Zdrowie

Skąd się bierze wodnista biegunka?

 • 17 listopada, 2023
 • 7 min read
Skąd się bierze wodnista biegunka?Skąd się bierze wodnista biegunka?

Dzień dobry. Mam 57 lat. Ostatnio zmagam się z dość uciążliwymi epizodami wodnistych biegunek, które rozpoczynają się zazwyczaj wyrazistym uczuciem bulgotania w brzuchu. Napady zwykle trwają 3-4 dni, a później wszystko ustaje. Bardzo mnie to niepokoi, dlatego postanowiłam zwrócić się do państwa.

Przeszłam na lekkostrawną dietę i ograniczyłam spożycie pokarmów, które mogłyby wpływać na działanie jelit. Niemniej jednak, mimo tych zmian, wodniste biegunki wciąż występują. Moje codzienne funkcjonowanie staje się coraz bardziej trudne, a zmartwienie co do przyczyny tych objawów rośnie.

Chciałabym zasięgnąć państwa opinii na temat wodnistych biegunek. Skąd mogą się one brać? Czy istnieją pewne czynniki, które mogą wywoływać ten rodzaj zaburzeń jelitowych? Dlaczego stolec przybiera postać wody? Czy takie objawy mogą sugerować obecność jakiegoś poważniejszego schorzenia?

Jestem również zaniepokojona trwałością tych epizodów biegunek. Jak długo wodnista biegunka może się utrzymywać? Czy powinnam zgłosić się do lekarza w związku z tym problemem? Jakie badania najczęściej są wykonywane w przypadku wodnistych biegunek? Czy są one niezbędne do ustalenia przyczyny?

Chciałabym dowiedzieć się, czy istnieją sposoby na zatrzymanie wodnistej biegunki w domowym otoczeniu. Czy są jakieś leki dostępne bez recepty, które mogą pomóc w złagodzeniu tych objawów? Co mogę jeść, aby pomóc w zatrzymaniu wodnistej biegunki? Czy istnieją pewne pokarmy, których powinnam unikać, aby nie pogłębiać tych problemów? Chciałabym również wiedzieć, co mogę pić? Czy napary ziołowe mogłyby być pomocne przy wodnistych biegunkach? Wody niestety nie bardzo mogę pić, ponieważ czuję się o wiele gorzej.

Bardzo zależy mi na poznaniu państwa opinii w tej kwestii. Cieszyłabym się, gdyby państwo odpisali. Z poważaniem, Anna.

Warto przeczytać!  "Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zniszczy dorobek wielu pokoleń psychoterapeutów" [LIST DO REDAKCJI]

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Lekarz odpowiada, skąd się bierze wodnista biegunka

Dzień dobry pani Anno, opisywane przez panią objawy sugerują rozpoznanie biegunki przewlekłej, czyli takiej która trwa powyżej czterech tygodni. Ważne jest, aby rozróżnić, czy faktycznie mamy z nią do czynienia, ponieważ pacjenci często mianem biegunki określają każdy nieuformowany czy luźny stolec, choćby jeden na dobę. Zwykle mianem biegunki określa się oddawanie półuformowanego, półpłynnego lub płynnego stolca powyżej trzech na dobę. Ustalenie, że mamy do czynienia z przewlekłą biegunką to dopiero początek diagnostyki, która często jest skomplikowana i wymaga wielu badań.

Wodnista biegunka może wynikać z zatrzymania wody w wyniku zaburzeń wchłaniania (osmotyczna), zmniejszonym wchłanianiem wody (sekrecyjna) oraz związana z nadmierną perystaltyką, czyli biegunka czynnościowa. Taki podział pozwala na ograniczenie potencjalnych przyczyn biegunki, a jest ich bardzo wiele, ponieważ może być ona objawem chorób zapalnych jelit (np. Choroba Leśniowskiego-Crohna) lub chorób nowotworowych przewodu pokarmowego. Często jest również następstwem chorób metabolicznych czy endokrynnych takich jak nadczynność tarczycy. Jedną z najczęstszych przyczyny jest zespół jelita drażliwego, który należy klasyfikować jako zaburzenie czynnościowe.

Warto zatem udać się do lekarza, który oprócz dokładnego badania przedmiotowego zleci komplet badań podstawowych, która obejmować będą pełną morfologię krwi, poziom albumin, OB, badania czynnościowe wątroby, TSH i poziom elektrolitów. Ważna jest również ocena stolca, która obejmuje oznaczenie liczby leukocytów w kale i test na krew utajoną. Często, aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie sigmoidoskopii lub kolonoskopii, w niektórych przypadkach połączone z biopsją jelita grubego.

Warto zwrócić również uwagę na tak zwaną biegunkę rzekomą lub paradoksalną. Jest ona spowodowana zaleganiem mas kałowych i przeciekaniem stolca. Zaleganie mas kałowych wynika z diety ubogiej w błonnik, a także z przyjmowania zbyt małych ilości płynów, a zwłaszcza wody.

Warto przeczytać!  Smartwatch uratował jej życie. Miała fatalne tętno, a potem przyszła diagnoza

Niestety brak jest prostej odpowiedzi, jak leczyć biegunki. Zależne jest to od jej przyczyny, czyli choroby podstawowej, której objawem jest właśnie biegunka. Na pewno bardzo ważne jest unikanie odwodnienia, zwłaszcza w przypadku biegunki o dużej objętości bądź o dużym nasileniu. Zalecane jest zatem przyjmowanie dużych ilości płynów, najlepiej wody lub tak zwanych doustnych płynów nawadniających, które dostępne są bez recepty w aptece. Jeśli wykluczona zostanie przyczyna infekcyjna biegunki w leczeniu można zastosować loperamid, który pozwoli na zmniejszenie ilości i objętości oddawanych stolców.

Lekarz stażysta w Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu pomocy humanitarnej na Uniwersytecie Warszawskim.

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

— W pewnym momencie zaczynamy się dusić, ale nie dusić się w sposób taki, jak byśmy byli pod wodą, że tam nie ma w ogóle powietrza. Tylko zaczyna dusić się nasz mózg – opowiada Rafał Fronia, himalaista z Jeleniej Góry, uczestnik zimowej narodowej wyprawy na K2 i niedawny zdobywca Broad Peaku.

Strefa śmierci jest szczególnym miejscem, w którym człowiek znajduje się właściwie w stanie agonalnym przez samo w niej przebywanie. Jakie to uczucie? Co dzieje się wtedy z ciałem? I czy wszystko, co wtedy zachodzi, na pewno da się racjonalnie wyjaśnić?

 • Co oznacza bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka? Lekarz tłumaczy

  Co oznacza bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka? Lekarz tłumaczy

  Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą mieć różne przyczyny — od zatruć i złej reakcji na zjedzony posiłek, przez alergie pokarmowe, aż do poważniejszych…

  Lek. Mateusz Lewandowski

  Lek. Mateusz Lewandowski

 • Kazimierza IV Jagiellończyka wykończyła biegunka. Kto badał jego grób, szybko umierał

  Kazimierza IV Jagiellończyka wykończyła biegunka. Kto badał jego grób, szybko umierał

  Jego ojciec, Władysław Jagiełło, był jednym z najzdrowszych i najdłużej żyjących polskich władców. Kazimierz IV Jagiellończyk przejął po nim zamiłowanie do…

  Adrian Dąbek

  Adrian Dąbek

 • materiał promocyjny

  Biegunka pokarmowa, wirusowa, poantybiotykowa? – skuteczne metody leczenia

  Biegunka pokarmowa, wirusowa, poantybiotykowa? – skuteczne metody leczenia

  Jest powszechna, dotyka wszystkich bez względu na wiek i ma różne przyczyny. Zwykle biegunka ustępuje samoistnie, ale może być groźna dla zdrowia i prowadzić do…

 • Co powoduje wodnisty katar?

  Co powoduje wodnisty katar?

  Jaka jest przyczyna wodnistego kataru? Czy może być to objaw alergii? Jakie badania warto wykonać, aby poznać przyczynę wodnistego kataru u dziecka? Jak powinno…

  Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski

  Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski

 • Saccharomyces Boulardi – suplement diety na biegunkę

  Saccharomyces Boulardi – suplement diety na biegunkę

  W ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się bardzo wiele różnych suplementów diety, które mają rozmaite właściwości. Wiele z nich opiera się na naturalnych…

 • GIF wycofuje lek na biegunkę

  GIF wycofuje lek na biegunkę

  Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z aptek w całym kraju znika lek Endiex, stosowany przy ostrej biegunce. Dlaczego farmaceutyk został wycofany?

  GIF

 • Biegunka podróżnych

  Biegunka podróżnych

  Biegunka podróżnych jest najczęstszą chorobą osób podróżujących do krajów rozwijających się. U dzieci poniżej 3. roku życia może mieć bardzo ciężki przebieg. Poza…

  Kazimierz Janicki


Źródło