Świat

„Staliśmy się ich ludzkimi tarczami”

  • 21 listopada, 2023
  • 5 min read
„Staliśmy się ich ludzkimi tarczami”


Aktualności


Agenci Hamasu schwytani przez Izrael przyznali podczas przesłuchania, że ​​krwiożercza grupa terrorystyczna bezdusznie wykorzystuje szpitale i niewinnych cywilów jako żywe tarcze, przeprowadzając ataki na siły izraelskie.

Siły Obronne Izraela opublikowały filmy wideo, na których kilku terrorystów Hamasu schwytanych przez Izrael opowiada o tym, jak grupa ukrywa broń pod materacami i udaje lekarzy i pielęgniarki, aby uniknąć schwytania.

Wyższy urzędnik IDF powiedział w Telegramie, że terroryści byli przesłuchiwani w Izraelu po schwytaniu ich podczas operacji naziemnej 12 listopada

Jeden z jeńców, przedstawiający się jako Abdelrahaman Alaa Ibrahim Samur, mówi przesłuchującemu poza kamerą, że „około stu” agentów Hamasu „przejęło kontrolę” nad szpitalem Rantisi w Gazie na około pięć dni, aby „[carry] ataków.”

„Zorganizowano je w kilku namiotach, a każda grupa agentów znajdowała się osobno [in groups of] 4-5 z nich siedzi razem, wszyscy wokół szpitala” – powiedział schwytany terrorysta.

W klipach wideo z przesłuchań Izraelskich Sił Obronnych mężczyźni mówią o wykorzystywaniu przez Hamas szpitali jako baz operacyjnych.
IDF
Na nagraniu widać kilku terrorystów Hamasu schwytanych przez Izrael.
IDF

Przyznał także, że terroryści „działali ze szpitala… ponieważ było to bezpieczne miejsce i nikt nie mógł ich tam zlokalizować”.

Warto przeczytać!  Ukraina szkoli 40 000 żołnierzy brygady szturmowej do kontrofensywy

„Nikt by ich nie podejrzewał” – dodał Samur. „To było lepsze niż operowanie w ich domach”.

Wykorzystali szpital „jako bazę operacyjną” – powiedział przed rozpoczęciem misji na zewnątrz.

Inny schwytany bojownik Hamasu twierdzi, że przebywał w szpitalu al-Shifa, największym kompleksie szpitalnym w Gazie, gdzie według szacunków około 50 000 osób szukało schronienia.

„Lekarze byli wściekli, ponieważ w szpitalu przebywali agenci Hamasu i innych organizacji terrorystycznych” – powiedział przesłuchującemu.

Karetki pogotowia przewożą wcześniaki ewakuowane ze szpitala Al-Shifa w Gazie.
HAITHAM IMAD/EPA-EFE/Shutterstock

Bezimienny bojownik Hamasu powiedział, że w szpitalu przebywa około 100 terrorystów, w tym członkowie Islamskiego Dżihadu, drugiej co do wielkości grupy bojowników w Hamasie.

„Oni [Hamas operatives] przebrani za personel pielęgniarski, ale nie byli to pielęgniarki ani lekarze” – powiedział. „Agenci Hamasu przebrani za personel medyczny, aby wtopić się w szpitalne oddziały, nawet na OIOM!”

Trzeci mężczyzna, podający się za Hamuda Riad Asad Shamalah, mówi ankieterowi, że „przez około trzy tygodnie” ukrywał się wraz z rodziną w budynku Czerwonego Półksiężyca w Gazie.

Oszacował, że w kompleksie przebywało około 40 000 osób, z czego około połowa w głównym budynku, gdzie przebywał z żoną i trzema córkami.

Warto przeczytać!  Rosyjski generał znaleziony martwy kilka tygodni po wyrzuceniu go przez Putina

Twierdził, że bojownicy Hamasu nadal działali, kiedy przebywali na terenie kompleksu.

„Oni [Hamas operatives] przebrani za personel pielęgniarski, ale nie byli to pielęgniarki ani lekarze” – powiedział anonimowy bojownik Hamasu. „Agenci Hamasu przebrani za personel medyczny, aby wtopić się w szpitalne oddziały, nawet na OIOM!”
IDF

Członkowie Hamasu „codziennie” ukrywali rakiety i broń, zawijając je w materace – stwierdził Shamalah, dodając, że terroryści stosowali taktykę strachu, aby bezkarnie prowadzić swoją działalność.

„Nikt nie może im powiedzieć nie. Kto mógłby to zrobić?” powiedział. „Jeśli odważysz się stawić czoła członkowi Hamasu, może cię zabić”.

Hamas wybrał Czerwony Półksiężyc na bazę operacyjną, ponieważ „sama liczba ludzi w tym miejscu służyła im jako ochrona” – ujawnił mężczyzna

„Staliśmy się ich ludzkimi tarczami. Jest oczywiste, że Siły Obronne Izraela nie uderzyłyby w miejsce, w którym znajduje się 40 000 ludzi” – dodał.

„Lekarze byli wściekli, ponieważ w szpitalu przebywali agenci Hamasu i innych organizacji terrorystycznych” – powiedział przesłuchującemu.
AFP za pośrednictwem Getty Images

W jednej części schwytany bojownik wydaje się nie zgadzać z makabryczną taktyką stosowaną przez członków Hamasu.

„Jeśli chcą walczyć, skorzystajcie z pola bitwy. To nie w porządku, że korzystali z miejsca schronienia, w którym jest tak wielu ludzi” – powiedział. „Jeśli na przykład jedna z ich rakiet eksploduje, może zabić 50 z nas lub więcej”.

Warto przeczytać!  Intensywna fala upałów w Indiach pochłonęła prawie 100 ofiar śmiertelnych w dwóch najbardziej zaludnionych stanach

Opisał budynek Czerwonego Półksiężyca i szpital al-Shifa jako „jedyne miejsca, w których mogli się ukryć”.

Choć wywiady wideo i zawarte w nich podpisy nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane przez „The Post”, zaskakujące przyznania potwierdzają od dawna utrzymywane twierdzenie Izraela, że ​​organizacja terrorystyczna wykorzystuje szpitale do ukrywania swojej działalności i przeprowadzania operacji.

W ostatnich tygodniach Izrael spotkał się z nasiloną krytyką, w tym ze strony sojuszników, gdy siły izraelskie prowadziły kampanie wojskowe w Al-Shifa i innych szpitalach w Gazie oraz w ich pobliżu, które, jak wielokrotnie twierdzili, są prowadzone w celu wykorzenienia agentów Hamasu, wykorzystujących ich jako osłonę.

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić


Źródło