Świątek wysyła Polskę do Finału Pucharu BJK; Raducanu wygrywa thriller dla Wielkiej Brytanii

• 13 kwietnia, 2024
  • 6 min read
Świątek wysyła Polskę do Finału Pucharu BJK;  Raducanu wygrywa thriller dla Wielkiej Brytanii

Polska, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Rumunia, Niemcy, Japonia, Australia i Słowacja zapewniły sobie miejsca w sobotnich finałach Billie Jean King Cup, a każde z nich jest o krok bliżej tytułu prestiżowego tytułu kobiecej drużyny tenisowej.

Wszystkie osiem meczów kwalifikacyjnych Billie Jean King Cup, które odbyły się w ten weekend, zostały rozstrzygnięte w sobotę, a zwycięzcy awansowali do listopadowych finałów w Sewilli w Hiszpanii. Oto bieżące zestawienie ostatniego dnia kwalifikacji:

Polska def. Szwajcaria 4-0

Iga Świątek musiała stawić czoła zadziornemu wysiłkowi 18-letniej Szwajcarki Celine Naef, ale polska numer 1 na świecie zwyciężyła 6:4, 6:3 i wysłała swój naród z powrotem do finału Billie Jean King Cup.

Przeczytaj więcej: Spoglądając wstecz na pierwszy dzień kwalifikacji do Billie Jean King Cup

Pomimo straty po wczesnej przerwie, mocne uderzenia Świątek pozwoliły jej ostatecznie przejąć prowadzenie. W pewnym momencie Świątek rozegrała sześć meczów z rzędu i prowadziła 6:4, 4:0, co stawia jej drużynę o krok od zdobycia tytułu mistrza Szwajcarii w 2022 roku.

Wschodzący nastolatek Naef, zajmujący 148. miejsce na świecie, pokazał mocne strzały i nienaganną obronę, aby w drugim secie wrócić do serwisu przy stanie 4-3 i wywrzeć presję na Polaku. W końcu jednak Świątek wyprostował statek, aby rozpocząć dwie ostatnie partie i zakończyć zwycięstwo trwające 1 godzinę i 21 minut.

Wielka Brytania pok. Francja 3-1

Po zakończeniu pierwszego dnia remisem z Francją, dzień drugi okazał się sztandarowym dniem dla Brytyjczyków, ponieważ Katie Boulter i Emma Raducanu wygrały swoje mecze pojedyncze. Dla Boulter zwycięstwo 7:5, 6:0 nad Clarą Burel było pierwszym zwycięstwem na kortach ziemnych na poziomie tournée w jej karierze, dzięki czemu Wielka Brytania prowadziła 2:1.

Warto przeczytać!  Co dalej z "lex Tusk"? Tomasz Grodzki: jeśli w Sejmie powstanie nielegalna komisja, Senat powoła własną

Następnie Raducanu i Diane Parry dały porywający pokaz, który zakończył się finałowym pojedynkiem singlowym. Parry wykorzystał kilka zaciekłych forhendów pod koniec pierwszego seta i wygrał 6:4, ale Raducanu szturmem przeszedł do drugiego seta 6:1, zdobywając ostatnie 14 punktów tego seta.

Trzeci set toczył się raz w jedną, raz w drugą stronę, a Parry przełamał się w pierwszym gemie, po czym Raducanu szturmem objął prowadzenie 5-3. Serwując przy stanie 5-4, Raducanu miała dwa punkty meczowe, ale Parry zdołała wydostać się z niebezpieczeństwa i mecz ostatecznie zakończył się decydującym dogrywką.

W przerwie mistrzyni US Open 2021 Raducanu przejęła kontrolę na dobre, dominując forhendem. W swoim trzecim punkcie meczowym Raducanu użyła tego skrzydła, aby wymusić błąd, kończąc zwycięstwo 4-6, 6-1, 7-6(1) po 2 godzinach i 52 minutach i wysyłając Brytyjczyków do finału.

Stany Zjednoczone pok. Belgia 4-0

Piątek był trudnym dniem dla USA, ponieważ Jessica Pegula i Emma Navarro musiały wrócić po setzie, aby powstrzymać 19-latki z Belgii, Sofię Costoulas i Hanne Vandewinkel. Jednak pomimo trudnych meczów Amerykanie i tak zakończyli pierwszy dzień wynikiem 2:0.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych została nagrodzona za swoją postawę w sobotę, kiedy piąta na świecie Pegula w zaledwie 51 minut pokonała Vandewinkel 6:2, 6:0 i zapewniła swojemu zespołowi miejsce w finale Pucharu Billie Jean King. Pegula zdobyła w meczu 19 z 20 punktów za pierwszy serwis (95 procent).

Warto przeczytać!  Polski gigant odzieżowy LPP odnotowuje spadek cen akcji po raporcie dotyczącym „fikcyjnego” wyjścia z Rosji

Amerykanie zdobyli więcej tytułów Billie Jean King Cup niż jakikolwiek inny naród – ich 18. Za swoim nowym kapitanem, byłym numerem 1 na świecie Lindsay Davenport, Stany Zjednoczone dążą do zdobycia pierwszego tytułu od 2017 roku.

Rumunia pok. Ukraina 3-2

Najbliższym remisem weekendu był masowy powrót Rumunii nad Ukrainą. Ana Bogdan i Jaqueline Cristian przegrały w piątek dwa mecze singlowe, ale w sobotę uzyskały ostateczne odkupienie, wygrywając 3:0 i wysyłając swoją drużynę do finału.

Bogdan rozpoczął wzrost pokonując 18. miejsce na świecie Elinę Switolinę 6:4, 4:6, 6:3 i było to szóste zwycięstwo w Top 20 w jej karierze. Cristian, ćwierćfinalista Charleston w zeszłym tygodniu, następnie wyrównał, pokonując Łesię Tsurenko 2:6, 6:4, 6:4.

Po raz pierwszy przez cały weekend remis w kwalifikacjach Billie Jean King Cup został rozstrzygnięty w wyniku meczu deblowego na żywo. Tutaj Bogdan i Cristian połączyli siły i zwyciężyli 6:2, 7:6(7) z siostrami bliźniaczkami Ludmiłą i Nadią Kichenok.

Weekend, w którym nie było sytuacji z tyłu, zakończył zwycięzca backhandu Bogdana, który zdobył trzeci punkt meczowy.

Niemcy pok. Brazylia 3-1

W sobotę dwukrotni mistrzowie Billie Jean King Cup, Niemcy, pokonali Brazylię. Po rozpoczęciu drugiego dnia z prowadzeniem 2:0 Niemcy przegrały swój pierwszy mecz w weekend, kiedy Brazylijka Beatriz Haddad Maia pokonała Annę-Lenę Friedsam 5:7, 6:0, 6:1.

Jednak Laura Siegemund, która wygrała pierwszy mecz w grze pojedynczej weekendu, wygrała także ostatni mecz w grze pojedynczej, wysyłając Niemcy z powrotem do finału. Siegemund pokonał Karolinę Alves 6:1, 2:6, 6:3 w 2 godziny i 36 minut i przypieczętował zwycięstwo.

Warto przeczytać!  Gdzie jest Robert Lewandowski? Wyjaśnienie nieobecności gwiazdy Polski w meczu z Holandią przed meczem grupy D na Euro 2024

Japonia pok. Kazachstan 3-1

Nao Hibino odniósł oszałamiające zwycięstwo i zapewnił Japonii miejsce w finale Pucharu Billie Jean King, pokonując Julię Putincewą z Kazachstanu 6:4, 3:6, 7:6(7) w 2 godziny i 10 minut.

Putincewa miała cztery punkty meczowe z rzędu przy stanie 6:2 w dogrywce w ostatnim secie, ale Hibino wymazał je wszystkie, zanim walczył o zwycięstwo i przypieczętował nie do pokonania prowadzenie 3:0. Hibino i Naomi Osaka (grające w swoim pierwszym meczu w Pucharze Billie Jean King od 2020 r.) odnotowały w piątek zwycięstwa w setach prostych.

Australia pok. Meksyk 4-0

Na własnym stadionie w Brisbane Australijczycy odnieśli zwycięstwo nad Meksykiem, pokonując Taylah Preston Marcelę Zacarias 6:1, 6:1 w zaledwie 66 minut. Preston zdobył 73 procent punktów Zacariasa za drugi serwis, co doprowadziło do sześciu przerw na serwis dla 18-letniego Australijczyka.

Australia siedmiokrotnie zdobywała Puchar Billie Jean King, ale ani razu od 1974 r. Prawie przełamała tę barierę dwa lata temu, kiedy w finałach w 2022 r. zajęła drugie miejsce za Szwajcarią.

Słowacja pok. Słowenia 4-0

Słowacja, mistrzyni Billie Jean King Cup z 2002 roku, dotarła do finału pokonując Słowenię 3:0. Decydujący punkt zdobyła 16-letnia Renata Jamrichova, która pokonała Veronikę Erjavec 6:2, 6:0.

Jamrichova, która zwyciężyła w tegorocznym turnieju singlowym Junior Australian Open, potrzebowała zaledwie 64 minut, aby w sobotę pokonać Erjavec. Wszystkie trzy mecze pojedyncze Słowacji w ten weekend wygrały różne zawodniczki, a w piątek triumfowały Anna Karolina Schmiedlova i Viktoria Hruncakova.