Świat

Rzadkie ogłoszenie ujawnia rozmieszczenie okrętu podwodnego klasy Ohio w Centralnym Dowództwie USA

  • 6 listopada, 2023
  • 3 min read
Rzadkie ogłoszenie ujawnia rozmieszczenie okrętu podwodnego klasy Ohio w Centralnym Dowództwie USA


Okręt podwodny klasy Ohio został rozmieszczony w obszarze odpowiedzialności Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych – ogłosiło dowództwo w mediach społecznościowych w niedzielę 5 listopada 2023 r.

Okręt podwodny klasy Ohio został rozmieszczony w obszarze odpowiedzialności Centralnego Dowództwa USA, dowództwo ogłosiło w mediach społecznościowych w niedzielę, 5 listopada 2023 r. (Centralne Dowództwo USA)

Wojsko amerykańskie ujawniło w niedzielę, że okręt podwodny klasy Ohio został rozmieszczony w obszarze odpowiedzialności Centralnego Dowództwa USA, który obejmuje Bliski Wschód.

Departament Obrony rzadko kiedy nagłaśnia ruchy swoich łodzi podwodnych. Krótkie oświadczenie opublikowane za pośrednictwem X, znanego wcześniej jako Twitter, zawierało kilka szczegółów, w tym nazwę statku i to, czy przewozi rakiety manewrujące, czy rakiety balistyczne z głowicą nuklearną.

Zawiadomienie nadeszło dwa dni po ogłoszeniu przez Marynarkę Wojenną, że dwie grupy uderzeniowe lotniskowców – Gerald R. Ford i Dwight D. Eisenhower – wystrzeliły samoloty i ćwiczyły obronę przeciwrakietową podczas trzydniowych ćwiczeń na Morzu Śródziemnym.

Pokaz siły zbiega się z dyplomacją wysokiego szczebla, której celem jest zapobieżenie szerszej wojnie na Bliskim Wschodzie.

Sekretarz stanu Antony Blinken udał się w niedzielę na Bliski Wschód, aby odbyć rozmowy dyplomatyczne z przywódcami regionalnymi, w tym z prezydentem Palestyny ​​Mahmoudem Abbasem na Zachodnim Brzegu i premierem Iraku Mohammedem Shia al-Sudani w Bagdadzie.

Warto przeczytać!  Kryzys w Sudanie: Cywile stoją w obliczu katastrofy, gdy 100 000 ucieka przed walkami – ONZ

Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone „popierają prawo Izraela do obrony przed Hamasem”, ale zauważył, że sposób, w jaki osiągają ten cel, „ma znaczenie”.

„Izrael musi podjąć wszelkie możliwe środki, aby zapobiec ofiarom cywilnym” – powiedział Blinken podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Egiptu Samehem Shoukry i ministrem spraw zagranicznych Jordanii Aymanem Safadim w Ammanie w sobotę.

Dyrektor Stowarzyszenia Kontroli Zbrojeń Daryl Kimball powiedział, że krótkie oświadczenie Centralnego Dowództwa w sprawie łodzi podwodnej nie jest do końca jasne.

„W okresie znacznych napięć w regionie niejasne zapowiedzi ruchów nuklearnych niekoniecznie są pomocne i mogą zostać błędnie zinterpretowane przez przeciwników” – stwierdził w poniedziałek w e-mailu do Stars and Stripes.

To nie pierwszy raz, kiedy amerykański okręt podwodny z rakietami balistycznymi został rozmieszczony w Centralnym Dowództwie. Jak wynika z komunikatu prasowego dowództwa z 20 października 2022 r., gen. armii Michael Kurilla, dowódca Centrali, wszedł na pokład USS West Virginia w nieujawnionym miejscu na Morzu Arabskim.

Okręty klasy Ohio występują w dwóch wariantach, które są wyposażone w pociski kierowane, takie jak pocisk manewrujący Tomahawk, lub te, które przenoszą rakiety balistyczne zdolne do przenoszenia broni nuklearnej.

Warto przeczytać!  „Ziemia usłana trupami”, gdy Rosja dąży do pierwszych dużych zdobyczy Ukrainy od miesięcy

Cztery okręty podwodne z rakietami kierowanymi klasy Ohio mogą przewozić do 154 Tomahawków o zasięgu 1500 km. Czternaście okrętów podwodnych zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej może przenosić do 20 rakiet balistycznych o zasięgu 7000 km.

Stany Zjednoczone po raz ostatni publicznie ogłosiły wizytę łodzi podwodnej w lipcu, kiedy USS Kentucky wypłynął do Korei Południowej w celu zawinięcia do portu, co stanowiło pierwszą od 42 lat wizytę w tym kraju amerykańskiego okrętu podwodnego zdolnego do przenoszenia broni nuklearnej.


Źródło