Strzelcy celnie; badminton, boks nie dają rady: jakie miejsce zajmuje kampania paryskich igrzysk olimpijskich wśród najlepszych indyjskich widowisk wszech czasów? | Igrzyska olimpijskie

• 11 sierpnia, 2024
  • 7 min read

Po rekordowym występie w Tokio trzy lata temu, Indie, których kontyngent składał się ze 117 sportowców, spodziewały się lepszego widowiska, a nawet osiągnięcia dwucyfrowej liczby medali po raz pierwszy w historii podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Podczas gdy Indie miały swój moment chwały, nie było zbyt wielu rozczarowań i rozczarowujących występów, dzięki czemu kontyngent powrócił do sześciu medali – srebrnego i pięciu brązowych – pośród decyzji oczekującej na decyzję zapaśnika Vinesha Phogata o srebrny medal.

Zdobywcy medali dla Indii na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024, srebro – Neeraj Chopra, brąz – Manu Bhaker, Manu Bhaker & Sarabjot Singh, Swapnil Kusale, indyjska drużyna hokejowa, Aman Sehrawat, w sobotę (Doordarshan Sports – X)

Kto zdobył medale dla Indii na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku?

Manu Bhaker była pierwszą medalistką Indii na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu po zdobyciu brązowego medalu w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego kobiet z 10 m, stając się pierwszą strzelczynią z kraju, która stanęła na podium. Zakończyło to również 12-letnie oczekiwanie Indii na medal w strzelaniu na Igrzyskach. Kilka dni później ponownie zapisała się w historii, stając się pierwszą Hinduską, która zdobyła dwa medale w jednej edycji Igrzysk Olimpijskich, zajmując trzecie miejsce obok Sarabjot Singh w mieszanym strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z 10 m, brązowy medal.

Swapnil Kusale zdobył trzeci medal dla Indii, który również zdobył w strzelaniu, po zdobyciu brązowego medalu w strzelaniu z karabinu 50 m mężczyzn w 3 pozycjach. Medal ten oznaczał największy łup Indii w sporcie w jednej edycji Igrzysk.

Indyjska męska drużyna hokejowa wyrównała swój wyczyn z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, pokonując Hiszpanię 2-1 w meczu o trzecie miejsce i zdobywając brąz. Po raz pierwszy od 52 lat Indie zdobyły dwa medale z rzędu w hokeju mężczyzn. Neeraj Chopra został pierwszym lekkoatletą Indii, który zdobył dwa medale z rzędu na Igrzyskach Olimpijskich, po historycznym złocie w Tokio, zdobył srebro w Paryżu w rzucie oszczepem mężczyzn. Został również piątym indyjskim sportowcem z co najmniej dwoma medalami na Igrzyskach i trzecim, który wygrał w dwóch edycjach z rzędu.

Warto przeczytać!  Toni Kroos: Więcej niż tylko przechodnia — cyborg i jednorożec w jednym

Zawody w Indiach zakończyły się ostatecznie zdobyciem przez Amana Sehrawata brązowego medalu w zapasach w stylu wolnym w wadze 57 kg, dzięki czemu został on najmłodszym medalistą olimpijskim w historii tego kraju.

Sześć rozczarowań Indii na czwartym miejscu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Zawodnicy mogliby zapewne dołożyć sześć medali do swojej listy i zwiększyć dorobek do historycznej liczby 12, ale to czysty pech sprawił, że tych sześciu sportowców o włos zabrakło do miejsca na podium.

Po sensacyjnym początku strzelców na igrzyskach w Paryżu Arjun Babuta był bliski dodania czwartego medalu do listy, ale zajął czwarte miejsce w finale mężczyzn w strzelaniu z karabinu pneumatycznego z 10 m, podczas gdy Maheshwari Chauhan i Anant Jeet Singh Naruka przegrali jednym punktem z Chinami w drużynie mieszanej w skeet. Ankita Bhakat i Dhiraj Bommadevara mieli nadzieję na ożywienie niezapomnianej kampanii dla łuczników, ale para przegrała swój mecz o brązowy medal z Braddym Ellisonem i Caseyem Khaufholdem ze Stanów Zjednoczonych.

Bhaker była o krok od zostania pierwszą Hinduską, która zdobyła trzy medale olimpijskie, gdy dotarła do finału kobiecego konkursu strzelania z pistoletu pneumatycznego na 25 metrów. Jednak 22-latka nie zdołała zdobyć brązowego medalu, przegrywając dogrywkę o trzecie miejsce z Węgierką Veroniką Major.

Indie również były blisko zdobycia pierwszego medalu w męskim badmintonie singlowym, ale Lakshya Sen nie raz, ale dwa razy w trakcie swojej kampanii oddał szansę. W półfinałowym meczu z Viktorem Axelsenem Hindus wysunął się na siedmiopunktową przewagę po przegranej w pierwszym meczu, ale późniejszy złoty medalista zaplanował oszałamiający powrót, aby dostać się do finału. Dzień później, w meczu o brązowy medal, wygrał pierwszy mecz z Jia Zii Lee z Malezji, ale przegrał dwa kolejne mecze, przegrywając 13-21 21-16 21-11 w 71-minutowym starciu, rejestrując tym samym czwarte miejsce, które mimo wszystko pozostaje najlepszym występem Indii w tej dyscyplinie.

Warto przeczytać!  Wzruszający gest Jasprita Bumraha wobec Mayanka Yadava po kolejnej obawie przed kontuzją podbija serca: „Idealny lider melonika” | Krykiet

Najbardziej bolesnym momentem dla Indii był jednak moment, gdy sztangistka Mirabai Chanu była o krok od zdobycia drugiego medalu olimpijskiego, ale zabrakło jej zaledwie jednego kilograma do miejsca na podium – zajęła czwarte miejsce w wadze kobiet do 49 kg.

Indie czekają na apelację Vinesha Phogata

We wtorek Vinesh Phogat została pierwszą indyjską zapaśniczką, która zakwalifikowała się do finału na igrzyskach olimpijskich. Po drodze pokonała numer 1 na świecie i złotą medalistkę Igrzysk w Tokio, Yui Susaki z Japonii w otwierającym turnieju kobiet w wadze 50 kg stylem dowolnym. Jednak podczas ważenia w środę rano okazało się, że Hinduska ma nadwagę o 100 gramów, w związku z czym została zdyskwalifikowana i odmówiono jej medalu.

Po tych druzgocących wieściach Vinesh odwołał się do Sądu Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) o wspólny srebrny medal z kubańskim zapaśnikiem Yusneylisem Guzmanem Lopezem, który przegrał z Hindusem, ale później awansował do finału jako zastępca 29-latka. Specjalnie powołany wydział CAS, specjalnie do rozstrzygania sporów podczas Igrzysk, przyjął apelację Vinesha, a Hindus wirtualnie wziął udział w rozprawie w piątek. Vinesh czeka teraz na ostateczny werdykt komisji, który odbędzie się 13 sierpnia.

Jak wypadły Indie na igrzyskach olimpijskich w Paryżu?

Indie wzięły udział w 69 konkurencjach medalowych w 16 dyscyplinach sportowych podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Neeraj, PV Sindhu, Mirabai, bokserka Lovlina Borgohain i męska drużyna hokejowa byli wśród powracających medalistów olimpijskich z kontyngentu do Paryża. Jednak tylko dwóch z wyżej wymienionych, oprócz trzech nowych medalistów, dołączyło do dorobku Indii na Igrzyskach Olimpijskich 2024.

Podczas gdy Bhaker wspaniale otrząsnęła się po horrorze w Tokio, gdzie została doprowadzona do łez po awarii pistoletu, to było czyste rozczarowanie, szczególnie ze strony badmintonistów i bokserów. Sindhu, dwukrotna medalistka olimpijska, odpadła w 1/8 finału, podczas gdy męska para deblowa Chirag Shetty i Satwiksairaj Rankireddy, która była typowana do złotego medalu, przegrała w ćwierćfinale. Indie zatem nie wróciły z ani jednym medalem w badmintonie na Igrzyska po raz pierwszy od 2008 roku.

Warto przeczytać!  „Pogrążanie się w depresji”: gwiazda PBKS na byłym trenerze wpływa na jego wyniki – według raportu to Chandrakant Pandit

W boksie reprezentacja Indii, w skład której wchodzili m.in. brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 Lovlina, dwukrotny mistrz świata Nikhat Zareen i aktualny mistrz Wspólnoty Narodów Amit Panghal, nie zdobyła ani jednego medalu na igrzyskach w Paryżu.

Jakie miejsce w rankingu osiągnięć Indii w historii zajmuje kampania przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu?

Choć Indiom zabrakło zaledwie jednego medalu do zdobycia Igrzysk Olimpijskich w Tokio, to jednak kampania w Paryżu była ich trzecim najlepszym występem na Letnich Igrzyskach Olimpijskich po Tokio 2020 i Londynie 2012.

Oto najlepsze medale zdobyte przez Indie na igrzyskach olimpijskich w latach 1900–2024

Tokio 2020: 7 medali (1 złoty, 2 srebrne, 3 brązowe)

Londyn 2012: 6 medali (2 srebrne, 4 brązowe)

Paryż 2024: 6 medali (1 srebrny, 5 brązowych)

Pekin 2008: 3 medale (1 złoty, 2 brązowe)

Helsinki 1952: 2 medale (1 złoty, 1 brązowy)

Paryż 1900: 2 medale (2 srebrne)

Rio 2016: 2 medale (1 srebrny, 1 brązowy)

Amsterdam 1928: 1 medal (1 złoty)