Świat

Premier Kataru mówi, że istnieją jedynie „drobne” wyzwania dla porozumienia między Izraelem a Hamasem | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Premier Kataru mówi, że istnieją jedynie „drobne” wyzwania dla porozumienia między Izraelem a Hamasem |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim


Uważa się, że po ataku Hamasu na Izrael 7 października do Gazy przewieziono ponad 200 osób.

Premier Kataru szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani powiedział, że pozostają jedynie „drobne” wyzwania w związku z porozumieniem o uwolnieniu części z ponad 200 osób wziętych do niewoli w Gazie po ataku Hamasu na Izrael w zeszłym miesiącu.

Szejk Mohammed, były minister spraw zagranicznych, podał kilka dodatkowych szczegółów ani harmonogramu.

„Wyzwania pozostające w trakcie negocjacji są bardzo niewielkie w porównaniu z większymi wyzwaniami. Są bardziej logistyczne; są bardziej praktyczne” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z szefem polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josepem Borrellem.

Katar pośredniczył w negocjacjach mających na celu uwolnienie osób wziętych do niewoli podczas niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael 7 października, w którym zginęło co najmniej 1200 osób.

Po ataku Izrael rozpoczął bezlitosną kampanię powietrzną i naziemną w oblężonej Strefie Gazy, bombardując gęsto zaludnione terytorium w celu zniszczenia Hamasu. Od tego czasu w ciągu kilku tygodni zginęło ponad 13 000 osób.

Borrell, który miał spotkać się z emirem Kataru przed podróżą do Jordanii, wezwał do „bezwarunkowego uwolnienia” wszystkich jeńców i potępił Hamas za atak.

Warto przeczytać!  Tajne ukraińskie siły skupione na zabijaniu rosyjskich oficerów, Morale: CNN

„Nie ma hierarchii pomiędzy horrorami, jeden horror nie usprawiedliwia innego horroru” – stwierdził, wzywając do zaprzestania eskalacji przemocy i stworzenia „trwałego pokoju” w regionie.

Agencja informacyjna Reuters poinformowała 15 listopada, że ​​mediatorzy Kataru zabiegali o porozumienie między Izraelem a Hamasem w sprawie wymiany 50 jeńców w zamian za trzydniowe zawieszenie broni, które pomogłoby zwiększyć dostawy pomocy nadzwyczajnej dla ludności cywilnej Gazy, powołując się na urzędnika poinformowanego o rozmowach .

Urzędnik powiedział wówczas, że ogólne zarysy zostały uzgodnione, ale Izrael nadal negocjuje szczegóły.

W sobotę gazeta „Washington Post” doniosła, że ​​osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie uwolnienia kobiet i dzieci znajdujących się w niewoli w zamian za przerwę w walkach.

Powołując się na anonimowe źródła, gazeta podała, że ​​wszystkie strony wstrzymają działania bojowe na co najmniej pięć dni, a jeńcy zostaną wypuszczeni w małych grupach.

Raport amerykańskiej gazety został zdementowany przez Biały Dom, który stwierdził, że dyskusje na temat porozumienia trwają. W niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział reporterom, że nie jest w stanie określić, kiedy jeńcy zostaną uwolnieni. „Chcę się upewnić, że wyjdą, a potem wam powiem” – powiedział podczas wydarzenia w Wirginii.

Warto przeczytać!  Funt egipski spada do nowego minimum, gdy władze próbują powstrzymać kryzys walutowy

Szejk Mohammed powiedział w niedzielę, że takie doniesienia „przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego” i że proces negocjacji był pełen wzlotów i upadków.

„Myślę, że mam teraz większą pewność, że jesteśmy wystarczająco blisko osiągnięcia porozumienia, które umożliwi ludziom bezpieczny powrót do domów” – powiedział.

Rozmowy są kontynuowane, podczas gdy Izrael przygotowuje się do rozszerzenia swojej ofensywy lądowej przeciwko Hamasowi na południową część Gazy.

Stany Zjednoczone, główny sojusznik Izraela, nawołują do ostrożności, ponieważ 2,3 miliona mieszkańców Gazy usiłuje znaleźć bezpieczne miejsce, w którym mogliby trzymać się z dala od linii ognia.

Liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej w Gazie jest „zdumiewająca i nie do przyjęcia” – oznajmił w niedzielę Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, ponawiając swój apel o natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni.

Izrael jak dotąd odrzucał wszelkie wezwania do zawieszenia broni.


Źródło