Świat

Prezydent USA Biden pozwany za „współudział” w ludobójstwie Izraela w Gazie | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

  • 14 listopada, 2023
  • 4 min read
Prezydent USA Biden pozwany za „współudział” w ludobójstwie Izraela w Gazie |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim


Federalna skarga wzywa do zaprzestania rocznego wsparcia wojskowego USA dla Izraela w wysokości 3,8 miliarda dolarów.

Prezydent Stanów Zjednoczonych i dwóch członków jego gabinetu zostali pozwani za niezapobiegnięcie „ludobójstwu” w Gazie oraz pomoc w jego podżeganiu.

Federalna skarga (PDF), złożona w poniedziałek przeciwko prezydentowi Joe Bidenowi, sekretarzowi stanu Antony’emu Blinkenowi i sekretarzowi obrony Lloydowi Austinowi, oskarża ich o „niezapobiegnięcie ludobójstwu dokonywanemu przez izraelski rząd i współudział w nim”.

Nowojorska grupa wolności obywatelskich Centrum Praw Konstytucyjnych (CCR) złożyła pozew w imieniu palestyńskich organizacji praw człowieka, Palestyńczyków w Gazie i obywateli USA wraz z krewnymi w oblężonej enklawie, która od ponad miesiąca stała w obliczu bezlitosnego bombardowania ze strony Izraela, które otrzymuje fundusze i broń od rządu USA.

Od czasu, gdy Izrael przeprowadził ataki 7 października, w Gazie zginęło ponad 11 200 Palestyńczyków. Nastąpiło to po ataku Hamasu w Izraelu, w którym zginęło około 1200 osób.

„Wielu izraelskich przywódców rządowych wyraziło jasne ludobójcze zamiary i zastosowało odczłowieczające określenia Palestyńczyków, w tym „ludzkie zwierzęta” – napisała CCR we wstępie do swojej skargi.

Stwierdzono, że te „oświadczenia woli” w połączeniu z „masowym zabijaniem” Palestyńczyków ujawniają „dowody rozwijającej się zbrodni ludobójstwa”.

Warto przeczytać!  Chiński pilot przeleciał 20 stóp od jednostki US Air Force podczas operacji

Wielu prawników, grup prawniczych i humanitarystów również nazwało działania Izraela w Gazie ludobójstwem.

„Zapłaciłem Izraelowi za zabicie moich kuzynów”

„Natychmiast po rozpoczęciu bezprecedensowej izraelskiej kampanii bombowej w Gazie prezydent Biden zaoferował Izraelowi „niezachwiane” wsparcie, które on i urzędnicy administracji konsekwentnie powtarzali i wspierali wsparciem wojskowym, finansowym i politycznym, nawet gdy masowe ofiary wśród ludności cywilnej nasiliły się wraz z Izraelska ludobójcza retoryka” – stwierdziła CCR.

W skardze wskazano, że Stany Zjednoczone są najbliższym sojusznikiem Izraela i jego największym zwolennikiem, a także największym dostawcą pomocy wojskowej, przy czym Izrael jest największym łącznym odbiorcą amerykańskiej pomocy zagranicznej od czasów II wojny światowej. Z tego powodu, stwierdził, Stany Zjednoczone mogą mieć „wpływ odstraszający na izraelskich urzędników realizujących obecnie ludobójcze akty przeciwko narodowi palestyńskiemu”.

Zamiast tego, jak stwierdziła grupa, Biden, Blinken i Austin „pomogli w popełnieniu najcięższej zbrodni”, w dalszym ciągu zapewniając Izraelowi bezwarunkowe wsparcie wojskowe i dyplomatyczne, jednocześnie podważając wysiłki społeczności międzynarodowej mające na celu powstrzymanie izraelskiego bombardowania.

W rozmowie z Al Jazeerą Astha Sharma Pokharel, prawniczka CCR, powiedziała: „Na mocy zwyczajowego prawa międzynarodowego i prawa federalnego ponoszą znaczną odpowiedzialność za zapobieganie temu ludobójstwu i zaprzestanie wspierania tego ludobójstwa. Na każdym kroku i przy każdej okazji ponosili porażkę. W dalszym ciągu zapewniali osłonę Izraelowi; w dalszym ciągu zapewniali Izraelowi wsparcie materialne; a obecnie zamierzają wysłać Izraelowi więcej pieniędzy i więcej broni”.

Warto przeczytać!  Co najmniej trzech zabitych w strzelaninie na granicy irańsko-afgańskiej | Aktualności

Laila al-Haddad, obywatelka USA i jedna z powodów w tej sprawie, straciła pięciu krewnych w Gazie od czasu rozpoczęcia ataków przez Izrael.

„Zapłaciłam Izraelowi za zabicie moich kuzynów i ciotki, nie ma na to dwóch sposobów” – powiedziała Al Jazeerze. „To zrobiły to pieniądze z moich podatków, wysłały te bomby do Izraela, żeby zabiły moją rodzinę. Dlatego czuję, że ja i wszyscy inni amerykańscy podatnicy ponosimy wyjątkową odpowiedzialność za pociągnięcie do odpowiedzialności naszego rządu i wybranych urzędników”.

W pozwie wzywa się także do zaprzestania rocznego wsparcia wojskowego wysyłanego przez USA do Izraela w wysokości 3,8 miliarda dolarów.

Biały Dom nie odpowiedział jeszcze na prośby Al Jazeery o komentarz w tej sprawie.Źródło