Polska

Sejm na żywo. Obrady Sejmu we wtorek 21 listopada [Relacja live]

 • 21 listopada, 2023
 • 4 min read
Sejm na żywo. Obrady Sejmu we wtorek 21 listopada [Relacja live]


Sejm wznowi we wtorek pierwsze posiedzenie. Posłowie tego dnia wybiorą członków sejmowych komisji i Trybunału Stanu. – Mamy do czynienia z premierem Schroedingera, który jest premierem, ale jednocześnie premierem nie jest – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zapowiedział, że odpowie na zaproszenie Mateusza Morawieckiego na spotkanie, kiedy „wyklaruje się jego status”. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia polityczne z wtorku.

Sejm we wtorek o godzinie 12 wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Posłowie mają wybrać członków większości sejmowych komisji, w tym również – co jest ujęte w odrębnych punktach harmonogramu posiedzenia – wyłonić członków komisji do spraw Unii Europejskiej, etyki poselskiej oraz do spraw służb specjalnych.

Ponadto Sejm ma dokonać wyboru członków Trybunału Stanu.

 • Hołownia: rozmowy ws. podziału stanowisk w rządzie nadal trwają. Dysponentem informacji w tej sprawie jest Donald Tusk.

 • Hołownia: nie ma możliwości, by projekt uchwały PiS ws. sprzeciwu wobec planów zmiany unijnych traktatów trafił dziś pod głosowanie. Dopiero wczoraj otrzymaliśmy jej tekst. Oczekujemy innych standardów.

 • Hołownia: nie będzie zamrażarki sejmowej, ale nie będzie też przyzwolenia na wrzutki w ostatniej chwili.

 • Hołownia: PiS złożył projekt ustawy okołobudżetowej, rządzący nie złożyli jednak projektu budżetu. Chcą przedłużyć zerowy VAT na żywność ustawą, kiedy mogą zrobić to rozporządzeniem.

 • Hołownia: mamy do czynienia z premierem Schroedingera, który jest premierem, ale jednocześnie premierem nie jest. Dojdzie do mojego spotkania z premierem, kiedy wyklaruje się jego status. Kiedy dojdzie do powołania rządu Mateusza Morawieckiego, niezwłocznie się z nim spotkam.

 • Hołownia: projekty ustaw Lewicy i Konfederacji zostały przeze mnie poważnie potraktowane. Wysłałem je do analiz, które teraz do mnie spływają. Projekty przejdą drogę rzetelnej legislacji.

 • Hołownia: w następnym tygodniu wybór Rzecznika Praw Dziecka.

 • Hołownia: drugi punkt, to wybór członków Trybunału Stanu

 • Hołownia: dziś wykreujemy komisje sejmowe. Po południe ja i wicemarszałkowie będziemy uczestniczyć w ich posiedzeniach i wyborach prezydiów.

 • Rozpoczęła się konferencja prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

 • Profesor Agnieszka Kasińska-Metryka, politolożka (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) w TVN24: to w komisjach sejmowych toczy się ten właściwy proces legislacyjny. To, kto w nich zasiada i zasiada w ich prezydiach, jest fundamentalne dla tworzenia prawa.

 • Na godzinę 9:30 zaplanowana jest konferencja prasowa marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

 • W dzisiejszym harmonogramie obrad m.in. wybór członków Trybunału Stanu oraz członków sejmowych komisji.

 • Dzień dobry, rozpoczynamy relację z trzeciego dnia pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Wznowienie obrad zaplanowane jest na godzinę 12.

Czytaj więcej: Trybunał Stanu. Kto, za co i kiedy może przed nim stanąć

Warto przeczytać!  "Faktury na gębę" w państwowej spółce? Nowe informacje o aferze śmieciowej

Jako kandydaci do TS zgłoszeni zostali: Jacek Dubois, Piotr Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Sędziego Trybunału Stanu Sejm wybiera bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W poniedziałek przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział zaś, że jego klub przedstawi we wtorek projekt uchwały dotyczący sprzeciwu wobec planowanej zmiany traktatów Unii Europejskiej. – Tą uchwałą chcemy uzyskać stanowisko polskiego Sejmu sprzeciwiające się zmianom traktatów Unii Europejskiej – zapowiedział Błaszczak. W poniedziałek późnym wieczorem projekt uchwały zamieszczono na stronie Sejmu.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24


Źródło