Świat

Siły izraelskie napadają na Dżenin, otaczają szpital Ibn Sina na okupowanym Zachodnim Brzegu | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

  • 17 listopada, 2023
  • 4 min read
Siły izraelskie napadają na Dżenin, otaczają szpital Ibn Sina na okupowanym Zachodnim Brzegu |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim


Co najmniej trzy osoby zginęły w ataku dronów na obóz dla uchodźców w Dżeninie, gdy dziesiątki izraelskich czołgów wjechały do ​​miasta.

Kilka szpitali zostało otoczonych, a co najmniej trzy osoby zginęły, gdy siły izraelskie rozpoczęły poważny nalot na Dżenin na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Według źródeł palestyńskich w atakach, które rozpoczęły się w nocy i trwały do ​​piątku, rannych zostało także co najmniej 14 innych osób. Nalot zakończył się po kilku godzinach.

Palestyńskie pogotowie poinformowało, że w wyniku ataku drona na obóz dla uchodźców w Jenin zginęły co najmniej trzy osoby, ale armia izraelska twierdzi, że zginęło pięć osób. W miarę trwania wojny w Gazie ataki powietrzne na Zachodnim Brzegu stały się coraz bardziej regularne.

Oficjalna palestyńska agencja informacyjna Wafa podała, że ​​siły izraelskie uniemożliwiły służbom ratunkowym dotarcie do rannych, co potencjalnie narażało życie na niebezpieczeństwo.

W czwartek około 22:30 armia izraelska wjechała do miasta Jenin co najmniej 80 pojazdów wojskowych, dokonując nalotów na domy palestyńskie i zatrzymując kilka osób. Pojawiły się doniesienia o brutalnych starciach.

Warto przeczytać!  Przywódcy afrykańscy odwiedzają Rosję, aby przedyskutować swój plan pokojowy z Putinem po podróży na Ukrainę

„Pojawiły się dziesiątki pojazdów opancerzonych, w tym również buldożery, które uszkodziły samochody i drogi” – relacjonuje Sara Khairat z Al Jazeery z okupowanej Wschodniej Jerozolimy. Nalot trwał około ośmiu godzin.

Co najmniej cztery szpitale zostały otoczone przez izraelskich żołnierzy, w tym szpital Ibn Sina.

„Siły izraelskie pojawiły się w szpitalu Ibn Sina, jednym z największych na okupowanym Zachodnim Brzegu. Pojawili się podczas nalotu, podczas którego poprosili personel medyczny o podniesienie rąk i ewakuację szpitala” – powiedział Khairat.

Wielu lekarzy ze szpitala odmówiło podporządkowania się i ewakuacji; Dodała, że ​​aresztowano dwóch ratowników medycznych.

(Al Jazeera)

„Należy zauważyć, że wydarzyło się to w obozie dla uchodźców w Jenin, gdzie niemal codziennie doszło do intensywnych starć… Ale charakter tego konkretnego nalotu jest naprawdę niesamowity. Nie tylko ze względu na szpital, ale także na sposób, w jaki przybywają do niego siły izraelskie” – kontynuował Khairat.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że wymieniło ogień z palestyńskimi bojownikami, którzy następnie karetkami uciekli w stronę szpitala Ibn Sina, „aby się tam ukryć”. Armia podała, że ​​przy wejściu do placówki medycznej aresztowano jednego palestyńskiego bojownika.

Warto przeczytać!  Brytyjscy robotnicy jednoczą się w największym strajku od pokolenia | Wiadomości polityczne

Napięcie na Zachodnim Brzegu jest wysokie od czasu, gdy 7 października Izrael rozpoczął wojnę z Hamasem, w wyniku której zginęło co najmniej 11 500 osób w Strefie Gazy.

Jak podała w piątek Komisja do Spraw Więźniów i Byłych Więźniów siły izraelskie aresztowały w nocy 47 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Dwudziestu sześciu aresztowań miało miejsce w Nelin, na zachód od Ramallah.

W piątek na punkcie kontrolnym na północ od Hebronu doszło do strzelaniny pomiędzy bojownikami palestyńskimi a żołnierzami izraelskimi, w wyniku której zginęło dwóch Palestyńczyków, poinformował Zein Basravi z Al Jazeery donoszący z Ramallah.

W czwartek trzech Palestyńczyków zostało zastrzelonych przez izraelskich żołnierzy po otwarciu ognia w innym punkcie kontrolnym na Zachodnim Brzegu. Według izraelskich urzędników w ataku zginął jeden izraelski żołnierz.

Basravi powiedział, że w ostatnich tygodniach liczba takich ataków z użyciem broni strzeleckiej i materiałów wybuchowych nasiliła się w związku z narastającym gniewem w związku z ofiarami śmiertelnymi wśród ludności cywilnej w Gazie i okupacją Zachodniego Brzegu.

„W miarę jak Izrael w dalszym ciągu podgrzewa atmosferę i zwiększa presję na społeczności palestyńskie, ludzie zaczynają się opierać” – powiedział.

Warto przeczytać!  Czy Rosja może wywołać wybuch na skalę nuklearną w ogromnym składzie broni w Mołdawii?

Od 7 października w izraelskich nalotach na Zachodnim Brzegu zginęło 203 Palestyńczyków.Źródło