Podróże

Potwierdzono, że szkodliwa rodzina „wiecznych chemikaliów” budzi bardzo duże obawy

  • 14 listopada, 2023
  • 7 min read
Potwierdzono, że szkodliwa rodzina „wiecznych chemikaliów” budzi bardzo duże obawy


Przedsiębiorstwo chemiczne Chemours kwestionuje europejski organ nadzoru ds. chemikaliów w związku z jego decyzją o umieszczeniu grupy szkodliwych substancji chemicznych na unijnym wykazie substancji wzbudzających „bardzo duże obawy”.

Substancje chemiczne „GenX” należą do rodziny znanej jako PFAS, czyli „wieczne chemikalia” ze względu na ich wyjątkową trwałość w środowisku. Zanieczyszczają wodę i mogą szybko przemieszczać się na duże odległości – znaleziono je nawet w arktycznej wodzie morskiej. Wiadomo, że powodują szereg poważnych problemów zdrowotnych.

Kilka lat temu Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) dodała chemikalia GenX do unijnego wykazu „substancji wzbudzających szczególnie duże obawy” – decyzja ta, zdaniem naszych prawników, jest zdroworozsądkowa i oparta na nauce.

Chemours – spin-off firmy DuPont, znanej ze skandalu teflonowego ukazanego w filmie Marka Ruffalo Ciemne wody film – odwołał się od tej decyzji.

Co się wydarzyło w momencie wydania wyroku?

W 2019 r. wraz z naszym partnerem CHEM Trust interweniowaliśmy, aby wesprzeć ECHA w sprawie Chemours przeciwko niej. Sędzia podtrzymał decyzję agencji o umieszczeniu chemikaliów GenX na liście substancji wzbudzających szczególnie duże obawy. Jednak Chemours zaskarżyła tę decyzję.

Warto przeczytać!  Które miejsca w Europie są najczęściej wspominane o kradzieżach kieszonkowych?

Dzisiaj sąd oddalił tę apelację, co oznacza, że ​​chemikalia GenX pozostaną uznane za substancje wzbudzające szczególnie duże obawy, co przyczyni się do poprawy zdrowia i środowiska w całej Europie.

Uniwersalne ograniczenie dotyczące PFAS już obowiązuje, co oznacza, że ​​chemikalia GenX prawdopodobnie wkrótce zostaną zakazane. Jednak dzisiejsza decyzja o pozostawieniu ich na liście nakłada na firmy chemiczne nowe obowiązki i sygnalizuje, że rynek powinien już zacząć korzystać z alternatyw.

Dlaczego chemikalia GenX są tak szkodliwe?

Chemikalia GenX zostały wprowadzone przez firmę DuPont w 2009 roku jako substytut obecnie zakazanego chemicznego PFOA, stosowanego do produkcji teflonu i innych produktów.

PFOA stało się niesławne przedmiotem sporu prawnego w USA po tym, jak firma DuPont wyrzuciła tę substancję chemiczną na wysypisko śmieci w Wirginii Zachodniej. Uważa się, że odpady skaziły kilometry ziemi, zabiły bydło i spowodowały, że miejscowi zachorowali na raka.

Substancje chemiczne GenX powiązano z wszelkiego rodzaju szkodliwym wpływem na ludzi i dziką przyrodę, a coraz więcej dowodów wskazuje, że mogą one wywoływać nowotwory u szczurów i są powiązane z toksycznością w wątrobie, krwi, nerkach i układzie odpornościowym.

Warto przeczytać!  Najtańsze miejsca na podróż tego lata

Są tak trwałe w środowisku, że mogą powodować ogromne szkody przez dłuższy czas i są prawie niemożliwe do usunięcia.

Co dalej?

W reakcji na tę decyzję prawnik ClientEarth Helene Duguy powiedział:

„Dzisiejsze orzeczenie zapewni, że chemikalia GenX pozostaną oznaczone w UE jako substancje wzbudzające szczególnie duże obawy. Chemours po raz kolejny nie wykazało, że sąd dopuścił się błędów, podtrzymując decyzję ekspertów Europejskiej Agencji Chemikaliów.

„Akcjonariusze w całej Europie niestrudzenie pracują nad rozwiązaniem problemu zanieczyszczeń chemicznych, a to orzeczenie jeszcze bardziej pomaga ich sprawie. Ponieważ coraz więcej dowodów wskazuje, że wieczne chemikalia są szkodliwe, czego więcej potrzebujemy, aby wprowadzić całkowity zakaz wszystkich PFAS?”

Doktor Ninja Reineke, dyrektor naukowy w CHEM Trust, powiedziała:

„Oznakowanie ich wzbudzających szczególne obawy to dopiero pierwszy krok. Pilnie potrzebujemy zakazu stosowania wszystkich chemikaliów PFAS, aby zapobiec skażeniu środowiska i przyszłych pokoleń”.
Źródło