Fotografia

Sebastião Salgado nagrodzony za wybitny wkład w fotografię

  • 14 listopada, 2023
  • 4 min read
Sebastião Salgado nagrodzony za wybitny wkład w fotografię


Sony World Photography Awards 2024 sebastiao salgado etiopia

Brazylijski fotograf Sebastião Salgado jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych współczesnych fotografów. Światowa Organizacja Fotografii przyznała mu nagrodę za wybitny wkład w fotografię w konkursie Sony World Photography Awards 2024.

O Sebastião Salgado

Sebastião Ribeiro Salgado Júnior urodził się 8 lutego 1944 roku w Aimorés w Brazylii. Jest znanym brazylijskim fotografem, znanym ze swojej twórczości dokumentalnej i fotoreportażu. W swojej ponad 50-letniej karierze Salgado wykonał kilka kultowych czarno-białych zdjęć. Spektrum poruszanych przez niego tematów jest bardzo szerokie. Od przejmujących portretów społeczności tubylczych i pracowników przemysłowych po badania migracji i uderzające panoramy świata przyrody.

Podróże zaprowadziły Salgado do ponad 120 krajów. Jego projekty pojawiały się w wielu książkach i publikacjach prasowych, a jego wspaniałe zdjęcia były wystawiane na całym świecie. Oprócz fotografii Salgado został doceniony za swój wkład jako Ambasador Dobrej Woli UNICEF. Do jego osiągnięć należy między innymi otrzymanie stypendium W. Eugene Smith Memorial Fund w 1982 r., honorowe członkostwo Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki w 1992 r. oraz Medal Stulecia i honorowe stypendium od Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego w 1993 r. Od kwietnia 2016 r. był członkiem prestiżowej Académie des Beaux-Arts przy Institut de France.

Warto przeczytać!  Jak YouTuberzy zrujnowali fotografię uliczną
Sebastião Salgado Sony World Photography Awards, portret
Sebastião Salgado, © Renato Amoroso

Nagrody Sony World Photography Awards 2024 za wybitny wkład w fotografię

Wybitny wkład w fotografię honoruje osobę lub grupę osób, które wywarły znaczący wpływ na fotografię. Jako 17. laureat Sebastião Salgado dołącza do listy wybitnych ikonicznych nazwisk. Należą do nich William Klein (2012), William Eggleston (2013), Elliott Erwitt (2015), Martin Parr (2017), Candida Höfer (2018), Graciela Iturbide (2021), Edward Burtynsky (2022) i Rinko Kawauchi (2023), aby wymienić tylko kilka.

sebastiao salgado Sony World Photography Awards Etiopia Kids
Etiopia, 1984. © Sebastião Salgado Okryci kocami, aby chronić się przed zimnym porannym wiatrem, uchodźcy czekają przed obozem Korem. Etiopia, 1984. © Sebastião Salgado

W ramach wystawy Sony World Photography Awards 2024 zaprezentowane zostaną dziesiątki zdjęć Salgado. Odbędzie się w Somerset House w Londynie i potrwa od 19 kwietnia do 6 maja 2024 roku. Wyboru dokonał sam fotograf. Podkreśla najważniejsze tematy i kamienie milowe w ciągu ostatnich pięciu dekad jego kariery. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z jego wczesnych projektów, takich jak Gold (1986) i Workers (1993), ale także nowsze cykle, takie jak Genesis (2011) i Amazônia (2019). Wystawa eksploruje uniwersalne złożoności i niuanse życia, odsłaniając jego udręki i trudy, ale także niezwykłe piękno.

sebastiao salgado Sony World Photography Awards jaszczurka
Galapagos, Ekwador. Styczeń, luty i marzec 2004. © Sebastião Salgado: Legwan morski (Amblyrhynchus cristatus). Podobnie jak inne gady ektotermiczne, legwan morski musi regulować własną temperaturę ciała: gdy tylko wzejdzie słońce, leży płasko, ogrzewając jak największą część ciała, aż temperatura osiągnie 35,5° Celsjusza; następnie zmienia położenie, aby uniknąć przegrzania. Legwan morski potrzebuje wysokiej temperatury ciała, aby pływać, poruszać się i trawić.

Komentując przyjęcie nagrody, Sebastião Salgado powiedział:

„Jestem zaszczycony otrzymaniem tej nagrody i świadomością, że moja twórczość dociera do odbiorców. Fotografia to mój sposób na życie, to mój język i przez całą moją karierę zawsze interesowało mnie uchwycenie historycznego momentu, w którym żyjemy, oraz opowiadanie historii naszego gatunku i naszej planety. Fotograf fotografuje swoje dziedzictwo, a w mojej pracy staram się zgłębiać nasze wspólne ludzkie doświadczenia.

Sebastiao Salgado Sony World Photography Awards w Kuwejcie
Kuwejt, 1991. © Sebastião Salgado Walka z płonącymi szybami naftowymi, pola naftowe w Kuwejcie, 1991. © Sebastião Salgado
Źródło

Warto przeczytać!  9 wskazówek dotyczących przyciągającej wzrok fotografii portretowej ulicznej