Statystyki Euro 2024: Jamał pobił rekord Pele i Ronaldo, bezprecedensowe 6 bramek Hiszpanii, 0 bramek Mbappe

• 10 lipca, 2024

Zostało to nazwane walką o „duszę futbolu” – a zwycięstwo Hiszpanii nad Francją w półfinale Euro 2024 okazało się właśnie tym. Podopieczni Luisa de la Fuente pokonali wczesną bramkę Randala Kolo Muaniego w ósmej minucie, aby odnieść zwycięstwo 2-1 i awansować do finału Euro 2024.

Lamine Yamal rozpoczęło powrót na boisko perłowym strzałem w 21. minucie, a zaledwie cztery minuty później Dani Olmo wyprowadził Hiszpanię na prowadzenie, które później utrzymało się do końca.

ESPN’s By The Numbers przedstawia najlepsze statystyki ze wszystkich meczów Euro 2024, które odbędą się 9 lipca:

Hiszpania 2-1 Francja

16 lat, 362 dni

W wieku 16 lat i 362 dni Lamine Yamal został najmłodszym piłkarzem, który wystąpił w półfinale Mistrzostw Świata lub EURO, bijąc rekord Pelégo, który wystąpił w półfinale Mistrzostw Świata w 1958 roku w wieku 17 lat i 244 dni, również przeciwko Francji. Poprzednim najmłodszym męskim strzelcem gola w półfinale lub finale EURO był Cristiano Ronaldo w wieku 19 lat i 146 dni 30 czerwca 2004 roku w półfinale Portugalii przeciwko Holandii.

Warto przeczytać!  „Przestań mnie zamiatać”: Rashid Khan podchodzi do Suryakumara Yadava po tym, jak indyjski pałkarz zgarnia go na cztery, sześć; SKY reaguje

1

Jamał został również najmłodszym strzelcem gola w historii EURO. Poprzedni najmłodszy gol mężczyzny zdobył Johann Vonlanthen w wieku 18 lat i 141 dni 21 czerwca 2004 r. w meczu fazy grupowej – również przeciwko Francji. Najmłodszym strzelcem gola, niezależnie od płci, w historii EURO jest Norweżka Isabell Herlovsen – która zdobyła dwa gole jako 16-latka na mistrzostwach EURO 2005 w nieco młodszym wieku (16 lat 351 dni i 16 lat 358 dni) niż Jamał.

38 lat 231 dni

Jesús Navas (38 lat, 231 dni) został najstarszym zawodnikiem w polu (nie licząc bramkarzy), który zagrał w półfinale ważnego turnieju (Euro/Mistrzostwa Świata)

26.3

Bramka Jamała była najdalszą (26,3 metra) bramką dla Hiszpanii na Euro od czasów Rafaela Gordillo przeciwko Danii w 1988 roku (33,5 metra).

5

Hiszpania awansowała do piątego finału Mistrzostw Europy, remisując z Włochami pod względem liczby występów w finałach (za Niemcami, którzy wystąpili w nich sześć razy).

6

Hiszpania została także pierwszą drużyną w historii Mistrzostw Europy, która wygrała 6 meczów z rzędu (czyli 6 meczów z rzędu w ramach jednego turnieju)

Warto przeczytać!  Fermin i Roque rozpoczynają w ustawieniu 4-2-3-1: Jaki powinien być skład Barcelony na mecz z Las Palmas

3

Dani Olmo dołączył do Harry’ego Kane’a (2020) i Antoine’a Griezmanna (2016) jako jedyni gracze, którzy strzelili gola w 3 kolejnych meczach fazy pucharowej na EURO od 1980 roku (pierwszy turniej z fazą grupową). Olmo został również pierwszym Hiszpanem, który strzelił gola w 3 kolejnych meczach EURO.

5

Olmo został piątym piłkarzem, który strzelił 3 gole w tegorocznym EURO 2024 (jedynym innym piłkarzem z 3 golami, który wciąż gra w turnieju, jest Holender Cody Gakpo).

5 i 3

Hiszpania jest niepokonana w pięciu półfinałach lub finałach głównych turniejów, w których prowadziła w przerwie. Trzy bramki zdobyte w pierwszej połowie były remisem w największej liczbie w półfinale Euro. Trzy bramki padły również w półfinale 1960 między Francją a Jugosławią (Francja prowadziła 2-1) i w półfinale 1992 między Danią a Holandią (Dania prowadziła 2-1).

1

Bramka Randala Kolo Muaniego dla Francji była pierwszą bramką, która nie padła z gola samobójczego ani z rzutu karnego w tym turnieju

1

Była to pierwsza porażka Francji w meczu EURO KO, w którym to oni strzelili pierwszą bramkę (Francja wygrała 6 poprzednich meczów, w których robiła to pierwszy raz, wliczając w to dwa ostatnie mecze z Hiszpanią).

Warto przeczytać!  Niejednolita forma Yashasvi Jaiswala w IPL utrzymuje Rohita Sharmę i Ajita Agarkara na krawędzi przed Pucharem Świata T20 | Krykiet

0

Kylian Mbappe nigdy nie strzelił gola z gry na Euro (pojawiło się to w latach 2020 i 2024).

(Statystyki dzięki uprzejmości: ESPN Stats and Information Group)