Rozrywka

Prequel „Igrzysk Śmierci” kończy się fiaskiem, a widzowie w dalszym ciągu lekceważą amerykańskie filmy franczyzowe

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Prequel „Igrzysk Śmierci” kończy się fiaskiem, a widzowie w dalszym ciągu lekceważą amerykańskie filmy franczyzowe


Prequel Lionsgate Igrzyska Śmierci: Ballada o ptakach śpiewających i wężach w miniony weekend w chińskiej kasie filmowej zajął trzecie miejsce, przegrywając z dwoma pozostałymi filmami lokalnymi i zarobiwszy zaledwie 4,6 miliona dolarów. To najnowszy rozczarowujący występ amerykańskiego filmu franczyzowego na rynku.

Ptaki śpiewające i węże uzyskała od chińskiej publiczności niskie lub średnie wyniki w mediach społecznościowych, a aplikacja Maoyan do sprzedaży biletów przewiduje, że do końca swojej emisji wyniesie jedynie około 7 milionów dolarów.

Więcej w The Hollywood Reporter

Ptaki śpiewające i węże otwiera się osiem lat po ostatnim Igrzyska Śmierci tytuł grał w kinach i 12 lat po tym, jak pierwszy film trafił na duży ekran. Poprzednie cztery Igrzyska Śmierci Wszystkie filmy oparte na dystopijnych powieściach dla młodzieży Suzanne Collins z Jennifer Lawrence w roli głównej osiągnęły w Chinach znacznie lepsze wyniki niż nowy tytuł. Igrzyska Śmierci (2012) zarobili łącznie 27 milionów dolarów, podczas gdy Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia (2013) pochłonął 28 milionów dolarów, Igrzyska Śmierci: Kosogłos – część 1 (2014) zarobili 36,5 miliona dolarów, a Igrzyska Śmierci: Kosogłos – część 2 (2015) zarobił 21,5 miliona dolarów.

Warto przeczytać!  Hank Green dzieli się swoją diagnozą raka

Ale prequel Lionsgate nie jest jedyną przewagą amerykańskiej franczyzy, która ma się na dużym rynku chińskim. Disneya Cuda, po przegranej w pierwszy weekend z rekordowo niskim w historii otwarciem wynoszącym 11,5 miliona dolarów, w drugiej klatce spadł na szóste miejsce, przynosząc 1,4 miliona dolarów. Maoyan projektuje obecnie film, którego produkcja kosztowała szacunkowo od 200 do 250 milionów dolarów, a ostatecznie wyniosła zaledwie około 15 milionów dolarów (111 milionów RMB).

Najsłabsze wyniki osiągały filmy o superbohaterach, ale w tym roku liczba franczyzowych filmów studyjnych w USA w Chinach spadła. Uniwersalny Szybki X dzierży koronę dla największego hollywoodzkiego filmu 2023 roku w kraju, którego otwarcie wyniosło 51,1 miliona dolarów, a łącznie 140 milionów dolarów. I Transformers: Bunt Bestii otworzył się na kwotę 40 milionów dolarów, a osiągnął szczyt na poziomie 92 milionów dolarów. Jednak wczesne odsłony obu serii filmów zarobiły znacznie więcej, co wskazuje na powszechną erozję franczyzy studiów w Chinach.

Chiński thriller kryminalny Kto jest podejrzanym (znany jako Ostatni podejrzany) zajął pierwsze miejsce w weekend, wygrywając trzecią klatkę z rzędu. Zarobił 10,6 miliona dolarów, a do tej pory ma łącznie 68,1 miliona dolarów. Film wyreżyserował Zhang Mo, córka chińskiej legendy kina Zhang Yimou. Wyprodukowany przez Beijing Dino Films, thriller, w którym aktorka Zhang Xiaofei wciela się w prawniczkę zmuszoną do obrony podejrzanego skazanego na karę śmierci po porwaniu jej córki.

Warto przeczytać!  Ranking 10 najlepszych występów w przerwie Super Bowl w historii

Krajowy dramat Alibaby, Bądź moją rodzinąawansował z trzeciego na drugie miejsce, zarabiając w weekend 4,8 miliona dolarów, co daje łącznie 15,4 miliona dolarów.

Ballada o ptakach śpiewających i wężach oparty jest na książce Collinsa pod tym samym tytułem. Otworzyło się na kwotę 44 milionów dolarów w krajowej kasie w Ameryce Północnej, co wystarczyło, aby wygrać w weekend, ale wypadło poniżej oczekiwań. Rachel Zegler i Tom Blyth prowadzą obsadę prequelu, w której występują także Peter Dinklage, Jason Schwartzman i Viola Davis. Francis Lawrence, który nakręcił trzy poprzednie filmy Igrzyska Śmierci, powraca jako reżyser.

Najlepsze z reportera z Hollywood


Źródło