Świat

Premier Australii: Incydent w chińskiej marynarce wojennej, w którym ranny nurek był „niebezpieczny”

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Premier Australii: Incydent w chińskiej marynarce wojennej, w którym ranny nurek był „niebezpieczny”


SYDNEY, 20 listopada (Reuters) – Premier Australii Anthony Albanese powiedział, że chiński okręt wojenny zachował się w niebezpieczny sposób podczas incydentu z australijskim okrętem marynarki wojennej, w wyniku którego ranny został nurek wojskowy, to jego pierwsza uwaga w tej sprawie, która jego zdaniem spowodowała uszkodzenie więzi.

HMAS Toowoomba – fregata dalekiego zasięgu – w dniu 14 listopada przeprowadzała operację nurkową w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, aby oczyścić sieci rybackie ze śrub napędowych, gdy doszło do incydentu, powiedział w sobotę minister obrony Richard Marles.

Albanese, który w zeszłym tygodniu spotkał się krótko z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem na marginesie forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco, znalazł się pod wewnętrzną presją polityczną w związku z tym, czy poruszył tę kwestię z chińskim przywódcą.

W poniedziałkowym wywiadzie dla Sky News Australia Albanese powiedział, że incydent zranił jedną osobę i pokazał, że potrzebne są „poręcze komunikacyjne” między siłami zbrojnymi.

Warto przeczytać!  Kate Middleton rzekomo używa tajnego konta Mumsnet do dzielenia się nieporozumieniami rodzicielskimi z księciem Williamem

„To było niebezpieczne, niebezpieczne i nieprofesjonalne ze strony chińskiego okrętu wojennego” – powiedział.

Albanese powiedział, że incydent został poruszony „wszystkimi normalnymi kanałami”, ale nie ujawnił, czy był on omawiany podczas jego prywatnego spotkania z Xi w APEC.

„Konsekwencje tych wydarzeń są takie, że wyrządzają szkody w stosunkach. A to z pewnością jest wydarzenie, które wyrządza szkody. Bardzo wyraźnie daliśmy temu wyraz Chinom” – dodał.

Marles powiedział wcześniej, że niszczyciel Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zbliżył się do HMAS Toowoomba, mimo że australijski statek powiadomił chiński okręt wojenny o operacji nurkowania, i obsługiwał sonar zamontowany na kadłubie w sposób stwarzający ryzyko dla bezpieczeństwa.

Badania lekarskie wykazały, że nurkowie odnieśli niewielkie obrażenia, prawdopodobnie spowodowane sonarem niszczyciela – dodał minister obrony.

Ministerstwo obrony Chin odpowiedziało w poniedziałek, stwierdzając, że uwagi Australii są niezgodne ze stanem faktycznym, w związku z czym Pekin złożył skargę do Canberry.

Chiński niszczyciel Ningbo monitorował i identyfikował HMAS Toowoomba, zachowując od niego bezpieczną odległość i nie przeprowadzał żadnych działań, które mogłyby mieć wpływ na operacje nurkowe strony australijskiej – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Warto przeczytać!  Madeleine McCann: Gdzie jest teraz rodzina zaginionej dziewczyny?

„Wzywamy stronę australijską, aby uszanowała fakty i zaprzestała wysuwania lekkomyślnych i nieodpowiedzialnych oskarżeń pod adresem Chin” – napisano.

Albanese odwiedził w tym miesiącu Chiny i był pierwszym australijskim przywódcą, który to zrobił od siedmiu lat, zgadzając się na wznowienie corocznego dialogu przywódców.

Ambasada Chin w Australii odniosła się do komentarzy rzecznika chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ninga wyrażonego w poniedziałek na regularnej konferencji prasowej w Pekinie, że chińska armia „zawsze charakteryzuje się wysoką dyscypliną i prowadzi profesjonalne działania zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodową praktyką”.

„Mamy nadzieję, że odpowiednia strona przestanie siać zamieszanie u progu Chin i będzie współpracować z nami, aby wspólnie utrzymać tempo poprawy i rozwoju stosunków Chiny-Australia” – dodała.

Doniesienia Kirsty Needham; Dodatkowe sprawozdania Bernarda Orra i Ethana Wanga z Pekinu; Redakcja: Lincoln Feast, Bernadette Baum i Alex Richardson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło