Przegląd europejski: Leverkusen zdobywa zwycięską bramkę w końcówce, aby uniemożliwić Gladbach zdobycie gola w dreszczowcu | Europejska piłka nożna klubowa

• 24 sierpnia, 2024

Bayer Leverkusen był atakowany przez Borussię Mönchengladbach, która zdołała odrobić straty z dwubramkowego wyniku i wyrównać na 2-2, zanim obrońcy tytułu mistrzowskiego Bundesligi pod wodzą Xabiego Alonso zdobyli charakterystycznego gola w końcówce spotkania, zapewniając sobie trzy punkty.

Florian Wirtz zdobył zwycięską bramkę w 100. minucie w ulewnym deszczu na Borussia-Park, dochodząc do zbiórki jako pierwszy po tym, jak Jonas Omlin obronił rzut karny. Bramkarz Gladbach poszedł w dobrą stronę, ale zdołał jedynie odbić piłkę, co pozwoliło Wirtzowi strzelić drugiego gola w tym meczu.

Leverkusen rozpoczął ten mecz otwarcia Bundesligi w złowieszczy sposób, Granit Xhaka zdobył pierwszego gola sezonu w doskonałym stylu. Jérémie Frimpong dobiegł do luźnego podania gospodarzy, a jego odbite dośrodkowanie trafiło do Xhaki, który z 30 metrów oddał strzał w górny róg bramki.

Goście trafili w słupek dwa razy, za sprawą Victora Boniface’a i Edmonda Tapsoby, zanim Wirtz podwoił prowadzenie w 38. minucie po odbiciu strzału Álexa Grimaldo, który został obroniony przez Omlina. Tim Kleindienst myślał, że zdobył gola tuż przed przerwą, ale jego pomysłowy strzał głową został anulowany z powodu faulu w trakcie akcji przygotowawczej.

Warto przeczytać!  IPL 2024: występ Sanju Samsona i Sandeepa Sharmy, gdy RR pokonał Lucknow Super Giants | Krykiet

Mönchengladbach wpisał się na listę strzelców tuż przed upływem godziny gry, gdy Nico Elvedi posłał piłkę obok Lukasa Hradecky’ego po rzucie wolnym Kevina Stögera. Stöger następnie ustawił innego letniego nabytku Kleindiensta, który wykonał ostrą bramkę Tapsoby, doprowadzając do remisu gospodarzy pięć minut przed końcem.

Gladbach naciskało, aby zakończyć długą niepokonaną passę ligową przeciwników, ale wtedy Ko Itakura sprowadził na ziemię rezerwowego Werkself, Amine Adliego, a Leverkusen otrzymał rzut karny po analizie VAR. Gdy zegar wskazywał trzycyfrową liczbę, Wirtz podszedł do akcji i strzelił gola w drugiej próbie, zapewniając sobie dramatyczne zwycięstwo.

„To był intensywny pierwszy mecz Bundesligi dla nas. W drugiej połowie wydarzyło się wiele rzeczy, emocje towarzyszyły nam aż do samego końca” – powiedział później Alonso. „Dzisiaj nie zawsze byliśmy tak zwarci, a w niektórych fazach byliśmy też nieco pasywni. Musimy to robić lepiej. Musimy być bardziej agresywni”.

„Trudno wytłumaczyć, dlaczego zawsze strzelamy gole w końcówce” – dodał trener Leverkusen. „Nie możemy tego wytrenować, a ja nie mam na to wpływu. To mentalność zespołu”.

Warto przeczytać!  „Jeśli wystąpisz, ludzie, którzy cię molestowali…”: Kiedy buczenie kapitana MI zamieniło się w wiwaty dla Hardika Pandyi w T20WC

Paryż Saint-Germain wysłał wiadomość swoim rywalom z Ligue 1, miażdżąc ich 6-0 Montpellier na Parc des Princes, poprawiając swój bilans bramkowy do 10-1 po zaledwie dwóch meczach. Bradley Barcola zdobył solowego gola w czwartej minucie, a Marco Asensio podwoił prowadzenie gospodarzy po dobrym podaniu.

Bradley Barcola zdobył dwa gole dla PSG, które rozgromiło Montpellier 6-0. Zdjęcie: Christian Hartmann/Reuters

Barcola zdobył drugiego gola po podaniu Ousmane Dembélégo tuż po wznowieniu gry, zanim Achraf Hakimi umieścił piłkę w bramce po precyzyjnym dośrodkowaniu Nuno Mendesa pięć minut później. Dembélé następnie podał piłkę do Warrena Zaïre-Emery’ego, który zdobył piątego gola dla PSG, a rezerwowy Lee Kang-in przypieczętował pogrom z krawędzi pola karnego osiem minut przed końcem.

„Jestem bardzo szczęśliwy, bo to nasz pierwszy mecz u siebie. Chcieliśmy dać kibicom trochę radości. To był idealny wieczór. Czułem to na treningu, intensywność pressingu wzrosła” – powiedział Dazn menedżer PSG, Luis Enrique. „Strzeliliśmy sześć goli, ale mogliśmy strzelić 10. Zawodnicy byli niesamowici. To wspaniałe uczucie”.

W La Liga nowość Villarreal rekrut Ayozé Pérez zdobył dramatyczną bramkę zwycięską w końcówce Sewilla. Goście wyszli na prowadzenie już po 75 sekundach dzięki Arnautowi Danjuma, a tuż przed przerwą Dodi Lukebakio wyrównał dla Sevilli. Villarreal stracił dwa gole po nieważnym VAR, ale w doliczonym czasie gry Pérez wolejem zakończył kontratak.

Warto przeczytać!  Bengaluru vs Kalkuta, mecz 10: BAN vs KOL MPL Opinio Dzisiejsza prognoza

Celta Vigo są niespodziewanymi liderami w Hiszpanii po odniesieniu drugiego zwycięstwa w sezonie, pokonując Walencja 3-1 u siebie. Diego López dał gościom prowadzenie po 13 minutach, ale Óscar Mingueza i Iago Aspas odwrócili losy meczu w 28. minucie na Balaídos.

Aspas miał szansę na zdobycie trzeciego gola dla Celty przed przerwą z rzutu karnego, ale Giorgi Mamardashvili – letni cel transferowy Liverpoolu – obronił jego strzał. Valencia nie zdołała jednak wyrównać, a Celta zakończyła mecz, gdy Fran Beltrán wolejem zdobył trzeciego gola w godzinie gry.