Siatkarska reprezentacja kobiet USA awansuje do półfinału po zwycięstwie nad Polską

• 6 sierpnia, 2024

PARYŻ (AP) — Broniąca tytułu mistrzyni olimpijska reprezentacja USA w siatkówce kobiet odniosła we wtorek wieczorem zwycięstwo nad Polską w dwóch setach podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Amerykanie prowadzili przez cały mecz, wygrywając dwa pierwsze sety 25-22 i 25-14. W trzecim secie przegrywali 5-0 i 7-1, ale zdołali się odrobić i zakończyć mecz wynikiem 25-20.

Następnym meczem jest półfinał w czwartek z potęgą Brazylii, która wcześniej tego dnia pokonała Dominikanę. To rewanż za finał Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Siatkówka na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Alessandra Tarantino/AP

Jordyn Poulter ze Stanów Zjednoczonych (po lewej) i Martyna Łukasik z Polski walczą o piłkę podczas ćwierćfinałowego meczu siatkówki kobiet pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024, wtorek, 6 sierpnia 2024 r., w Paryżu we Francji. (AP Photo/Alessandra Tarantino)

Turcja wyeliminowała Chiny, pokonując je 3-2 i czekała na wynik wtorkowego meczu Włoch z Serbią, aby poznać kolejnego przeciwnika.

Trener reprezentacji USA Karch Kiraly powiedział, że jest zachwycony, że jego zawodnicy mogą szybciej wrócić do gry — i nie muszą grać żadnych dodatkowych setów, zwłaszcza w przypadku rozgrywającej Jordyn Poulter, która nadal odzyskuje formę w grze meczowej po powrocie po poważnej kontuzji lewego kolana, której doznała w grudniu 2022 r. i która wymagała operacji.

Dolores Ochoa/AP

Karch Kiraly, trener reprezentacji Stanów Zjednoczonych, udziela wskazówek zawodniczkom podczas ćwierćfinałowego meczu siatkówki kobiet pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024, wtorek, 6 sierpnia 2024 r., w Paryżu we Francji. (AP Photo/Dolores Ochoa)

„Możliwość odrobienia strat i powrotu, zremisowania 13-all i wyjścia z wynikiem 3-0 zamiast 17-15 w piątej rundzie, co zdarza się tak często, to naprawdę dużo, zwłaszcza dla kogoś takiego jak Jordyn Poulter, która naprawdę dobrze się regeneruje” – powiedział Kiraly. „Ale mniejsze obciążenie i więcej regeneracji przed meczem z naprawdę dużą drużyną Brazylii było duże”.

Warto przeczytać!  Polskie bezpieczeństwo znalazło podsłuch w sali posiedzeń gabinetu

Kiraly dokonał zmiany w składzie po pięciosetowej porażce drużyny z Chinami 29 lipca, aby rozpocząć fazę grupową, przesuwając weteranów Jordana Larsona i Kelsey Robinson Cook do rezerwowych ról i wprowadzając Avery Skinner i Kathryn Plummer. Amerykanie odrobili straty i pokonali Serbię dwa dni później.

Nowa szóstka zaczyna grać.

„Pierwszy raz graliśmy w tym składzie wyjściowym przeciwko Serbii, więc teraz mamy trzy mecze” — powiedział Kiraly. „Większość innych drużyn gra od lat w tym samym (składzie). Teraz mamy trzy mecze, więc wszystko zaczyna się układać”.

Haleigh Washington (środek) i Jordyn Poulter (po prawej) ze Stanów Zjednoczonych świętują zakończenie ćwierćfinałowego meczu siatkówki kobiet pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024, wtorek, 6 sierpnia 2024 r. w Paryżu we Francji. (AP Photo/Alessandra Tarantino)

Andrea Drews zdobyła 13 punktów, a Plummer i Skinner dołożyli po 12. Plummer docenił Amerykanów za poprawę ich presji serwisowej i czterokrotnego olimpijczyka Larsona za wzmocnienie z ławki rezerwowych, co pozwoliło im wrócić do gry.

„Rozpoczęliśmy trzeciego seta bardzo wolno, mamy tendencję do robienia tego nawet wtedy, gdy prowadzimy 2-0 w meczu” – powiedziała. „Wyszliśmy z tej pierwszej rotacji, a potem myślę, że po prostu zdobyliśmy serie punktów, mieliśmy kilka dużych wahań dynamiki z kilkoma dużymi blokami, kilkoma dużymi serwisami. … Trzeci set był dowodem na to, co się dzieje, gdy trzymamy się razem i jesteśmy połączeni”.

Warto przeczytać!  Polski gigant odzieżowy LPP odnotowuje spadek cen akcji po raporcie dotyczącym „fikcyjnego” wyjścia z Rosji