Świat

Rebelianci Houthi porywają statek połączony z Izraelem na Morzu Czerwonym i biorą załogę jako zakładników

  • 21 listopada, 2023
  • 4 min read
Rebelianci Houthi porywają statek połączony z Izraelem na Morzu Czerwonym i biorą załogę jako zakładników


Aktualności

Wojna w Izraelu 2023


Dramatyczne wideo pokazuje, jak wspierani przez Iran rebelianci Houthi z Jemenu porwali w niedzielę na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek towarowy, ale izraelscy urzędnicy upierają się, że statek nie ma powiązań z tym krajem.

Uzbrojeni bojownicy zeskoczyli z helikoptera na pokład lotniskowca Galaxy Leader pod banderą Bahamów i szybko zatrzymali 25 członków załogi na muszce, jak pokazał materiał opublikowany w poniedziałek przez stację telewizyjną Houthi Al Masirah.

Jak zauważył „The Times of Israel”, ich wejście było szczególnie podobne do metody zastosowanej przez siły irańskie podczas zajęcia statków w Cieśninie Ormuz.

Słychać było, jak jeden z rebeliantów krzyczał po pokładzie, co brzmiało jak slogan Houthi.

Akt ten stanowi pierwsze oficjalne przystąpienie do zagranicznej wojny Huti, uznanych przez USA za grupę terrorystyczną do lutego 2021 r.

Według brytyjskiego wywiadu wojskowego Zjednoczonego Królestwa Maritime Trade Operations do zajęcia doszło około 150 km od wybrzeża jemeńskiego miasta portowego Hodeida, kiedy Galaxy Leader był w drodze z Turcji do Indii.

Warto przeczytać!  Co wiemy o tym, co Izrael znalazł w Al-Shifa
W niedzielę uzbrojeni rebelianci Houthi weszli na pokład Galaxy Leader.
Ruch Huti za pośrednictwem Getty Images

„Wszystkie statki należące do izraelskiego wroga lub mające z nim do czynienia staną się legalnymi celami [until the bombardment of the Gaza Strip ends]”- powiedzieli Huti o porwaniu.

Mohammed Abdul-Salam, główny negocjator i rzecznik Huti, również powiedział w oświadczeniu internetowym, że izraelski rząd odpowiedział jedynie na „język siły”.

„Zatrzymanie izraelskiego statku jest praktycznym krokiem potwierdzającym powagę jemeńskich sił zbrojnych w prowadzeniu bitwy morskiej, niezależnie od jej kosztów i kosztów” – powiedział.

„To jest początek.”

25 członków załogi trzymano na muszce i wzięto jako zakładników.
Ruch Huti za pośrednictwem Getty Images

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu określiło porwanie jako „irański akt terroru”, podczas gdy izraelska armia określiła je jako „bardzo poważny incydent o globalnych konsekwencjach”.

Izraelscy urzędnicy upierali się również, że Galaxy Leader w rzeczywistości należał do Wielkiej Brytanii i był obsługiwany przez Japonię, chociaż z publicznych baz danych żeglugi przeglądanych przez „The Post” wynika, że ​​właściciele statków są powiązani z firmą Ray Car Carriers, założoną przez izraelskiego miliardera Abrahama „Rami” Ungara. .

Ungar odmówił komentarza w sprawie incydentu dla Associated Press, stwierdzając, że czeka na więcej informacji.

Warto przeczytać!  Morze Południowochińskie: Filipiny twierdzą, że „nie są w stanie wojny z Chinami”, odrzucają rozmowy Xi „tylko na pokaz”

Operator statku, japońska firma NYK Line, powiedziała, że ​​w momencie porwania na pokładzie statku nie było żadnego ładunku.

Rebelianci zeskoczyli na pokład z helikoptera.
ANSARULLAH MEDIA CENTRE/AFP za pośrednictwem Getty Images

Jak poinformował NYK, członkowie załogi pochodzą z Filipin, Bułgarii, Rumunii, Ukrainy i Meksyku.

W poniedziałek główny sekretarz gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno powiedział, że rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić uwolnienie załogi w drodze negocjacji z rebeliantami Houthi.

Dodał, że Japonia będzie także komunikować się z Izraelem i współpracować z rządami Iranu, Omanu i Arabii Saudyjskiej w tym procesie.

W momencie pierwszego ogłoszenia rebelianci Houthi oświadczyli, że traktują załogę Przywódcy Galaktyki „zgodnie ze swoimi islamskimi wartościami”, ale nie wyjaśnili, co to oznacza.

Późniejsze zdjęcie pokazało, że Przywódca Galaktyki jest eskortowany przez statki Houthi.
za pośrednictwem REUTERA

Władze potwierdziły w poniedziałek, że zarówno kapitan, jak i pierwszy oficer Galaxy Leader pochodzą z Bułgarii.

„Do tej pory nikt nie szukał z nami kontaktu” – powiedział dziennikarzom najwyższy rangą funkcjonariusz policji Żiwko Kotzew, dodając, że władze skontaktowały się z rodzinami ofiar.

W ciągu ostatnich kilku lat Houthi wielokrotnie grozili izraelskim statkom u wybrzeży Jemenu, powiedział ekspert ds. Jemenu Gregory D. Johnsen.

Warto przeczytać!  Aresztowania z listy obserwacyjnej terrorystów eksplodowały na granicy pod rządami Bidena
Jak pokazało nagranie, rebelianci zaatakowali statek z powietrza.
za pośrednictwem REUTERA

Wyjaśnił, że ataki są korzystne dla dobroczyńców grupy w Teheranie, a także zwiększają ich widoczność w Jemenie.

Od rozpoczęcia wojny Izrael-Hamas 7 października szlaki handlowe nad Morzem Czerwonym stają się coraz bardziej napięte.

Co najmniej dwa razy w ciągu ostatniego miesiąca amerykańskie okręty wojenne stacjonujące w tym obszarze przechwyciły rakiety lub drony z Jemenu, które prawdopodobnie wycelowały w Izrael lub statki amerykańskie.

Z drutami pocztowymi
Załaduj więcej…

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić


Źródło