny przestał działać z powodu przerwy w dostawie prądu” – powiedział w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Ashraf al-Qudra.

Muhammad Abu Salmiya, dyrektor szpitala al-Shifa, powiedział Al Jazeerze, że w ciągu nocy zmarło 22 pacjentów.

Ośrodek zdrowia stał się przedmiotem izraelskiej ofensywy lądowej w północnej Strefie Gazy, a siły specjalne przeczesują go od środy w obliczu rosnącego międzynarodowego niepokoju w związku z losem setek pacjentów i tysięcy cywilów szukających tam schronienia.

Izrael utrzymuje, że bojownicy Hamasu wykorzystują kompleks tuneli pod szpitalem do organizowania ataków. Hamas i urzędnicy szpitalni wielokrotnie zaprzeczali tym twierdzeniom.

Warto przeczytać!  Były prezydent Peru Fujimori został zwolniony z więzienia ze względów humanitarnych

Izrael oświadczył, że po dwóch dniach przeszukiwania terenu jego siły znalazły pojazd przewożący dużą ilość broni oraz podziemną konstrukcję zwaną szybem tunelowym Hamasu.

Armia oświadczyła również, że znalazła ciała dwóch zakładników w budynkach w pobliżu terenu szpitala, ale nie w ich wnętrzu.

Palestyńskie ministerstwo zdrowia stwierdziło, że nalot zniszczył usługi medyczne w szpitalu, w którym według szacunków ONZ przed wkroczeniem wojsk izraelskich schroniło się 2300 pacjentów, personelu i wysiedleńców Palestyńczyków.

Personel Al-Shifa powiedział, że w piątek w szpitalu zmarło wcześniak i było to pierwsze dziecko, które zmarło w szpitalu w ciągu dwóch dni od wkroczenia sił izraelskich.

Trzy osoby zmarły w poprzednich dniach, gdy szpital był otoczony przez siły izraelskie.

Muhammad Abu Salmiya, dyrektor szpitala al-Shifa, powiedział Al Jazeerze, że kompleks medyczny stał się „wielkim więzieniem” i „masowym grobem” dla wszystkich osób znajdujących się w środku.

„Pozostaliśmy z niczym – bez prądu, bez jedzenia, bez wody. Z każdą minutą tracimy życie. W ciągu jednej nocy straciliśmy 22 osoby, [and] przez ostatnie trzy dni szpital był oblężony” – powiedziała Salmiya.

Warto przeczytać!  Papiescy, anglikańscy i prezbiteriańscy przywódcy potępiają prawa antygejowskie
Ponad połowa szpitali w Gazie nie funkcjonuje już z powodu walk, zniszczeń lub niedoborów [File: Israel military/AP]

Tragiczny brak paliwa

Według izraelskich urzędników Izrael nałożył ścisłą blokadę i rozpoczął atak militarny na Gazę w zeszłym miesiącu po tym, jak Hamas przeprowadził atak na południowy Izrael, zabijając około 1200 osób i biorąc około 240 innych jako zakładników.

Według władz palestyńskich w Gazie w izraelskim ataku powietrznym i naziemnym zginęło ponad 12 000 osób, w tym 5 000 dzieci.

Trwające siódmy tydzień izraelskie oblężenie poważnie ograniczyło dostawy żywności, wody, prądu i paliwa dla 2,3 miliona mieszkańców Strefy Gazy, a agencje pomocowe ostrzegają o kryzysie humanitarnym na tym terytorium.

Izrael oświadczył, że zgodził się na prośbę USA o wpuszczenie dwóch ciężarówek z paliwem dziennie do Gazy po ostrzeżeniu ONZ, że niedobory wstrzymały dostawy pomocy i naraziły ludzi na ryzyko śmierci głodowej. Kwota ta stanowi około połowę kwoty, która według ONZ jest potrzebna do ratowania życia setek tysięcy ludzi w Gazie, w tym do tankowania systemów wodociągowych, szpitali, piekarni i ciężarówek dostarczających pomoc.

Agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) podała wcześniej, że w piątek jej ciężarówki z pomocą humanitarną drugi dzień z rzędu nie mogły wjechać do Gazy z Egiptu z powodu braku paliwa i niemal całkowitej przerwy w komunikacji, która rozpoczęła się w czwartek.

Warto przeczytać!  Serwisy informacyjne zaprzeczają doniesieniom o posiadaniu wcześniejszej wiedzy o ataku Hamasu

UNRWA stwierdziła, że ​​nie będzie w stanie „zarządzać konwojami humanitarnymi ani koordynować ich” z powodu awarii telekomunikacji.

[Al Jazeera]

Prawie całkowity upadek

Hamas stwierdził, że ponad połowa szpitali w Gazie nie funkcjonuje już z powodu walk, zniszczeń lub niedoborów, a izraelski nalot na al-Shifę pozostawił rozległe zniszczenia w oddziałach radiologii, poparzeniach i stacjach dializ.

ONZ ostrzegła, że ​​warunki życia palestyńskiej ludności cywilnej szybko się pogarszają.

Ponad 1,5 miliona ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonych, a izraelska blokada tego terytorium oznacza, że ​​„cywile stoją w obliczu bezpośredniej możliwości śmierci głodowej” – powiedziała Cindy McCain, szefowa Światowego Programu Żywnościowego.

UNRWA stwierdziła, że ​​70 procent ludzi nie ma dostępu do czystej wody w południowej Strefie Gazy, gdzie ulicami zaczęły płynąć nieoczyszczone ścieki.

Szef UNRWA Philippe Lazzarini opisał dzieci ukrywające się w szkole ONZ „błagające o łyk wody lub bochenek chleba”.Źródło