Rozrywka

Prequel Igrzysk Śmierci kończy się fiaskiem w Chinach, a publiczność lekceważy amerykańskie filmy – The Hollywood Reporter

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Prequel Igrzysk Śmierci kończy się fiaskiem w Chinach, a publiczność lekceważy amerykańskie filmy – The Hollywood Reporter


Prequel Lionsgate Igrzyska Śmierci: Ballada o ptakach śpiewających i wężach w miniony weekend w chińskiej kasie filmowej zajął trzecie miejsce, przegrywając z dwoma pozostałymi filmami lokalnymi i zarobiwszy zaledwie 4,6 miliona dolarów. To najnowszy rozczarowujący występ amerykańskiego filmu franczyzowego na rynku.

Ptaki śpiewające i węże uzyskała od chińskiej publiczności niskie lub średnie wyniki w mediach społecznościowych, a aplikacja Maoyan do sprzedaży biletów przewiduje, że do końca swojej emisji wyniesie jedynie około 7 milionów dolarów.

Ptaki śpiewające i węże otwiera się osiem lat po ostatnim Igrzyska Śmierci tytuł grał w kinach i 12 lat po tym, jak pierwszy film trafił na duży ekran. Poprzednie cztery Igrzyska Śmierci Wszystkie filmy oparte na dystopijnych powieściach dla młodzieży Suzanne Collins z Jennifer Lawrence w roli głównej osiągnęły w Chinach znacznie lepsze wyniki niż nowy tytuł. Igrzyska Śmierci (2012) zarobili łącznie 27 milionów dolarów, podczas gdy Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia (2013) pochłonął 28 milionów dolarów, Igrzyska Śmierci: Kosogłos – część 1 (2014) zarobili 36,5 miliona dolarów, a Igrzyska Śmierci: Kosogłos – część 2 (2015) zarobił 21,5 miliona dolarów.

Warto przeczytać!  Życie Tiny Turner w Szwajcarii — zobacz jej dom za 76 milionów dolarów

Ale prequel Lionsgate nie jest jedyną przewagą amerykańskiej franczyzy, która ma się na dużym rynku chińskim. Disneya Cuda, po przegranej w pierwszy weekend z rekordowo niskim w historii otwarciem wynoszącym 11,5 miliona dolarów, w drugiej klatce spadł na szóste miejsce, przynosząc 1,4 miliona dolarów. Maoyan projektuje obecnie film, którego produkcja kosztowała szacunkowo od 200 do 250 milionów dolarów, a ostatecznie wyniosła zaledwie około 15 milionów dolarów (111 milionów RMB).

Najsłabsze wyniki osiągały filmy o superbohaterach, ale w tym roku liczba franczyzowych filmów studyjnych w USA w Chinach spadła. Uniwersalny Szybki X dzierży koronę dla największego hollywoodzkiego filmu 2023 roku w kraju, którego otwarcie wyniosło 51,1 miliona dolarów, a łącznie 140 milionów dolarów. I Transformers: Bunt Bestii otworzył się na kwotę 40 milionów dolarów, a osiągnął szczyt na poziomie 92 milionów dolarów. Jednak wczesne odsłony obu serii filmów zarobiły znacznie więcej, co wskazuje na powszechną erozję franczyzy studiów w Chinach.

Chiński thriller kryminalny Kto jest podejrzanym (znany jako Ostatni podejrzany) zajął pierwsze miejsce w weekend, wygrywając trzecią klatkę z rzędu. Zarobił 10,6 miliona dolarów, a do tej pory ma łącznie 68,1 miliona dolarów. Film wyreżyserował Zhang Mo, córka chińskiej legendy kina Zhang Yimou. Wyprodukowany przez Beijing Dino Films, thriller, w którym aktorka Zhang Xiaofei wciela się w prawniczkę zmuszoną do obrony podejrzanego skazanego na karę śmierci po porwaniu jej córki.

Warto przeczytać!  Wraz z Rihanną skład piosenkarzy występujących na Super Bowl stał się jeszcze lepszy

Krajowy dramat Alibaby, Bądź moją rodzinąawansował z trzeciego na drugie miejsce, zarabiając w weekend 4,8 miliona dolarów, co daje łącznie 15,4 miliona dolarów.

Ballada o ptakach śpiewających i wężach oparty jest na książce Collinsa pod tym samym tytułem. Otworzyło się na kwotę 44 milionów dolarów w krajowej kasie w Ameryce Północnej, co wystarczyło, aby wygrać w weekend, ale wypadło poniżej oczekiwań. Rachel Zegler i Tom Blyth prowadzą obsadę prequelu, w której występują także Peter Dinklage, Jason Schwartzman i Viola Davis. Francis Lawrence, który nakręcił trzy poprzednie filmy Igrzyska Śmierci, powraca jako reżyser.


Źródło