Polska

Premier o koalicji z Konfederacją i Trzecią Drogą: Są punkty, które łączą

  • 17 listopada, 2023
  • 3 min read
Premier o koalicji z Konfederacją i Trzecią Drogą: Są punkty, które łączą


– Wygraliśmy te wybory, ale mam świadomość, jak trudno będzie zbudować w tej chwili większość. Uważamy jednak, że nasi wyborcy mają prawo oczekiwać, że podejmiemy taką próbę. Chcemy pokazać, że patrzymy w przyszłość – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w piątkowym „Fakcie”.

 

Ocenił, że gdyby nie podjął się misji stworzenia rządu, „oznaczałoby to dezercję od odpowiedzialności”. – A nie mam natury dezertera – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki: Są punkty, które łączą PiS z Konfederacją i Trzecią Drogą

– Chcę wskazać punkty programowe, które łączą program PiS i jednocześnie odpowiadają na oczekiwania wyborców Konfederacji czy środowisk Trzeciej Drogi i w ten sposób wytyczyć pewną strategię działania na przyszłe lata – zaznaczył.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o tworzeniu nowego rządu: Proces trwa. Skład gabinetu za kilka dni

 

Morawiecki wskazał, że wyborcy zdecydowali, że chcą innego rządu – koalicyjnego, zrównoważonego, z różnych stron sceny politycznej. – Dlatego, jak najbardziej, wyobrażam sobie koalicję zarówno z Konfederacją, jak i ze środowiskami Trzeciej Drogi – oświadczył premier.

Warto przeczytać!  Jest komunikat policji ws. śmierci 14-latki w Andrychowie. Będzie kontrola

Premier: W nowym rządzie więcej kobiet. „Miks młodości z doświadczeniem”

Zapowiedział, że w nowym rządzie będzie mniej ministrów, za to będzie znacznie więcej kobiet niż obecnie. – Będzie to pewnego rodzaju miks młodości z doświadczeniem. Myślę, że przedstawimy go w ciągu 7-8 dni – przekazał.

 

Na pytanie, czy to będzie rząd tylko na jeden miesiąc, Morawiecki powiedział: „Mam nadzieję, że nie”. – Ale właśnie od formuły otwarcia tego rządu i od Dekalogu Polskich Spraw zależeć będzie, czy do tej koalicji przekonają się posłowie, którzy mają wątpliwości, czy opozycja będzie realizować program, jakiego oczekują Polacy – stwierdził premier.

 

ZOBACZ: Pierwsze orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Chce zmian w Kodeksie wyborczym

 

– Chciałbym, aby expose było planem działania dla Prawa i Sprawiedliwości na X kadencję Sejmu RP. Chcemy się szerzej otwierać na sprawy związane z życiem społeczności lokalnych, ekologii, przedsiębiorczością, problemami młodych ludzi. Chcemy pokazać pozytywną perspektywę jutra. Jednocześnie wzmacniając te obszary, gdzie PiS już pokazał skuteczność – zaznaczył szef rządu.

Warto przeczytać!  Żadnego zawieszenia broni na froncie. Ciężkie walki w kolejnej miejscowości w obwodzie donieckim

Premier o błędach w kampanii wyborczej. Wskazał kwestię aborcji

Pytany, co poszło nie tak w kampanii wyborczej, premier ocenił, że jednym z błędów było złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który musiał doprowadzić do orzeczenia naruszającego tzw. kompromis aborcyjny.

 

– Na pewno trzeba zwrócić uwagę również na to, o czym mówił prezes Jarosław Kaczyński – o syndromie tłustych kotów – przyznał premier. – Teraz czas, by wszyscy w PiS zmienili się w wojowników, aby z powrotem przekonać wyborców i wygrywać wybory – dodał. 

 

Ostatni błąd, jak stwierdził, to „zbyt ospała reakcja na pseudoaferę wizową”. – Niestety, ale opozycji udało się ten temat przechwycić i go zakłamać – stwierdził premier.

Czytaj więcej


Źródło