Świat

Stoltenberg z NATO zaniepokojony secesjonistyczną retoryką w Bośni

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Stoltenberg z NATO zaniepokojony secesjonistyczną retoryką w Bośni


SARAJEWO, 20 listopada (Reuters) – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że sojusz jest zaniepokojony secesjonistyczną retoryką w Bośni, a także wpływami Rosji w tym kraju po miesiącach, gdy serbscy przywódcy coraz częściej mówią, że chcą się odłączyć.

Bośnia wyszła z wojny toczącej się w latach 1992–1995 ze strukturą federalną jednoczącą zdominowaną przez Serbów republikę z federacją Chorwatów i bośniackich muzułmanów. Przywódca serbskiego podmiotu Milorad Dodik w ostatnich miesiącach coraz częściej mówił, że zamierza odłączyć się i dołączyć do sąsiedniej Serbii.

„Jesteśmy zaniepokojeni retoryką secesjonistyczną i prowadzącą do podziałów, a także… ingerencją zagraniczną, w tym Rosją” – powiedział Stoltenberg reporterom w Sarajewie, które jest jego pierwszym przystankiem podczas podróży po regionie Bałkanów Zachodnich.

„To podważa stabilność i utrudnia reformy” – stwierdził Stoltenberg, dodając, że wszyscy przywódcy polityczni muszą pracować nad zachowaniem jedności, budowaniem instytucji krajowych i osiągnięciem pojednania.

Warto przeczytać!  W szpitalu w Pekinie brakuje łóżek, ponieważ COVID przynosi więcej chorych

Prawie trzydzieści lat po wojnie, w której zginęło 100 000 osób, najbardziej śmiercionośnej z wojen, które nastąpiły po rozpadzie Jugosławii w latach 90., Bośnia pozostaje podzielona, ​​jej gospodarka znajduje się w stagnacji, a ludzie masowo opuszczają kraj.

Po wojnie NATO rozmieściło w Bośni około 60 000 żołnierzy, których w 2004 r. zastąpiły siły pokojowe UE EUFOR. W ubiegłym roku UE niemal podwoiła liczebność sił EUFOR do 1100 żołnierzy, obawiając się, że niestabilność wywołana wojną na Ukrainie może się rozprzestrzenić na Bałkany Zachodnie.

Stoltenberg powiedział, że NATO zdecydowanie wspierało misję EUFOR i współpracowało z nią.

„Nie możemy i nie dopuścimy do próżni bezpieczeństwa w Bośni i Hercegowinie” – powiedział po spotkaniu z Christianem Schmidtem, międzynarodowym wysokim przedstawicielem w Bośni, który nie został uznany na tym stanowisku przez bośniackich Serbów, którzy twierdzą, że jego nominacja nie została poparta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

„Każdy atak podważający wasze stanowisko cofa Bośnię i Hercegowinę, a nie naprzód” – powiedział Stoltenberg.

NATO ostrzegło przed zagrożeniami dla Bośni wynikającymi z obcej ingerencji, w szczególności ze strony Rosji, i zgodziło się pomóc we wzmocnieniu jej zdolności do samoobrony.

Warto przeczytać!  Nowy czeski przywódca apeluje o „bez ograniczeń” dla pomocy dla Ukrainy

„NATO pozostaje zaangażowane we wspieranie euroatlantyckiej ścieżki Bośni. Każdy kraj ma prawo wybrać rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa bez obcej ingerencji” – powiedział Stoltenberg po spotkaniu z przewodniczącą Rady Ministrów Bośni Borjaną Kristo.

Choć przywódcy kraju zobowiązali się do integracji z NATO, prorosyjscy Serbowie bośniaccy wycofali swoje poparcie dla przystąpienia do sojuszu, skutecznie powstrzymując atlantyckie ambicje Bośni w zakresie integracji.

Doniesienia: Daria Sito-Sucic Redakcja: Toby Chopra i Peter Graff

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło