Świat

Protesty i czuwania we Włoszech w związku z brutalną śmiercią 22-letniej Giulii Cecchettin

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
Protesty i czuwania we Włoszech w związku z brutalną śmiercią 22-letniej Giulii Cecchettin


Filippo Turetta, który zaginął tydzień temu, został aresztowany w niedzielę w Niemczech po tym, jak dzień wcześniej znaleziono ciało Giulii Cecchettin z wieloma ranami kłutymi.

REKLAMA

W zeszłym tygodniu uśmiechnięta twarz Giulii Cecchettin była niemal stale obecna w wiadomościach.

22-letnia studentka inżynierii z Veneto zaginęła 11 listopada wraz ze swoim byłym chłopakiem, 22-letnim Filippo Turettą.

W sobotę na dnie wąwozu znaleziono ciało Cecchettin z co najmniej 20 ranami kłutymi szyi i głowy, a ciało było przykryte kilkoma czarnymi workami.

Odkrycia dokonano po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie wideo, na którym widać Turettę bijącą Cecchettina, a władze podejrzewają, że przed ucieczką z kraju zamordował swojego byłego partnera.

W niedzielę Turetta został zatrzymany pod Lipskiem w Niemczech, prawie 1000 km od miejsca zbrodni, skąd uciekł samochodem.

Choć wydano przeciwko niemu międzynarodowy nakaz aresztowania, 22-latek został złapany dopiero dzięki niemieckiemu kierowcy, który zadzwonił na policję po tym, jak zobaczył, że Turetta zaparkował na autostradzie z wyłączonymi światłami – nawet nie wiedząc, że jest poszukiwany morderstwo.

Według włoskich gazet nie miał już pieniędzy na benzynę.

Warto przeczytać!  Wojska rosyjskie i Wagnera starły się w śmiertelnej strzelaninie, twierdzi Ukraina

Turetta jest obecnie przetrzymywany w Niemczech, ale oczekuje się, że zostanie poddany ekstradycji do Włoch, gdzie ma stanąć przed sądem za dobrowolne zabójstwo.

„Zdrowy syn patriarchatu”

Sprawa wywołała powszechne oburzenie we Włoszech, gdzie morderstwo Cecchettina określa się mianem „kobiecości” pomimo faktu, że kraj ten nie uznaje prawnie morderstwa kobiety ze względu na jej płeć za odrębne przestępstwo.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Włoch Cecchettin jest 102. ofiarą morderstwa w kraju od początku roku. Około 52 z tych kobiet zostało zabitych przez partnera lub byłego partnera.

Siostra Cecchettin, Elena Cecchettin, rozmawiała ze społeczeństwem i mediami, łącząc morderstwo Giulii z patriarchalną kulturą przemocy i kontroli wobec kobiet, która normalizuje toksyczne zachowanie mężczyzn takich jak Turetta.

W ciągu tygodnia spędzonego na poszukiwaniach dwojga uczniów wyszły na jaw niepokojące szczegóły dotyczące ich związku. Twierdzono, że Turetta była kontrolująca, zazdrosna i obsesyjna.

Podobno sprawdzał telefon Cecchettina, wysyłał SMS-y i dzwonił do niej nieustannie, gdy nie było jej przy nim, i był zazdrosny, że będzie kończyć szkołę przed nim. Najwyraźniej nie zgodził się na to, gdy Cecchettin’s zerwała ich związek.

Warto przeczytać!  Szef Wagnera mówi, że zamienia rosyjskich skazańców przeznaczonych na Ukrainę w „kanibali”

„Turetta jest często opisywana jako potwór, ale on nim nie jest” – Elena Cecchettin powiedział w wywiadach i artykułach wstępnych dla włoskiej gazety Corriere.

„Potwór to wyjątek, osoba znajdująca się poza społeczeństwem, osoba, za którą społeczeństwo nie musi brać odpowiedzialności. Ale jest odpowiedzialność. Potwory nie są chore, są zdrowymi synami patriarchatu i kultury gwałtu” – dodała.

„Kobietobójstwo to morderstwo popełnione przez państwo, ponieważ państwo nas nie chroni. […] Musimy finansować ośrodki przeciwdziałania przemocy i zapewnić możliwość zwrócenia się o pomoc tym, którzy potrzebują. Dla Giulii nie zachowuj minuty ciszy, ale spal ją całą.”

W niedzielę w całych Włoszech odbyło się kilka protestów i czuwań, a szerszą akcję zorganizowano w Rzymie na 25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciwko Przemocy ze względu na płeć. We wtorek szkoły w całych Włoszech uczczą minutą ciszy pamięć Giulii Cecchettin.

Obietnice zmian

„Wszyscy chcieliśmy, żeby Giulia nadal żyła, ale niestety spełniły się nasze najgorsze obawy. Zabity. Czuję wielką złość i smutek” – premier Włoch Giorgia Meloni powiedział po tym, jak w sobotę znaleziono ciało Cecchettina.

REKLAMA

Włoski przywódca obiecał nową kampanię edukacyjną w szkołach, która ma wykorzenić toksyczną kulturę przemocy, która przetrwała w kraju.

Warto przeczytać!  Mniejsze tłumy pojawiają się na francuskich protestach reformy emerytalnej

Meloni podkreśliła także, że zwiększyła już fundusze dla schronisk dla kobiet i ośrodków przeciwdziałających przemocy. Liderka opozycji, sekretarz Partii Demokratycznej (PD) Elly Schlein oświadczyła, że ​​jest gotowa współpracować z rządem w celu przyjęcia większej liczby przepisów zwalczających zabójstwa kobiet i przemoc wobec kobiet we Włoszech.

Projekt ustawy wzmacniającej środki zwalczania przemocy ze względu na płeć we Włoszech trafi do Senatu w środę.
Źródło