Polska

Sejm. Głosowanie nad członkami Komisji Etyki Poselskiej

  • 21 listopada, 2023
  • 3 min read
Sejm. Głosowanie nad członkami Komisji Etyki Poselskiej


W czasie wtorkowych obrad Sejmu wybrano członków Trybunału Stanu i członków sejmowych komisji, w tym Komisji Etyki Poselskiej. Powołanych zostało sześciu posłów. Zgodnie z regulaminem funkcję przewodniczącego i zastępcy tej komisji pełnią kolejno po pół roku członkowie. Po południu mają zostać wybrane prezydia komisji sejmowych.

W skład Komisji Etyki Poselskiej wejdą: Izabela Mrzygłocka (Koalicja Obywatelska), Jacek Świat (Prawo i Sprawiedliwość), Zbigniew Sosnowski (Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga), Ewa Schädler (Polska 2050-Trzecia Droga), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) i Konrad Berkowicz (Konfederacja).

Przewodniczącą komisji została Izabela Mrzygłocka (KO), jej zastępcą został Jacek Świat (PiS).

ZOBACZ TEŻ: Relacja z politycznego wtorku w tvn24.pl

Członkowie tej komisji zostali we wtorek powołani przez Sejm. Posłowie wybierali członków komisji w głosowaniu łącznym. Za składem komisji etyki zaproponowanym w sejmowym druku było 263 posłów, przeciw – 190, a od głosu wstrzymały się dwie osoby.

Czytaj też: Sejm powołał nowy skład komisji do spraw służb specjalnych

Zgodnie z regulaminem Komisji Etyki Poselskiej funkcję przewodniczącego tej komisji i zastępcy przewodniczącego pełnią kolejno, po sześć miesięcy, członkowie komisji.

Warto przeczytać!  Ludzie wynoszą z lasów pełne kosze. Ekspert: Sezon zapowiada się dobry - o2

Zadania Komisji Etyki Poselskiej

Do zakresu działania Komisji należą sprawy opracowania Zasad Etyki Poselskiej, ich uzupełniania i korygowania oraz upowszechnianie ich wśród posłów, rozpatrywanie spraw posłów, którzy zachowują się w sposób nieodpowiadający godności posła, rozpatrywanie spraw wynikających z Rejestru Korzyści i majątkowych oświadczeń poselskich.

Po południu głosowanie nad prezydiami komisji

Jak podano na stronie Sejmu, we wtorek po południu zaplanowano posiedzenia: Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Komisji do Spraw Służb Specjalnych; Komisji Finansów Publicznych; Komisji Obrony Narodowej; Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Komisji Etyki Poselskiej; Komisji Infrastruktury; Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych; Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii; Komisji Polityki Społecznej i Rodziny; Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Odbędą się również posiedzenia: Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych; Komisji Kultury i Środków Przekazu; Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Komisji do Spraw Unii Europejskiej; Komisji Gospodarki i Rozwoju; Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Komisji do Spraw Kontroli Państwowej; Komisji Łączności z Polakami za Granicą; Komisji Ustawodawczej; Komisji Zdrowia; Komisji do Spraw Petycji; Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Warto przeczytać!  Warszawa: Jechała bez biletu i wygrała w sądzie. Bo biletomat nie działał

Na posiedzeniach mają zostać wybrane prezydia komisji.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24


Źródło