Świat

Ponad 230 skazanych we włoskim procesie mafijnym | Aktualności

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Ponad 230 skazanych we włoskim procesie mafijnym |  Aktualności


Saverio Razionale i Domenico Bonavota, dwaj przywódcy lokalnej kalabryjskiej mafii, dostają po 30 lat więzienia.

Włoski sąd skazał ponad 230 oskarżonych po zakończeniu jednego z największych w historii procesów mafijnych w kraju, którego celem była grupa przestępcza „Ndrangheta” w jej sercu, w południowym regionie Kalabrii.

W trwającym prawie trzy lata procesie ponad 330 podejrzanych o gangsterów i ich rzekomych współpracowników, w tym pracowników umysłowych, usłyszano szereg zarzutów, takich jak wymuszenia, handel narkotykami i kradzież.

Jak podała włoska agencja informacyjna ANSA, zapoznanie się z werdyktem w poniedziałek zajęło sędziom zaledwie godzinę i 40 minut. Najsurowsze kary otrzymali Saverio Razionale i Domenico Bonavota, dwaj lokalni przywódcy kalabryjskiej mafii, obaj skazani na 30 lat więzienia.

„Dzisiejsze orzeczenie oznacza, że ​​cała prowincja Kalabrii została wyzwolona spod władzy tej grupy przestępczej” – powiedziała agencji Reuters Nicola Gratteri, jeden z najbardziej znanych włoskich sędziów i była główna prokurator w tej sprawie.

Wśród skazanych znalazł się Giancarlo Pittelli, prawnik i były polityk partii Forza Italia – członek krajowej koalicji rządzącej – skazany na 11 lat więzienia za zmowę mafijną i przekazywanie informacji.

Warto przeczytać!  Indie G20: Test dyplomatyczny, gdy wojna z Ukrainą dominuje w rozmowach

Gratteri, który dwa miesiące temu zmienił pracę i został głównym prokuratorem w Neapolu, powiedział, że potwierdzenie powiązań między „Ndranghetą a siecią specjalistów było kluczowym elementem wyroku”.

Giorgio Naselli, były szef lokalnej policji, został skazany na dwa lata i sześć miesięcy.

Jednakże w wielu sprawach prokuratura nie uzyskała tak surowych wyroków, jakich oczekiwała, a około 100 z nich zostało oczyszczonych z zarzutów.

Od poniedziałkowego wyroku pierwszej instancji odwołanie może złożyć zarówno obrona, jak i prokuratura.

Prokuratorzy uważają „Ndranghetę” za najpotężniejszą grupę mafijną we Włoszech, z łatwością przyćmiewającą bardziej znany gang Cosa Nostra na Sycylii, a jej wpływy rozciągają się na całą Europę i poza nią.

Proces toczył się w przebudowanym call center w kalabryjskim mieście Lamezia Terme, gdzie dla oskarżonych zainstalowano metalowe klatki.

Ostatni raz Włochy sądziły setki rzekomych mafiosów jednocześnie w 1986 r. w Palermo w sprawie, która stanowiła punkt zwrotny w walce z Cosa Nostra i wyznaczała początek gwałtownego upadku grupy.

Ten sycylijski proces miał ogromny wpływ, ponieważ był wymierzony w liczne rodziny mafijne.

Proces w Kalabrii skupiał się głównie na jednej grupie – klanie Mancuso z prowincji Vibo Valentia – pozostawiając większość czołowych przywódców „Ndranghety” nietkniętą.

Warto przeczytać!  Prezydent Korei Południowej Yoon spotkał się z premierem Japonii Kishidą

Anna Sergi, profesor kryminologii na Uniwersytecie w Essex, powiedziała, że ​​werdykt potwierdził interpretację prokuratorów na temat struktury „Ndrangheta w Vibo Valentia”.

„Teraz ma to swoją specyfikę” – stwierdziła, podkreślając, że zgodnie z włoskim prawem takie orzeczenia pierwszej instancji można zaskarżać dwukrotnie, zanim staną się ostateczne.

W listopadzie 2021 r. kolejnych 70 oskarżonych z pierwotnego procesu uznano za winnych po wybraniu przyspieszonej procedury w zamian za złagodzenie kary.


Źródło