Marketing

Stellantis i CATL podpisują strategiczny protokół ustaleń w sprawie lokalnych dostaw akumulatorów LFP na rynek europejski

  • 21 listopada, 2023
  • 5 min read
Stellantis i CATL podpisują strategiczny protokół ustaleń w sprawie lokalnych dostaw akumulatorów LFP na rynek europejski


  • W protokole ustaleń nakreślono wspólne opracowanie planu działania dotyczącego najnowocześniejszej technologii i przyszłych możliwości w zakresie łańcucha wartości akumulatorów
  • Stellantis i CATL rozważają możliwość wspólnej inwestycji w formie joint venture z równoważnymi wkładami
  • Stellantis zamierza wykorzystać akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) do zasilania swojej europejskiej produkcji pojazdów elektrycznych, wspierając ambitne cele elektryfikacji Dare Forward 2030

AMSTERDAM Stellantis NV i CATL ogłosiły dzisiaj podpisanie niewiążącego protokołu ustaleń (MoU) w sprawie lokalnych dostaw ogniw i modułów akumulatorowych LFP do zasilania produkcji pojazdów elektrycznych firmy Stellantis w Europie. Aby jeszcze bardziej wesprzeć agresywną strategię elektryfikacji Stellantis, obie firmy rozważają możliwość utworzenia spółki joint venture z równoważnym wkładem.

Protokół ustaleń określa długoterminową współpracę pomiędzy CATL i Stellantis na dwóch strategicznych frontach: opracowanie śmiałego planu działania w zakresie technologii w celu wsparcia najnowocześniejszych pojazdów elektrycznych Stellantis z akumulatorem oraz określenie możliwości dalszego wzmocnienia łańcucha wartości akumulatorów.

„To porozumienie z CATL w sprawie chemii akumulatorów LFP to kolejny składnik naszej długoterminowej strategii mającej na celu ochronę swobody mobilności europejskiej klasy średniej” – powiedział dyrektor generalny Stellantis, Carlos Tavares. „CATL jest liderem branży w tym sektorze i wspólnie z naszymi kultowymi markami pojazdów będziemy dostarczać naszym klientom innowacyjną i dostępną technologię akumulatorów, pomagając nam jednocześnie osiągnąć nasz cel zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2038 roku”.

Warto przeczytać!  Giełda dzisiaj: Wall Street kończy się mieszanie, wciąż oznacza kolejny zwycięski tydzień

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy przenieść naszą współpracę ze Stellantis na nowy poziom. Wierzymy, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu Stellantis w produkcji samochodów i zaawansowanej technologii akumulatorów CATL partnerstwo będzie decydującym krokiem na drodze obu stron do celów neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedział Robin Zeng, prezes i dyrektor generalny CATL. „Będziemy nadal zaangażowani w dostarczanie naszym partnerom bardziej konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w celu promowania globalnej transformacji energetycznej”.

Dzięki długiej żywotności i wysokiej stabilności termicznej technologia LFP może umożliwić firmie Stellantis oferowanie wysokiej jakości, trwałych i niedrogich pojazdów elektrycznych w samochodach osobowych, crossoverach i SUV-ach w segmentach B i C.

W ramach planu strategicznego Dare Forward 2030 firma Stellantis ogłosiła plany osiągnięcia do 2030 r. sprzedaży pojazdów elektrycznych (BEV) w 100% zasilanych akumulatorami samochodów osobowych w Europie oraz 50% sprzedaży samochodów osobowych i lekkich ciężarówek w Stanach Zjednoczonych Stellantis jest na dobrej drodze, aby do 2038 r. stać się korporacją o zerowej emisji gazów cieplarnianych. Stellantis tworzy listę partnerstw, aby zapewnić stabilne, niskoemisyjne dostawy kluczowych materiałów dla swojej zelektryfikowanej przyszłości.

Warto przeczytać!  Antoine Gross o tym, jak marki mogą efektywniej współpracować z influencerami

O Stellantisie

Stellantis NV (NYSE: STLA / Euronext Mediolan: STLAM / Euronext Paryż: STLAP) to jeden z wiodących na świecie producentów samochodów i dostawca usług mobilnych. Jej znane i kultowe marki ucieleśniają pasję swoich wizjonerskich założycieli i dzisiejszych klientów poprzez swoje innowacyjne produkty i usługi, w tym Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep®, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram, Vauxhall, Free2move i Leasys. Kierując się naszą różnorodnością, wyznaczamy kierunki rozwoju świata – aspirując do tego, aby stać się największą, a nie największą firmą zajmującą się technologią zrównoważonej mobilności, tworząc jednocześnie wartość dodaną dla wszystkich interesariuszy, a także społeczności, w których działa. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.stellantis.com.

O firmie CATL

Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL) jest światowym liderem w zakresie innowacji w nowych technologiach energetycznych, zaangażowanym w dostarczanie najlepszych rozwiązań i usług dla nowych zastosowań energetycznych na całym świecie. W czerwcu 2018 r. firma weszła na giełdę w Shenzhen pod kodem akcji 300750. W 2022 r. przez sześć lat z rzędu firma CATL pod względem zużycia akumulatorów do pojazdów elektrycznych zajmowała pierwsze miejsce na świecie i zajmowała pierwsze miejsce pod względem udziału w rynku światowych dostaw akumulatorów do magazynowania energii przez dwa lata z rzędu. CATL cieszy się także szerokim uznaniem wśród globalnych partnerów zajmujących się pojazdami elektrycznymi i magazynowaniem energii. Aby osiągnąć cel polegający na zastąpieniu paliw kopalnych w stacjonarnych i mobilnych systemach energetycznych wysoce wydajnymi systemami zasilania elektrycznego wytwarzanymi przez zaawansowane akumulatory i energię odnawialną oraz promować zintegrowane innowacje w zastosowaniach rynkowych z elektryfikacją i inteligencją, CATL utrzymuje ciągłe innowacje w czterech wymiarach w tym system materiałów i elektrochemii, system struktur, ekologiczna produkcja ekstremalna i modele biznesowe.

Warto przeczytać!  Hard Seltzer Market – Globalna wielkość branży, udział, trendy, możliwości i prognoza, 2018-2028F


Źródło