Rozrywka

Shakira zawiera umowę w ostatniej chwili w sprawie hiszpańskich oszustw podatkowych

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
Shakira zawiera umowę w ostatniej chwili w sprawie hiszpańskich oszustw podatkowych


W dniu, w którym miał rozpocząć się w Barcelonie jej proces o uchylanie się od płacenia podatków, Shakira ogłosiła, że ​​zawarła ugodę z hiszpańskimi prokuratorami, w ramach której zawarła ugodę wieloletni spór prawny.

Władze hiszpańskie oskarżyły Shakirę o niezapłacenie ponad 14,5 mln euro, czyli około 15,8 mln dolarów, podatku dochodowego w latach 2012–2014. W poniedziałek kolumbijska piosenkarka powiedziała sędziemu przewodniczącemu, że osiągnęła porozumienie z prokuratorami. Według Associated Press Shakira w ramach umowy otrzyma trzyletni wyrok w zawieszeniu oraz zapłaci grzywnę w wysokości 7,3 mln euro.

Prokuratorzy żądali początkowo ośmiu lat więzienia i grzywny w wysokości 24 milionów euro.

Shakira, której oficjalne nazwisko brzmi Shakira Isabel Mebarak Ripoll, odrzuciła układ zaproponowany jej przez prokuratorów w lipcu 2022 r. Piosenkarka w dalszym ciągu utrzymuje, że jest niewinna w tej sprawie, ale oświadczyła, że ​​ostatecznie zdecydowała się na ugodę z władzami hiszpańskimi, aby uniknąć dodatkowego stresu dla niej rodzina.

„Chociaż byłam zdecydowana bronić swojej niewinności w procesie, który, jak byli przekonani moi prawnicy, rozstrzygnąłby na moją korzyść, podjęłam decyzję o ostatecznym rozwiązaniu tej sprawy, mając na względzie dobro moich dzieci, które nie chcą widywać swoich dzieci. mama poświęca w tej walce swoje osobiste dobro” – Shakira oświadczyła w poniedziałkowym oświadczeniu.

Warto przeczytać!  Czy rodzina królewska nabija się z Harry'ego i Meghan?

Dodała: „Niezwykle podziwiam tych, którzy do końca walczyli z tą niesprawiedliwością, ale dla mnie dzisiejsze zwycięstwo oznacza odzyskanie czasu dla moich dzieci i kariery”.

Jednak w zamian za uchylenie wyroku Shakira będzie musiała zapłacić dodatkowe 432 000 euro. Z jej historii prawnej wynika również, że uznano ją za winną oszustwa podatkowego, co może mieć wpływ na odrębne zarzuty dotyczące uchylania się od płacenia podatków, przed którymi nadal stoi piosenkarka.

Ostry. Dowcipny. Przemyślany. Zapisz się na newsletter Style Memo.

Zgodnie z hiszpańskim prawem każda osoba mieszkająca w kraju dłużej niż sześć miesięcy jest uważana za rezydenta i musi płacić podatki. Prokuratorzy zarzucili, że w latach 2012–2014 Shakira mieszkała w Hiszpanii, mimo że w wykazie podała, że ​​jej oficjalne miejsce zamieszkania znajduje się na Bahamach. Hiszpańscy urzędnicy wskazali dom w Barcelonie, który Shakira kupiła w 2012 roku, w którym mieszkała piosenkarka i jej ówczesny partner, gwiazda Barcelony Gerard Piqué.

Adwokaci Shakiry argumentowali, że piosenkarka spędzała w tym czasie długie okresy poza granicami kraju, w tym dłuższe okresy w Stanach Zjednoczonych w ramach panelu trenerskiego i sędziowskiego w programie NBC „Głos.”

Warto przeczytać!  Jestem mamą - i NIE CHCĘ spędzać Dnia Matki z moim dzieckiem

Chociaż problemy Shakiry z podatkami jeszcze się nie skończyły – we wrześniu władze hiszpańskie oskarżyły ją o rzekome uchylanie się od płacenia podatków w związku z jej dochodami za 2018 rok – 46-letnia gwiazda muzyki pop ma za sobą zwycięski rok 2023. Została uhonorowana nagrodą Video Vanguard na tegorocznej gali MTV Video Music Awards, stając się pierwszą artystką z Ameryki Południowej, która zdobyła nagrodę za całokształt twórczości. Na początku tego roku wydała rekordową płytę we współpracy z argentyńskim DJ-em Bizarrapem, w której ostro krytykował jej byłego Piqué. Para, która była razem 11 lat, ogłosiła separację w czerwcu 2022 roku wśród plotek, że piłkarz zdradził Shakirę z kobietą od niej młodszą o ponad 20 lat.

Zeszły tydzień, piosenka przyniosła Shakirze nagrodę Latin Grammy w kategorii piosenka roku. Nagrodę wręczył jej na boisku rywal Piqué, Sergio Ramos. na oczach niej i dwóch synów Piqué, którzy byli na widowni.


Źródło