Świat

Stolica Indii wznawia część działalności pomimo niebezpiecznego powietrza i piany rzecznej

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Stolica Indii wznawia część działalności pomimo niebezpiecznego powietrza i piany rzecznej


NOWE DELHI, 20 listopada (Reuters) – W poniedziałek stolica Indii, Delhi, ponownie otworzyła szkoły i niektóre budowy w związku z oznakami zmniejszania się zanieczyszczenia powietrza, choć zanieczyszczenie nadal zostało sklasyfikowane jako niebezpieczne, a toksyczna piana zabrudziła odcinki rzeki Jamuny przepływającej przez miasto .

Najbardziej zanieczyszczona stolica świata wznowiła w tym miesiącu coroczną walkę z zanieczyszczeniami, pomimo obietnic rządu dotyczących poprawy sytuacji. Poniedziałkowy wskaźnik jakości powietrza (AQI) wynoszący 336 spadł z czwartkowego poziomu 509, ale nadal jest „niebezpieczny” – podała szwajcarska grupa IQAir.

Dzieci nosiły maski w drodze do szkoły, po prawie dwutygodniowym zamknięciu, aby chronić je przed zanieczyszczeniem, podczas gdy hinduscy wielbiciele świętujący święto przemierzali zadymiony poranek, aby wykąpać się w rzece, nie zrażając się białą pianą, którą opisały władze jako toksyczny.

Piana pochodzi z osadów i nieoczyszczonych odpadów, powiedział były doradca rządu Delhi, dodając, że miejski zarząd wodociągów rozpylał środek chemiczny dopuszczony do kontaktu z żywnością, aby to kontrolować.

„Piana nie jest z natury śmiercionośna” – powiedział były urzędnik, Ankit Srivastava, inżynier ochrony środowiska. „Nie umrzesz, jedząc to, ale zachorujesz”.

Warto przeczytać!  MTK zaniepokojony „groźbami” Rosji wobec nakazu Putina | Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

W niedzielę minister środowiska Delhi Gopal Rai powiedział reporterom, że prace budowlane związane z projektami infrastruktury publicznej mogą zostać wznowione, choć z ograniczeniem działań powodujących unoszenie pyłu w powietrze.

Uwagi te nastąpiły po sobotnim odwołaniu środków nadzwyczajnych zarządzonych 5 listopada w celu zapobieżenia pogorszeniu się jakości powietrza, w tym zakazu wszelkiej działalności budowlanej, które zostały złagodzone po poprawie poziomów indeksów.

Według rządowego systemu wczesnego ostrzegania o jakości powietrza, wskaźnik AQI w Delhi spadnie w ciągu najbliższych dwóch dni w związku ze wzrostem prędkości wiatru.

Zanieczyszczenie powietrza w Delhi pogarsza się zimą, kiedy prędkość wiatru spada, a ochładzające się powietrze zatrzymuje zanieczyszczenia wyrzucane przez pojazdy, przemysł i rolników spalających odpady rolnicze w okolicznych stanach, aby przygotować się do nowych nasadzeń.

Jak wykazało badanie prowadzone w czasie rzeczywistym przez ekspertów współpracujących z rządem Delhi, w poniedziałek w dużym stopniu przyczyną powstawania cząstek o wielkości 2,5 mikrometra (PM2,5) zawieszonych w powietrzu były emisje pochodzące z ruchu drogowego.

Warto przeczytać!  Reformy sądownictwa w Izraelu: Kneset uchwala prawo chroniące Netanjahu przed usunięciem z urzędu w związku z protestami przeciwko zmianom w sądownictwie

Jak dodało badanie, pojazdy dostarczyły 51% takich cząstek, uznawanych za szczególnie niebezpieczne dla ludzi, wzdłuż kluczowych arterii, w porównaniu z poziomami 27% i 32% w ciągu ostatnich dwóch dni.

Według federalnej komisji kontroli zanieczyszczeń poziom PM2,5 w powietrzu utrzymywał się od niedzieli na poziomie powyżej 128 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Poziom wirusa spadł z najwyższego poziomu 300 w dniu 5 listopada, ale znacznie przekracza średni 24-godzinny bezpieczny limit wynoszący 15, ustalony przez Światową Organizację Zdrowia.

Doniesienia Kanjyika Ghosha w Bombaju i Shivama Patela w New Delhi; Redakcja: Clarence Fernandez i Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło