Rozrywka

Recenzja Scott Pilgrim Takes Off: anime Netflix remiksuje tę historię

  • 20 listopada, 2023
  • 5 min read
Recenzja Scott Pilgrim Takes Off: anime Netflix remiksuje tę historię


Kiedy pojawiła się wiadomość, że Netflix tworzy animowaną wersję Scotta Pilgrima, który przywołał wszystkich oryginalnych aktorów filmowych (wraz z reżyserem i twórcą serialu), zrodził kilka interesujących pytań. Przede wszystkim byłem ciekaw, jak wiele się zmieni, gdy historia zmieni się w mediach. Chociaż oryginalne komiksy i adaptacja filmu akcji na żywo miały swoje różnice, oba w dużej mierze opowiadały tę samą historię o dwudziestokilkuletnim próżniaku z Toronto przebijającym się przez historię randek swojej dziewczyny. Ale w przypadku nowej serii Scott Pilgrim startujeta historia nie jest tylko odejściem – całkowicie wysadza oś czasu.

Notatka: W tym artykule znajdują się pewne spoilery Scott Pilgrim startuje.

Na początku naprawdę tego nie odczuwamy. Przez większą część pierwszego odcinka (z ośmiu) Zdejmuje gra jak, cóż, animowana wersja Scotta Pilgrima. Istnieją pewne powierzchowne różnice – Ramona dostarcza teraz DVD dla Netflix zamiast pakietów dla Amazon, ponieważ serial jest dostępny w serwisie Netflix – ale poza tym wszystko jest w zasadzie takie samo. Oznacza to, że jest to historia Scotta (Michael Cera), który jest kujonem, leniwym i nieświadomym uczuć wszystkich wokół. Spotyka (dosłownie) dziewczynę swoich marzeń w Ramonie (Mary Elizabeth Winstead) i spotykają się, mimo że spotyka się już z licealistką imieniem Knives (Ellen Wong).

A potem sprawy robią się dość dziwne. Okazuje się, że Ramona ma siedmiu złych byłych i aby się z nią umówić, Scott musi pokonać ich wszystkich. Jest to w zasadzie historia miłosna o strukturze gry wideo, wykorzystująca uliczny wojownik przemocy, aby odkryć cały bagaż emocjonalny. Zdejmuje śledzi tę historię aż do pierwszej walki pomiędzy Scottem a początkowym złym byłym, Matthew Patelem (Satya Bhabha). Potem, hm, wyrusza w innym kierunku.

Warto przeczytać!  Uznanie dla Kena, prawdziwej gwiazdy stylu Barbie

OK, poważnie: jeśli chcesz uniknąć spoilerów, Teraz to czas odejść.

Zdejmuje to serial zaprojektowany wokół idei „co by było, gdyby”? W tym przypadku twórca Bryan Lee O’Malley i współscenarzysta BenDavid Grabinski pytają, co by się stało, gdyby Scott faktycznie przegrał tę walkę z Matthew? I nie tylko zaginął, ale został wciągnięty w tajemniczy wegański portal, tak że nikt nie miał pojęcia, gdzie się znajduje? Dokładnie tak się dzieje i ma to różne skutki. Matthew po zwycięstwie nabiera tak dużej pewności siebie, że przejmuje Ligę Złych Exes i wielomilionowe imperium jej przywódcy, Gideona Gravesa (Jason Schwartzman). Knives przekształca stratę Scotta w karierę autora piosenek u boku kolegi Scotta, Stephena (Mark Webber). A Ramona staje się swego rodzaju detektywem, szukającym porywacza, badając każdego potencjalnego podejrzanego.

To ogromna zmiana i jako wieloletni fan serii Scotta Pilgrima mythos, oglądanie tych postaci w nowych sytuacjach było świetną zabawą. Ale w rzeczywistości zmiana jest o wiele bardziej znacząca. Usuwając Scotta z równania dla dużej części szeregu, Zdejmuje przenosi uwagę na wszystkich innych. Szczególnie Ramona jest teraz w centrum uwagi, spędzając każdy odcinek na szukaniu swoich byłych (i innych) jako potencjalnych winowajców zniknięcia Scotta.

Warto przeczytać!  „Naprawdę lubi być z nią”

W rezultacie otrzymujemy znacznie głębsze spojrzenie na postacie, które wcześniej miały krótki dystans, szczególnie w dynamicznym filmie. Widzisz, jak Ramona pogodziła się z Roxie (Mae Whitman) i przeprosiła za nią, kiedy się spotykali, i jak Romana zerwała z Lucasem Lee (Chris Evans) zainspirowała go do zostania najsławniejszym na świecie przede wszystkim łyżwiarz / aktor. Nawet bliźniacy Katayanagi (Shôta i Keita Saitô), którzy w filmie prawie nic nie robią poza przywoływaniem gigantycznego holograficznego smoka, mają fascynujący wątek. Wszystko zmieniło się tak bardzo, że Gideon — Gideon! — w pewnych momentach staje się postacią budzącą współczucie.

Historia w końcu staje się całkiem meta. Młody Neil (Johnny Simmons) pisze przez sen scenariusz, który jest uderzająco podobny do oryginału Scotta Pilgrima film, który ostatecznie zostaje przekształcony w film. Są postacie przebierające się za inne postacie i mnóstwo innych dziwactw, które, obiecuję, na koniec nabiorą sensu. Nie będę zdradzał późniejszych zwrotów akcji, ale ZdejmujeMeta-owość zostaje podkręcona do 11, wraz z wszelkiego rodzaju szaleństwami obejmującymi podróże w czasie i, w pewnym momencie, musical. Ponownie, jest to nie tylko okazja, aby zobaczyć ukochane postacie w nowych, dziwnych sytuacjach, ale także szansa na przeanalizowanie ich decyzji – zarówno w tym serialu, jak i w poprzednich wersjach Scotta Pilgrima – w głębszy sposób.

Warto przeczytać!  Kim Kardashian skończyła coverować Kanye Westa - Rolling Stone

Odwrotnie, rzecz, która sprawia Zdejmuje tak fascynujący dla długoletnich fanów oznacza również, że niekoniecznie jest to najlepszy punkt wyjścia dla serii. Tak duża część radości, jaką sprawił mi serial, wynikała ze sposobu, w jaki podważył on moje oczekiwania, biorąc historię, którą wydawało mi się, że znam tak dobrze, i przekręcając ją w coś pełnego niespodzianek, jednocześnie otwierając przestrzeń dla postaci, które nie mają na imię Scott. Ostatecznie nadal podąża za tymi samymi rytmami i porusza te same tematy samoświadomości i akceptacji. I podobnie jak w filmie, również wygląda cholernie fajnie. Jak mówi pod koniec jedna z postaci: „gra się zmieniła, ale gracze są ci sami”.

Nie jestem pewien, czy będzie to miało taki sam wpływ, jeśli nie masz historii związanej z franczyzą. W każdym razie, Zdejmuje robi coś bardzo mądrego dla tych, którzy Do mieć taką historię: remiksować znaną historię zamiast ją opowiadać.

Scott Pilgrim startuje jest teraz transmitowany strumieniowo w serwisie Netflix.


Źródło